Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” 2022 w CRE w Piotrkowie. LAUREACI, tekst dyktanda - ZDJĘCIA

oby, mat. CRE
Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” 2022 w CRE w Piotrkowie. LAUREACI, tekst dyktanda
Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” 2022 w CRE w Piotrkowie. LAUREACI, tekst dyktanda Marek Obszarny
Finał Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” odbył się w piątek, 21.10.2022 w Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie. Poznajcie laureatów i przeczytajcie tekst dyktanda!

Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” 2022 w CRE w Piotrkowie. LAUREACI, tekst dyktanda - ZDJĘCIA

Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” zorganizowano w tym roku po raz pierwszy. Inicjatorem i pomysłodawcą było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, a współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz pozostałe Centra Rozwoju Edukacji w: Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Zgierzu.

Maturzyści zmierzyli się 23 września 2022 w eliminacjach rejonowych, które odbyły się w pięciu miastach. Łącznie wzięło w nich udział 117 uczniów. W każdym rejonie wyłoniono 5 laureatów, którzy spotkali się i rywalizowali ze sobą w finale 21 października w siedzibie CRE w Piotrkowie. Spośród nich wyłoniono 5 laureatów rangi wojewódzkiej.

Wszyscy laureaci eliminacji rejonowych oraz finałowych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Uczestnicy pisali za każdym razem inny tekst podawany ze słuchu przez lektora. Autorem tekstów jest językoznawca i znany popularyzator poprawnej polszczyzny, dr Maciej Malinowski. Teksty dyktanda nawiązują treścią do Patronów Roku 2022.

Uczestnicy finałowych zmagań zostali zaproszeni również na spacer z przewodnikiem po Piotrkowie Trybunalskim.

Tekst Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta”

Tużprzeddyktandowe obawy

Gdyby to było niestraszne, toby niejedna osoba wzięła udział wczesnojesienną porą w superkonkursie przygotowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną działającą w strukturze Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.
„A nuż, widelec miałoby się tego dnia superfart” – niewykluczone, że przemknęło przez myśl co poniektórym, nie najgorzej obeznanym z pisownią.
Tymczasem taki sprawdzian to sprawa wcale nie błaha, co najmniej dla średnio zaawansowanych, a może raczej wszystkowiedzących.
Arcyodważni ochotnicy nie omieszkali jednakowoż wziąć pod uwagę tego, że jeżeliby nie znali niełatwych nieraz zasad pisowni i interpunkcji i ich na co dzień nie stosowali, mogliby jedynie pomarzyć o triumfie.
Byliby nic niewarci.
Kogokolwiek by naprędce zagadnięto o to, czy wie, że trwający właśnie rok Uchwałą Sejmu RP IX kadencji z 17 listopada 2021 r. został ustanowiony „Rokiem Romantyzmu Polskiego”, chybaby odpowiedział przecząco.
Nie pamiętamy, że dokładnie 200 lat temu poeta wszech czasów Adam Mickiewicz wydał tom „Ballady i romanse”, co uznano za początek romantycznego nurtu literackiego w Królestwie Polskim, inaczej Kongresówce.
Za datę kończącą epokę uważa się z kolei rok 1863, czyli wybuch powstania styczniowego (lub: Powstania Styczniowego).
O romantyzmie można by rozprawiać nieskończenie długo, boby było o czym.
Chociażby o arcydziele „Nie-Boska komedia”, które wyszło spod pióra Zygmunta Krasińskiego, chrześcijańskiej tragedii ukazującej horrendum rewolucji.
Na pewno też o poemacie Juliusza Słowackiego „Anhelli” jako pesymistycznej prognozie przyszłości emigracji rodaków niezmożonych w walce o niepodległość kraju.

W eliminacjach finałowych wzięło udział 22 uczniów spośród 25 laureatów eliminacji rejonowych. Prace uczniów zostały zanonimizowane. Tekst dyktanda został napisany przez dra Macieja Malinowskiego.

Jury w składzie Agnieszka Czarczyk, Anetta Grudzień i Marlena Kowalska po przeanalizowaniu 22 prac przyznało następujące nagrody i wyróżnienia eliminacji finałowych w Piotrkowie Trybunalskim:

I miejsce:

  • Natalia Medyńska, uczennica I LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

II miejsce:

  • Maria Magdalena Puchta, uczennica II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Maz.

III miejsce:

  • Zuzanna Kwiatkowska, uczennica II LO im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Maz.

Dwa równorzędne wyróżnienia:

  • Emilia Deka, uczennica II LO im. M. Kopernika w Łowiczu
  • Marta Ewelina Sobańska, uczennica I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu

Cele dyktanda wskazane przez organizatorów to: sprawdzenie swoich umiejętności przez przyszłych maturzystów, promocja poprawnej polszczyzny i piękna języka polskiego, promocja Patronów Roku, a także Centrów Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego i promocja czytelnictwa.

Dyktando odbywało się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” 2022 w CRE w Piotrkowie. LAUREACI, tekst dyktanda

Dyktando Wojewódzkie dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta” 2022 ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto