Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Energetyka 2016. Centralne obchody koncernu PGE GiEK w Bełchatowie [ZDJĘCIA, FILM]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
W Bełchatowie odbyły się centralne obchody Dnia Energetyka, które zorganizował koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Zesłania Ducha Świętego na osiedlu Przytorze. Później w samo południe rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji Dnia Energetyka, podczas której wręczono medale i odznaczenia dla pracowników.

Podczas uroczystej akademii, która odbyła się w hali widowiskowo-sportowej, Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE, podkeślił, że branża energetyczna będzie borykała się z coraz większymi wyzwaniami, a celem koncernu jest zachowanie pozycji lidera rynku.

- Już dziś jesteśmy największym inwestorem w kraju - powiedział Ryszard Wasiłek. - Z powodzeniem realizujemy nowe inwestycje. Zgodnie z harmonogramem przebiega największy projekt inwestycyjny w Polsce po 1989 roku czyli budowa dwóch nowoczesnych bloków energetycznych w elektrowni Opole, które są dumą PGE. Dzięki efekowi skali i zabezpieczonym dostawą polskiego węgla, możemy budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku.

Jak dodał, w czerwcu wmurowano symboliczny kamień węgielny pod budowę nowego bloku w Turowie, który będzie spełniać wyśrubowane normy emisyjne. PGE jest również na finiszu budowy nowoczesnego bloku gazowo-parowego w elektrociepłowni Gorzów.

- PGE inwestuje w nowe wysokosprawne aktywa węglowe, które emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery i dają więcej mocy. Polska potrzebuje takich elektrowni, aby zapewnić stały i bezpieczny dostęp do energii elektrycznej - powiedział Ryszard Wasiłek.

Wiceprezes PGE poświęcił też wiele uwagi przyszłości energetyki w kraju i jak dodał, "polska energetyka staje na rozdrożu i czeka ją wiele wyzwań".

- Aktulnie toczące się w kraju prace nad stworzeniem efektywnych mechanizmów mocowych będą miały kluczowe znaczenie dla ewentualnych decyzji inwestycyjnych w zakresie budowy nowych mocy węglowych. Bez wdrożenia kompleksowych i długoterminowych systemów wsparcia, zwłaszcza w kontekście zaostrzającej się polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, realizacja tych inwestycji może okazać się niemożliwa. Głównie ze względu na brak możliwości pozyskania finansowania - powiedział wiceprezes PGE. - Dodatkowe ograniczenia związane z ochroną środowiska naturalnego, wymagają nowych nakładów na modernizację istniejących aktywów i istotnie obniżają ich rentowność.

Zaznaczył, że węgiel brunatny, z którego dostarczane jest 70 proc. energii elektrycznej, w polskiej energetyce pełni rolę strategiczną, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i stabilizuje ceny energii.

- Efektywne wykorzystanie zasobów tego paliwa jest od lat kluczowym zadaniem grupy PGE z pogodzeniem wykonywanym tutaj w Bełchatowie i Turowie. W ten sposób pracujemy na rzecz zbudowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i wartości firmy. Niemniej ważny w krajowym mikście jest oczywiście węgiel kamienny -
powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Sławomir Zawada, prezes koncernu PGE GiEK, swoje wystąpienie rozpoczął od "humorystycznego" dementi wobec plotek na temat przenosin koncernu z Bełchatowa do Wrocławia, a sam Bełchatów nazwał "sercem branży energetycznej".

- Przed sektorem energetycznym w ostatnich dziesięcioleciach pojawiało się wiele nowych wyzwań. Dynamika uwarunkowań prawnych, polityka klimatyczna i sprostanie wymogom Unii Europejskiej m.in. dotyczących konieczności obniżenia poziomu emisji, wymogły konieczne zmiany. Pomimo znaczących obostrzeń nasza spółka wciąż może chwalić się dobrymi wynikami produkcyjnymi, ekonomicznymi i technicznym - powiedział Sławomir Zawada. - Mam świadomość tego, że dzisiejsza pozycja energetyki to efekt świetnej pracy wielu pokoleń kadry wysoko cenionych energetyków - powiedział prezes Zawada.

Podczas kolejnego wystąpienia przedstawiciel Ministerstwa Energii podkreślił, że z obecnej sytuacji energetyka może wyjść silniejsza, jeśli potraktuje ją jako wyzwanie, a nie problem.
- Ważne, abyśmy myśleli nie o problemach, ale lepiej myśleć o rozwiązaniach, traktując to jako szansę. Nie ulega wątpliwości, że dla Polski taką szansą są jej zasoby węgla kamiennego i brunatnego - powiedział Andrzej Piotrowski, podsekretarz Ministerstwa Energii. - Na świecie tego nie dostrzegają mówiąc o dekarbonizacji, a my powinniśmy mówić o czystym środowisku. W związku z tym mamy szansę w rozwinięciu technologii, które pokażą, że wykorzystanie węgla nie musi oznaczać uciążliwości dla społeczeństwa. Nikt z nas przecież nie chce żyć w środowisku zatrutym.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Energetyka energetycy z całej Polski otrzymali medale i wyróżnienia za wieloletnią pracę oraz za zasługi dla energetyki.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto