MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zniknie smród w Bełchatowie? Nowa inwestycja w oczyszczalni jest już gotowa [ZDJĘCIA]

Magdalena Buchalska-Frysz
Zamknięte Komory Fermentacyjne w oczyszczalni ścieków w Bełchatowie
Zamknięte Komory Fermentacyjne w oczyszczalni ścieków w Bełchatowie Magda Buchalska-Frysz
W oczyszczalni ścieków w Bełchatowie gotowe są już Zamknięte Komory Fermentacyjne. Inwestycja ma niwelować odór z oczyszczalni. Wkrótce rozpocznie się rozruch ZKF-ów.

Czy smród odczuwalny niekiedy w Bełchatowie w końcu zniknie?

Być może ratunkiem będą Zamknięte Komory Fermentacyjne, które powstały w oczyszczalni ścieków w Bełchatowie. Inwestycja jest już gotowa, wkrótce rozpocznie się rozruch ZKF-ów, tak, by na początku 2021 roku mogły rozpocząć normalną pracę.

Wszelkie prace budowlane już się zakończyły. Firma Instal z Krakowa, która wykonywała inwwstycję, w wysokich na 17 metrów zbiornikach zamontowała już nowoczesne mieszadła. Jak mówią urzędnicy, gotowe są drogi dojazdowe prowadzące ZKF-ów oraz instalacja elektryczna, wykonano także już część prac programistycznych.

Spółka Wod-Kan w Bełchatowie czeka jeszcze na niezbędne odbiory, choćby z nadzoru budowlanego. Gdy uzyska już zezwolenie na użytkowanie instalacji rozpocznie się rozruch technologiczny, który potrwa kilka miesięcy.

- Jednocześnie rozpocznie się stopniowe wygaszanie działających obecnie OBF-ów, czyli Otwartych Komór Fermentacyjnych. Oznacza to, że na początku 2021 roku spółka będzie mogła w pełni wykorzystywać nową technologię - mówią urzędnicy,

Osad gromadzony w Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych r jest zhermetyzowany i nie emituje do środowiska żadnych gazów.

– Poszukiwaliśmy różnych alternatyw dla przestarzałych technologicznie Otwartych Komór Fermentacyjnych. Doświadczenia innych miast pokazują, że ZKF-y to najlepsza obecnie metoda. Jestem przekonana, że po ich uruchomieniu, jakość powietrza w Bełchatowie zdecydowanie się poprawi - mówi prezydent Mariola Czechowska.

Mieszkańcy mają też nadzieję, że dzięki temu zniknie odór, który co jakiś czas zatruwa życie bełchatowian. To jednak okaże się za kilka miesięcy. Jak przekonywali bowiem przedstawiciele Wod-Kanu, nie zawsze wyczuwalny w mieście przykry zapach pochodził z oczyszczalni.

Co dają zamknięte komory fermantacyjne?

  • Zapewnienie dobrego stanu środowiska poprzez właściwą przeróbkę osadów ściekowych
  • właściwe zagospodarowanie osadów ściekowych

  • podniesienie samowystarczalności energetycznej bełchatowskiej oczyszczalni

Wod-Kan będzie też z biomasy pozyskiwał w ZKF-ach metan, który w układzie kogeneracyjnym zamieniany będzie na energię cieplną oraz elektryczną. Będzie ona wykorzystana na potrzeby oczyszczalni ścieków.

- Według szacunków pozwoli to ograniczyć ilość kupowanej przez WOD.-KAN. energii nawet o 20 proc. – tłumaczy prezes spółki Piotr Pierzchała. - Dzięki takim oszczędnościom koszt już po kilkunastu latach zwróci się koszt całej inwestycji.

Budowa ZKF-ów realizowana jest w ramach „Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych na lata 2018-2021”. Inne zawarte w planie inwestycje to choćby zakończone już modernizacje głównej magistrali wodociągowej oraz głównego kolektora sanitarnego. Koszt wszystkich tych inwestycji to 44,5 mln zł brutto. WSpółka pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości nieco ponad 22 mln zł.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto