Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste Powietrze. Łódzkie wypadło blado według ostatnich danych rankingu. Sprawdź swoją gminę INFOGRAFIKI

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
archiwum naszego miasta
Łódzkie znalazło się ogonie regionów pod względem walki ze smogiem poprzez wymianę kopciuchów. Tak wynika z najnowszych danych programu „Czyste Powietrze”. Żadna z gmin z terenu województwa łódzkiego nie znalazła się pierwszej setce rankingu, w którym pod uwagę brana jest liczba wniosków złożonych na wymianę przestarzałych pieców na każdy tysiąc budynków jednorodzinnych. Liderem jest Śląskie.

Ostatnie dane zaprezentowane przez Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Światowym dotyczą III kwartału 2021 roku. W pierwszej setce gmin, z których spłynęło najwięcej wniosków do programu „Czyste powietrze” na wymianę źródła ciepła i termomodernizację w przeliczeniu na domy ponad połowa pochodzi ze Śląska. Łódzkie wraz z podkarpackim, opolskim i lubuskim znalazło się na szarym końcu.

Śląskie liderem. Jakie miejsca miast z Łódzkiego?

Zwycięzcą trzeciej edycji rankingu obejmującego 2.477 gmin w Polsce została śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski do programu na łączną liczbę budynków jednorodzinnych wynoszącą 3.721. Aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajęły gminy z tego województwa. Pierwsza gmina z łódzkiego - Rozprza z powiatu piotrkowskiego -ujęta została na 115. miejscu w Polsce, drugie miejsce w województwie zajęło miasto Sieradz (131. lokata w Polsce), a trzecie Grabica (138. miejsce w Polsce). Inne większe miasta z województwa? Bełchatów – 1.688. miejsce, Piotrków Trybunalski – 475, Łódź – 1.851, Pabianice – 847, Skierniewice 570, Radomsko – 306, Tomaszów Mazowiecki – 604, Wieluń – 597, Zduńska Wola – 515, Zgierz – 997, Łęczyca – 2.275 i Łowicz – 552.

Zakaz używania starych pieców i kotłów na horyzoncie

- Tak jak w poprzednim kwartale i tym razem liderem jest województwo śląskie. W pierwszej setce rankingu znalazły się aż 52 gminy z tego województwa. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak informuje PAS, na terenie województwa śląskiego już za kilka tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Podobne przepisy wejdą w życie również w woj. podkarpackim, ale tam tempo wymiany starych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze” jest znacznie wolniejsze. W kolejnej odsłonie uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku w województwach: mazowieckim, małopolskim i łódzkim.

A tempo składania wniosków ma znaczenie. - Na gminy z najlepszymi wynikami pod względem liczby składanych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” czekają dodatkowe, finansowe bonusy. Aktywność poszczególnych gmin będziemy rozpatrywali w ujęciu rocznym (ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.). Pula środków na ten cel sięgnie 16 milionów złotych” – przypomina Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cały ranking dostępny jest na stronie stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking (KLIKNIJ TUTAJ) oraz czystepowietrze.gov.pl (KLIKNIJ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto