Europejski wymiar edukacji w kształceniu zawodowym w Technikum w Kleszczowie

Materiał informacyjny Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie
Udostępnij:

Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie w okresie 01.10.2020 r. - 30.09.2022 r realizuje projekt „Europejski wymiar edukacji w kształceniu zawodowym” o nr 2020-1-PL01-KA102-079072, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 94,29% oraz ze środków krajowych w 5,71%, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój PO WER w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych uczestników, zdobycie nowych doświadczeń, poznanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz pogłębienie znajomości języków obcych. Na wykonanie powyższych działań szkoła uzyskała kwotę 585 074, 50 zł.

W ramach projektu cztery grupy po 20 uczniów Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie – wyłonionych w drodze rekrutacji - wzięło udział w dwutygodniowym stażu zawodowym w placówce kształcenia zawodowego „WBS TRAINING AG” w Dreźnie. Uczniowie klasy technik mechatronik w zakresie „Komputerowego wspomagania projektowania przy użyciu AutoDesk (AutoCAD 2D, AutoCAD 3D oraz Inventor)”, uczniowie klasy technik automatyk w zakresie „Robotyki”. Uczestnicy projektu odbywali zajęcia przygotowawcze do wyjazdu. Były to: zajęcia z języka angielskiego (język stażu), które miały na celu rozwijanie umiejętności komunikacji oraz poszerzenie zasobu słownictwa technicznego, zajęcia z języka niemieckiego (język codziennej komunikacji), których celem było rozwijanie umiejętności porozumiewania się i radzenia sobie w sytuacjach codziennych, przygotowanie mentalne w ramach którego uczestnicy przygotowali się do umiejętnego radzenia sobie ze stresem oraz umiejętność komunikacji w zespole wielokulturowym/wielonarodowościowym, przygotowanie kulturowe mające na celu przybliżenie uczestnikom projektu kultury Niemiec, elementów geografii i turystyki.

Realizacja projektu przyniosła mierzalne efekty oraz umożliwiła osiągnięcie zaplanowanych celów. Młodzież posługiwała się językiem angielskim i niemieckim w sytuacjach codziennych i zawodowych, nauczyła się decyzyjności, odpowiedzialności i radzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. Projekt rozwinął kompetencje zawodowe uczniów, dał możliwość poznania racjonalizatorskich rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w europejskim przemyśle. Stworzył uczestnikom możliwości samorozwojowe, motywujące do nauki oraz uwrażliwił na tolerancję i szacunek innych.

Dzięki temu uczniowie uczestniczący w projekcie staną się cennymi pracownikami i będą profesjonalistami na krajowym, a także europejskim rynku pracy. Po odbytym stażu uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, certyfikaty od zagranicznego partnera projektu WBS TRAINING AG o odbyciu stażu zawodowego oraz Europass Mobilność i Europass Paszport Językowy. Uzyskane dokumenty podniosą kwalifikacje zawodowe uczniów oraz ułatwią uczenie się przez całe życie określane obecnie jako lifelong learning.

Projekt uwidocznił, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie dąży do europejskiego systemu kształcenia zarówno w kontekście praktycznym jak i teoretycznym. Szkoła doskonali uczniów oraz kompetencje zawodowe nauczycieli – opiekunów podczas realizacji mobilności.

Agnieszka Nagoda – Gębicz, Aneta Walczyk

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie