Galeria Bawełnianka nawiązuje do dawnych zakładów włókienniczych w Bełchatowie. Jest tam wiele historycznych akcentów

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Galeria Bawełnianka nawiązuje do Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego w Bełchatowie
Galeria Bawełnianka nawiązuje do Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego w Bełchatowie Magda Buchalska-Frysz
Otwarta w środę galeria Bawełnianka to nie tylko centrum handlowe. Miejsce nawiązuje do dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego, które istniały w Bełchatowie. Już teraz jest tam wiele historycznych akcentów, a są już kolejne plany

Galeria w Bełchatowie w miejscu dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego

Od środy mieszkańcy Bełchatowa szturmują nowo otwartą galerię Bawełnianka w Bełchatowie. Na jej otwarcie czekali 10 lat, bowiem obiekt powstał w 2013 roku, dopiero jednak teraz, po wielu perypetiach, udało się go otworzyć.

Jednak dla mieszkańców Bawełnianka tonie tylko centrum handlowe. Galeria powstała bowiem w miejscu dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego zwanych właśnie Bawełnianką, które kiedyś dawały pracę wielu mieszkańcom. Do lat 70. był to bowiem najważniejszy zakład w mieście. W latach 60. Bawełnianka zatrudniała około 3 tysięcy osób.

W centrum handlowym już jest wiele akcentów związanych z historią tego miejsca, a wkrótce pojawią się kolejne. Od początku zakładano, iż nowy obiekt musi nawiązywać do miejsca, w którym powstanie. Pierwsze nawiązanie to właśnie choćby nazwa centrum handlowego.

Niewątpliwym atutem galerii, która wiąże ją z historią tego miejsca jest komin, który pozostał po dawnej Bawełniance. Jego cześć znajduje się w centrum handlowy, to właśnie wokół komina zlokalizowana jest industrialna strefa gastronomiczna. Komin góruje oczywiście nad centrum - komin "przebija" szklany dach wychodząc w górę na wysokość prawie 70 metrów. Na szczycie znajduje się logo Bawełnianki.

Rozwiązanie podpowiedzieli sami architekci. Uznali, że wymiary komina - u podstawy ponad 5 metrów średnicy, wysokość prawie 70 metrów - sprawiają, że jest on widoczny z odległych miejsc miasta i wyróżnia się na tle infrastruktury Bełchatowa. A mieszkańcy traktują tę konstrukcję z sentymentem i sympatią.

Kolejne elementy związane z historią BZPB i samego miasta znajdują się w centrum handlowym. Część ścian zdobią czarno-białe archiwalne fotografie, są ważne daty i notki traktujące oczywiście o historii Bawełnianki i Bełchatowa.

Jak mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, w galerii jest wiele elementów nawiązujących do historii Bawełnianki, co z pewnością cieszy bełchatowian, zwłaszcza pamiętających dawne zakłady bawełniane.

Wkrótce pojawić się powinna jeszcze jedna atrakcja. W galerii już przygotowano miejsce na stałą wystawę Muzeum Regionalnego. Prezentować ona będzie elementy związane z historią Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Znajdzie się tam m.in. oryginalne krosno pochodzące z Bawełnianki, pozyskane z prywatnych zbiorów. Tam też będą odbywać się zajęcia dla dzieci i młodzieży, które przybliżą im historię związaną z Bawełnianką.

- Mam nadzieję, że my również w ciągu kilku czy kilkunastu tygodni dołożymy swoją cegiełkę w postaci wystawy o tkackiej historii naszego miasta - mówi prezydent Mariola Czechowska.

Galeria Bawełnianka nawiązuje do Bełchatowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego w Bełchatowie

Galeria Bawełnianka nawiązuje do dawnych zakładów włókiennic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie