Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Efekt „500+” w Bełchatowie już zaczął działać?

Grzegorz Maliszewski
Czy rządowy program „Rodzina 500+” faktycznie zwiększy liczbę narodzin?
Czy rządowy program „Rodzina 500+” faktycznie zwiększy liczbę narodzin? Paweł Relikowski/arch. Polska Press
W tym roku w Bełchatowie rodzi się więcej dzieci niż przed rokiem. To efekt rządowego programu? Z programu „Rodzina 500+” w ciągu roku skorzystało blisko 4,5 tys. bełchatowian, którzy otrzymali w sumie aż 28,9 mln zł

Bełchatowianki rodzą więcej dzieci niż przed rokiem. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku zarejestrowano 449 aktów urodzenia. To więcej o 56 narodzin niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Czy te optymistyczne dane mogą świadczyć o tym, że mamy już do czynienia z efektem „500+”? Według specjalistów na pierwsze efekty potrzeba było co najmniej roku od chwili wprowadzenia rządowego programu, który ruszył w kwietniu 2016 roku. Wygląda na to, że program podziałał zachęcająco nabełchatowian planujących powiększenie rodziny. W styczniu zarejestrowano 94 akty urodzenia, było ich więcej niż przed rokiem (78 aktów urodzenia w styczniu 2016 roku). Wzrost następował prawie we wszystkich miesiącach oprócz... kwietnia. W marcu odnotowano aż 104 narodziny (78 w 2016 roku). Urzędnicy studzą jednak optymizm twierdząc, że na ocenę należy poczekać do końca roku, kiedy będzie znana ostateczna liczba nowo narodzonych bełchatowian. Jeśli jednak korzystny trend się utrzyma, to liczba narodzin może być najwyższa od wielu lat.

Przypomnijmy, że w 2016 roku zarejestrowano 1025 urodzeń, 2015 - 941, 2014 - 1097, a w 2013 - 1089.

Do tych, którzy wciąż się zastanawiają czy decydować się na drugie lub kolejne dziecko, mogą przemówić liczby, bo w ciągu roku istnienia programu „500+” pieniądze popłynęły do bełchatowian szerokim strumieniem. W ciągu 12 miesięcy MOPS w ramach tzw. świadczenia wychowawczego wypłacił 28 mln 944 tys. zł. Z programu w ciągu roku skorzystało łącznie 3.856 rodzin, które świadczenia pobierały na 5.298 dzieci.

Sylwia Witkowska, dyrektor MOPS w Bełchatowie przyznaje, że w rozmowach z klientami otrzymują informacje, że program wpływa na poprawę sytuacji bytowej rodzin.

- Daje w pewnym zakresie bezpieczeństwo w planowaniu działań dotyczących wychowywania dzieci i zaspokajania ich potrzeb - mówi Sylwia Witkowska. - Środki przeznaczane są na bieżące potrzeby bytowe, np. zakup żywności, zakup odzieży oraz na poprawę warunków lokalowych tj. remonty, doposażenie pokoi dziecięcych czy też na opłaty mieszkaniowe.

Jak dodaje, wśród najczęściej wymienianych korzyści pojawiła się m.in. możliwość zapewnienia dzieciom dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, wypoczynku letniego, czy prywatnej opieki medycznej, zakup aparatu ortodontycznego, okularów itd.


Optymistyczne dane

W pierwszym kwartale tego roku w całym kraju urodziło się w sumie 100 tysięcy dzieci. To więcej o 7,3 tys. niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu w Polsce urodziło się 35 tys. dzieci - o 4,2 tys. więcej niż w styczniu 2016 r. W lutym wzrost wyniósł 1,3 tys. dzieci, a w marcu 1,8 tys. noworodków.
Program „Rodzina 500+” ruszył w kwietniu 2016 roku. Według programu rodzice otrzymują 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w przypadku spełnienia kryterium dochodowego także na pierwsze.W Polsce z programu korzysta ponad 2 miliony rodzin, a świadczenie otrzymuje prawie 4 mln dzieci.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto