Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Jaja 2021. Dlaczego warto jeść jajka. Najlepsze przepisy na dania z jajkiem w roli głównej

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Światowy Dzień Jaja funkcjonuje w kalendarzu od 1996 roku. Organizowany jest przez International Egg Comimission i ma na celu promocję oraz propagowanie wśród konsumentów jaja, jako wyjątkowego składnika zrównoważonej diety. Przepisów na dania z jajek nie brakuje. A Wy w jakiej postaci lubicie je najbardziej?

Światowy Dzień Jajka 2021

Jajo ma swoje święto co roku, w drugi piątek października. W tym roku Światowy Dzień Jaja obchodzony jest więc 8 października. O tym, jak jajko jest zdrowe, można mówić wiele. Jaja są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka. Spożycie jednego jaja uzupełnia ok. 25 procent zapotrzebowania dorosłego człowieka na ten składnik. Jajko jest również źródłem witamin A, E i D oraz luteiny, która pozytywnie wpływa na ludzki wzrok. Nie pozostaje więc nic innego, jak dołączyć do grona świętujących i zaserwować sobie i swoim bliskim pyszne dania z jajek.

Dzień Jaja 2021. Dlaczego warto jeść jajka. Najlepsze przepi...

Dania z jajem w roli głównej. Przepisy

Pizza z jajkiem ? Czemu nie!

Jajeczne muffiny
Składniki: szynka (np. Biebrzówka od JBB) jajka suszone pomidory dowolne kiełki pieprz i sól Sposób przygotowania: Szynkę kroimy w cienkie plasterki. Foremkę na muffinki smarujemy oliwą i wykładamy plastrami szynki. Na szynkę układamy pokrojone suszone pomidory. Następnie do każdej foremki wbijamy po jednym jajku. Doprawiamy solą oraz świeżo mielonym pieprzem. Zapiekamy w nagrzanym do 180 °C piekarniku przez około 20 minut. Gotowe muffinki przystrajamy na wierzchu kiełkami.

Jajka faszerowane z szynką i zieloną pietruszką
Składniki: Jajka szynka konserwowa pokrojona w kostkę majonez zielona pietruszka drobno posiekana. Jajka gotujemy, przekrawamy na pół. Wyciągamy żółtka. W miseczce ugniatamy żółtka, dodajemy szynkę i pietruszkę. Całość przyprawiamy i mieszamy z majonezem. Faszerujemy jajka

Kotleciki z jajek
Składniki: 5 ugotowanych na twardo jajek, 1 jajko surowe, sól i pieprz, 1 łyżka bułki tartej, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki lub szczypioru, bułka tarta do obtoczenia, masło klarowane do smażenia. Jajka obrać i ugnieść widelcem. Dodać surowe jajko, bułkę tartą i zieleninę. Można dodać także starty żółty ser. Następnie uformować kotleciki, obtoczyć ww bułce i smażyć na maśle.

Jajka w koszulkach – po benedyktyńsku
Jajka gotowane bez skorupki (po benedyktyńsku) to wdzięczne zwieńczenie kanapeczek i sałatek. Przygotowuje się je w wodzie (10 cm w garnku) z łyżką octu. Jajko wbite do miseczki wlewa się w wir po zamieszaniu wody, wyłącza ogrzewanie, przykrywa na 4 min i wyciąga przy użyciu łyżki cedzakowej. Można podawać je na grzankach czy miniplackach tortilla, z rukolą, ziołami czy młodymi pędami groszku.

Jajka w muffinach
Miniwypieki przyrządza się z jajek wymieszanych z dodatkami smakowymi takimi jak kostki cebuli, różyczki brokułu, starty ser, kawałki wędliny, plasterki pieczarek, posiekane zioła itp. Dno foremek można wyłożyć plastrami bekonu. Wypełnia się je w 2/3 objętości i piecze 15-20 minut w temp. 180 stopni Celsjusza.

Pasta jajeczna
Posiekane jajka ugotowane na twardo to doskonała baza smakowa pożywnej i sycącej pasty kanapkowej. Można podawać ją na grzankach, kawałkach tortilli czy w naleśnikowej roladzie w plasterkach. Wystarczy wymieszać je z majonezem, dodając ew. musztardy, oraz drobno pokrojoną cebulą i ziołami (np. szczypiorkiem, natką pietruszki, koperkiem lub ich mieszanką). Doskonale smakuje pasta jajeczna na bazie masła roślinnego z dodatkiem 2-3 serków topionych i dużą drobno posiekaną cebulą. Wszystkie składniki łączymy i doprawiamy do smaku.

Shakshuka
Szakszuka to danie z jajek ugotowanych w sosie z pomidorów, papryki, cebuli i czosnku, przyprawione kminkiem, papryką, pieprzem, a także gałką muszkatołową. Danie istnieje w kulturach śródziemnomorskich od stuleci. Jest to bardzo ciekawy przepis wykorzystywany zarówno na śniadanie jak i lunch. Cebulę i czerwoną paprykę pokrój w kostkę i podsmaż na na średnim ogniu z odrobiną oliwy z oliwek. Mieszaj warzywa przez około 5 minut lub do momentu, aż cebula stanie się półprzezroczysta. Dodaj czosnek i przyprawy i mieszaj przez kolejną minutę, po czym dodaj pokrojone na mniejsze kawałki pomidory. Gdy całość będzie się lekko gotować na wolnym ogniu, możesz rozbić jajka na wierzchu. Zmniejsz ogień do niskiego poziomu, przykryj patelnię i gotuj przez kolejne 5-8 minut lub do momentu, aż jajka będą gotowe. Przed podaniem przypraw jaja solą i dużą ilością świeżo posiekanej natki pietruszki i kolendry.

Çılbır
Ten przysmak zjemy w Turcji i niektórych regionach Bałkanów. Jajka w koszulkach mieszamy z jogurtem. Przyprawiamy czosnkiem lub papryką.

Quiche
Quiche to francuski przysmak. Jest to wypiek, składający się z kruchego ciasta i nadzienia zalanego masą jajeczno-śmietanową. Jakie nadzienie będzie najlepsze? Mogą to być warzywa, mięso lub ser. Ważne, aby nie zapomnieć o przyprawieniu potrawy aromatycznymi warzywami.

Omlet po francusku
Przy smażeniu prawdziwego francuskiego omletu obowiązują dwie zasady – musi być smażony na maśle i powinien mieć wilgotny, przypominający jajecznicę środek. Możesz dodać odrobinę tartego sera lub szczypiorku.

Huevos Rancheros
Jajka po ranczersku to gratka dla miłośników kuchni meksykańskiej. Co potrzeba? Chrupiącą tortillę, a na niej: sadzone jajka, boczek, pastę z fasoli i awokado. To wszystko podlewamy pomidorową salsą.

Avgolemono
A gdyby tak przyrządzić sos lub zupę z jajek, bulionu i cytryny? Uzyskamy wtedy Avgolemono, popularne w kuchni greckiej, włoskiej, tureckiej, arabskiej, żydowskiej oraz bałkańskiej. Można dodać warzywa, można jagnięcinę, drób lub ryby.

Hiszpańska tortilla
Aby zrobić prawdziwą, hiszpańską tortillę potrzebujemy wyłącznie ziemniaki i jajka, które smażymy na patelni z wysokimi brzegami. Nie zaszkodzi dodać cebuli lub pokrojonej kiełbaski chorizo. Tortillę można jeść na ciepło, jako danie główne, lub na zimno – jako przystawkę.

Zabaglione
Zabaglione nie wymaga wiele wysiłku – potrzebne są żółtka jaj, cukier i słodkie wino, które jednocześnie należy ostrożnie ubijać i podgrzewać. Najsmaczniejsze jest podane z ciasteczkami lub owocami.

Kogel-mogel

Jeśli myśleliście, że zapomnimy o tym klasycznym deserze, to byliście w błędzie. A czy jest coś prostszego i smaczniejszego? Wystarczy utrzeć żółtka jajek z cukrem.. Jeśli mamy ochotę na odmianę, możemy dodać kakao, ubite na pianę białka, rum, miód lub kakao.

Dzień Jaja 2021. Dlaczego warto jeść jajka. Najlepsze przepi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto