Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gąski, gąski do... Mieściska!

Joanna Pacan
Mięso z gęsi jest zdrowe, smaczne, a przede wszystkim zawiera mało cholesterolu. Po wielu latach władze Mieściska postanowiły ponownie wprowadzić je na stoły mieszkańców gminy.

Wójt Andrzej Banaszyński oraz prezes stowarzyszenia Dolina Wełny Janusz Woźniak stworzyli projekt, dzięki któremu to szlachetne mięso znów będzie rarytasem w Mieścisku. - Pomysł zrodził się z tradycji. Znane wszystkim dotychczasowe Targi Michałowskie kiedyś ściśle związane były z gąskami. W przeddzień św. Michała kupcy z całej okolicy przybywali do Mieściska, by sprzedać swoje zwierzęta. Chcemy, by i teraz naszą miejscowość kojarzono z gęsiną. Jedni je tylko zjedzą, ale może komuś przyjdzie do głowy, by zająć się ich hodowaniem na dobre. Kiedyś na naszych stołach gęsina była bardzo popularnym mięsem - wyjaśnia wójt.
We wtorek w sali wiejskiej w Sarbii 63 rodziny otrzymały łącznie 710 małych gąsek. Przyjechały one do nich z wągrowieckiego zakładu wylęgu drobiu Grzegorza Trytta. Rodziny, które wcześniej zapisały się i wyraziły chęć hodowania w swoich gospodarstwach gęsi otrzymały nie tylko zwierzęta, ale również odpowiednią dla nich paszę na start. Jedna rodzina mogła przyjąć maksymalnie 10 małych gąsek.
- To piękna polska tradycja. Chociaż przygotowanie gęsiny nie należy do najłatwiejszych, mam nadzieję, że uda mi się coś dobrego ugotować. Z gęsiej krwi będą mogła ugotować prawdziwą czerninę - wyjaśnia pani Mirosława.
Mieszkańcy gminy, którzy przyszli po odbiór zamówionych ptaków wysłuchali wykładu o hodowli gęsi oraz ich żywieniu i pielęgnacji. Dowiedzieli się, że dla nich najważniejsza jest odpowiednia temperatura. Po powrocie do domu ich gęsi będą potrzebowały naświetlenia specjalnego promiennika, ponieważ najlepiej czują się w temperaturze 30 stopni. To jednak nie koniec, a dopiero początek pomysłów wójta Banaszyńskiego.
- Chcę, aby na tegorocznych Targach Michałowskich została zorganizowana wystawa gęsi. Będziemy wtedy oceniać ich ubiór. Troszkę później, bo 20 września zorganizujemy wraz z Doliną Wełny festiwal gęsiego smaku. Wtedy to nasze gospodynie będą mogły zaprezentować wszystkim potrawy z tego drobiu - mówi Andrzej Banaszyński. Na jego pomysł wszyscy zareagowali ochoczo, a panie już zaczęły myśleć, jakie potrawy przyrządzą. Jednym z pomysłów była gęś w pomarańczach. - Nie bez powodu rozdawanie gęsi odbyło się właśnie teraz. Zdążą urosnąć do 11 listopada, a ja chciałbym, by na świętego Marcina znów w Mieścisku była gęsina - dodaje wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto