Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Greenpeace chce być prezesem PGE. Dlaczego?

Redakcja
Dyrektor programowy Greenpeace ubiega się o stanowisko...prezesa zarządu PGE. Czy ma szansę?

Tym posunięciem Piotr Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska zaskoczył wszystkich. Postanowił wystartować w trwającym właśnie konkursie na prezesa PGE. Co spowodowało, że chce szfować spółce, którą Greenpeace tak często krytykuje za jej działania?

- Czuję, żę to miejsce dla mnie, bo w przeciwieństwi do dotychczasowych zarządów PGE naprawdę rozumiem w jakich czasach żyjemy - argumentuje.

- Nie da się dłużej prowadzić biznesu, jakby kryzys klimatyczny nie istniał. Nauka jednoznacznie wskazuje, że mamy zaledwie 10 lat na radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas katastrofa klimatyczna - mówi Piotr Szypulski.

Jak dodaje, na martwej planecie nie będzie PGE. -. Co więcej rynek brutalnie zweryfikował dotychczasową strategię PGE i spółka jest dzisiaj w poważnym kryzysie.

Jako prezes PGE chce zaproponować plan odejścia od węgla do 2030 roku i dynamiczną transformację w kierunku odnawialnych źródeł energii.

- Moją pierwszą decyzją jako prezesa PGE będzie rezygnacja z planowanych, nierentownych inwestycji w szeroko rozumiane paliwa kopalne, w tym w szczególności z planów budowy odkrywki Złoczew - napisał w liście motywacyjnym. - Zaproponuję też plan odejścia od węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii – zapowiada Paweł Szypulski.

W swoim wystąpieniu nawiązał do bełchatowskich Gigantów Mocy i informacji, jakie znalazł na stronie internetowej Ekspozycji.

- Taką ciekawostąką, jaką najbardziej do mnie przemówiłą jest to, że Pole Bełchatów, czyli miejsce gdzie znajduje się gigantyczna kopalnia, która zasila największą w Europie elektrownię zasilaną na węgile brunatny, Elektrownię Bełchatów, jest tak gigantycza dziurą, że mogłaby stanowić grobowiec dla całęj ludzkości - mówi dyrektor Greenpeace. - To bardzo realistycznie opowiada o przyszłości jaka nas czeka, jeśli PGE nie odejdzie szybko od węgla.

Jak napisał w swoim liście motywacyjnym "Presja społeczna na obniżenie emisji gazów cieplarnianych będzie tylko
rosnąć. Wyrazem tego jest rosnące zainteresowanie zakupem zielonej, certyfikowanej energii przez klientów biznesowych. Dodatkowo, pozarządowe organizacje ekologiczne podejmują działania mające na celu jasne przypisanie odpowiedzialności za środowisko i klimat spółkom energetycznym, w tym PGE. Pierwszy pozew dotyczący wyrządzania szkód środowisku przez PGE, a konkretnie przez Elektrownię Bełchatów, został już złożony i jest rozpatrywany przez sąd. W najbliższej przyszłości można spodziewać się kolejnych takich postępowań" - dodaje.

PGE ogłosiła konkurs na prezesa i członków zarządu. Kandydaci dokumenty składać moga do 14 lutego, rozmowy kwalifikacyjne z osobami dopuszczonymi do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego zaplanowano na 19 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto