Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekobenz otworzył innowacyjny zakład w Bogumiłowie

Maciej Wiśniewski
Otwarcie zakładu spółki Ekobenz w Bogumiłowie
Otwarcie zakładu spółki Ekobenz w Bogumiłowie Maciej Wiśniewski
Spółka Ekobenz otworzyła w strefie przemysłowej Bogumiłów Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z Bioetanolu. To pierwsza tego typu instalacja na świecie. W nowej fabryce pracę znajdzie 85 osób.

- Będziemy produkować nowej jakości biokomponent, o najwyższej jakości - mówi Stanisław Jabłoński, prezes zarządu spółki Ekobenz, która w strefie przemysłowej Bogumiłów w gm. Kleszczów otworzyła Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z Bioetanolu. - Jest to pierwsza tego typu instalacja na świecie. Nikt do tej pory nie uruchomił produkcji na skalę przemysłową tego typu paliw syntetycznych - dodaje.

W nowej fabryce, która powstała na działce o pow. 5,5 ha pracę znajdzie docelowo 85 osób. Większość kadry już jest skompletowana. W uroczystym otwarciu zakładu udział wzięli m.in. Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki oraz lokalni samorządowcy.

Choć firma Ekobenz swoją siedzibę ma w Lublinie, to nie przypadkowo na lokalizację swojego innowacyjnego zakładu wybrała gminę Kleszczów. - Był to bardzo dobrze przygotowany teren inwestycyjny w pełni uzbrojony - podkreśla Stanisław Jabłoński. - Istotne były dla nas drogi, dlatego, że przewidujemy transport cysternowy. Poza tym ważna była dostępność do energii elektrycznej. Gmina pomogła nam wyposażyć stację rozdzielczą. W granicy działki były też sieci wodno-kanalizacyjne, czy światłowód internetu. To wyjątkowo przygotowany teren inwestycyjny Rzadko takie się spotyka. Nie musieliśmy wykładać środków w dostosowanie terenu inwestycyjnego, skupiliśmy się jedynie na budowie zakładu - podkreśla walory Strefy Przemysłowej Bogumiłów prezes spółki Ekobenz.

Spółka Ekobenz w zakładzie pod Kleszczowem będzie produkować biokomponenty paliw syntetycznych z alkoholu etylowego, w opracowaniu o technologię stworzoną we własnym laboratorium. Tę benzynę, jako jedyne spośród dostępnych dziś na rynku biopaliw, będzie można stosować jako paliwo samoistne w silnikach najnowszej generacji, bez konieczności dokonywania w nich zmian. Po dodaniu tego komponentu do benzyny silnikowej, zmniejsza się zużycie paliwa o 2 proc. Jak podkreśla prezes spółki, produkcja spełnia też unijne dyrektywy zobowiązujące kraje członkowskie do redukcji gazów cieplarnianych i udziału energii odnawialnej w paliwach finalnych.

- Ten biokomponent maa za zadanie dywersyfikację źródeł energii, ponieważ energia w nim zawarta będzie pochodzić z biomasy i będzie to energia odnawialna - podkreśla prezes Jabłoński. - Drugie zadanie to redukcja gazów cieplarnianych, poprzez to, że biokomponent pochodzi z biomasy, wpływa to bardzo istotnie na redukcję emisji gazów cieplarnianych - dodaje.

Szacuje się, że każdego dnia do zakładu, który pracował będzie w systemie ciągłym, przyjeżdżać będzie siedem cystern, z czego dwie odbierać będą produkt finalny, a reszta dostarczać surowiec do jego produktu. Spółka Ekobenz zamierza w Bogumiłowie produkować ok. 22,5 tys. ton biokomponentu rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto