18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Drugie życie fabryki Grohmana

Artykuł sponsorowany
Łódź, jak chyba żadne inne polskie miasto, potrafi tchnąć życie w pofabryczne mury. Liczne przykłady pięknych rewitalizacji pokazują, jak wiele funkcji mogą pełnić stare, fabrykanckie budynki.

W każdym zakątku Łodzi możemy natknąć się na obiekty z czasów przemysłowego rozkwitu naszego miasta, z czasów, kiedy Łódź rozwijała się prężnie, a fabrykanci zbijali tu swoje fortuny. Część z nich niestety wciąż jest zapomniana i czeka na moment, kiedy będzie mogła zalśnić nowym blaskiem. Na szczęście z roku na rok rewitalizacyjnych inwestycji przybywa i na łódzkiej mapie pojawiają się nowe pofabryczne perełki.

Jednym z najnowszych przykładów jest, oddany do użytku w czerwcu tego roku, XIX-wieczny budynek wyremontowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Położona na Księżym Młynie, przy ulicy Tymienieckiego fabryka Ludwika Grohmana odzyskała dawną świetność, aby stać się idealnym miejscem do prowadzenia biznesu, wspierania przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Niewiele osób wie, że ŁSSE jako jedyna strefa ekonomiczna w Polsce, ma postawiony cel związany z rewitalizacją zabytkowych obiektów poprzemysłowych.

Takie miejsce jak to, z duszą, inspiruje do działania – mówi Tomasz Sadzyński, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Poza tym, to prawdziwa przyjemność zapraszać gości i potencjalnych inwestorów do tak wyjątkowego budynku. Wiem, że ten postindustrialny klimat robi na nich duże wrażenie.

Część świeżo odrestaurowanych wnętrz udostępniono do wynajęcia. Budynek jest na tyle duży, że zmieściły się w nim cztery sale konferencyjne różnej wielkości. Pofabrykancką historię łączą z nowoczesnością – wyposażone są bowiem w świetnej jakości systemy audiowizualne. Największa z sal pomieści nawet 250 osób, a jej najznakomitszą ozdobą jest stara, ceglana ściana, pamiętająca samego Ludwika Grohmana.

Oprócz powierzchni konferencyjnych zrewitalizowana fabryka oferuje do wynajęcia również powierzchnie biurowe. W sumie 1400 mkw. Jedną z zalet biurowca, poza jego unikatowym charakterem, jest obecność w strefie. Przyszły najemca może więc ubiegać się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej i w przyszłości skorzystać z przysługującej z tego tytułu pomocy publicznej. Dla małych firm sięga ona nawet do 70 proc. kosztów inwestycji lub 2-letnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników.

W posiadle Grohmanów.

W obrębie ulic Tylna/Tymienieckiego/Magazynowa/Fabryczna historię rodu Grohmanów odczuwa się na każdym kroku. Pozostały po nich wille, pałace, fabryki.

Przy rewitalizacji fabryki Ludwika Grohmana – aktualna siedziba ŁSSE SA - używane były materiały budowlane, wzornictwo i bruk z epoki. Pieczołowicie, cegła po cegle, odnowiono elewację, wzmocniono stropy i zaaranżowano nową przestrzeń. W budynku i w jego otoczeniu starano się wykorzystać oryginalne elementy, które pamiętają czasy fabrykanckie. Przykładem mogą być żeliwne płyty, z których ułożono nawierzchnię przed wejściem, oraz dzwonek wiszący na elewacji.
- Postanowiliśmy dać mu drugie życie i powierzyć nowe zadanie - opowiada Sadzyński. – Teraz dzwoni, kiedy w łódzkiej strefie pojawia się nowy inwestor.

W odnowionej fabryce i w jej otoczeniu przez cały rok organizowanych jest wiele ciekawych i inspirujących wydarzeń: koncerty, wystawy, pokazy mody, pikniki na wzór tych fabrykanckich z XIX w .

Na terenie, który obecnie zajmuje strefa ekonomiczna, pierwsze zakłady otworzył w połowie XIX wieku Traugott Grohman. Później zakłady przejął jego syn Ludwik, a następnie jego syn - Henryk, wnuk Traugotta. Księży Młyn od zawsze związany był z przemysłem, który powrócił tu po latach zapaści. Działając w interesie społeczności lokalnej łódzka strefa promuje ideę „przywracania do życia” dziedzictwa kulturowego fabrykanckiej Łodzi, między innymi poprzez duże zaangażowanie w proces rewitalizacji Kompleksu ŁSSE przy ul. Tymienieckiego 22/24. Za sprawą zarządu strefy i wielu prywatnych inwestorów, zabytki podnoszą się z ruin. W okolicy odrestaurowano tzw. "Beczki Grohmana", czyli dawną bramę do zakładów bawełnianych, oraz wiele mniejszych budynków. W murach z czerwonej cegły uruchomiono zarówno zakłady produkcyjne, poligraficzne, biura i restauracje. Na malowniczym stawem strefa odnowiła też dawny budynek hydroforni, który dziś służy jako miejsce na konferencje, wystawy, czy seminaria.

Dzięki tym działaniom wiele osób znalazło miejsce pracy, a także powstało ciekawe miejsce do spędzania czasu wolnego, bo Księży Młyn to również oaza zieleni.

Fabryka podbija świat

Śmiało można powiedzieć, że rewitalizacja postindustrialnych zabytków cieszy się uznaniem na całym świecie. Fabryka Grohmana zajęła pierwsze miejsce w konkursie John Jacob Astor na najlepszą nieruchomość komercyjną na świecie organizowanym podczas targów Expo Real w Monachium. Oczy ludzi z całego świata zwróciły się na nasze miasto. Łódź udowodniła, że nie jest szarym miejscem pełnym zamkniętych fabryk. To miejsce z przyszłością.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
ul. Tymienieckiego 22/24
90-349 Łódź
http://www.wynajem.sse.lodz.pl/

Fabryka L. Grohmana znajduje się na Księżym Młynie.
Głównym atutem tej lokalizacji jest unikalny charakter tego miejsca oraz szybki i łatwy dojazd z i w każdym kierunku.
Komunikację zapewniają 3 linie tramwajowe i 2 autobusowe.
Odległość od ważniejszych miejsc w regionie:
- Międzynarodowy i Krajowy Port Lotniczy im. Wł. Reymonta – 8 km
- Dworce Kolejowe: Łódź Kaliska – 4km, Widzew – 6km, Fabryczna – 2 km
- Trasa wylotowa Katowice – 10 min.
- Węzeł autostradowy Łódź Północ (A1 i A2) – 25 min.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto