Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz komunalny w Bełchatowie pójdzie w dzierżawę

Grzegorz Maliszewski
Choć cmentarz komunalny jest czynny od kilku lat, to wciąż świeci pustkami
Choć cmentarz komunalny jest czynny od kilku lat, to wciąż świeci pustkami fot. Grzegorz Maliszewski
Miasto postanowiło zakończyć dyskusję i spory wokół cmentarza komunalnego.

Radni podczas sesji zgodzili się wydzierżawić cmentarz łódzkiej kurii na najbliższe dziesięć lat.

Do podjęcia takiej decyzji z pewnością skłonił ich fatalny bilans komunalnego cmentarza. W ciągu trzech lat jego działalności pochowano na nim zaledwie… trzy osoby. Wierni chowający swoich bliskich omijali go bowiem szerokim łukiem, korzystali z sąsiadującego z komunalnym starego cmentarza, będącego pod opieką Kościoła.

Od 2001 r., kiedy rozpoczęto budowę nowego cmentarza, zawiadywała nim miejska spółka Sanikom. Teraz radni podjęli uchwałę o zamianie gruntów. Sanikom dostał nieruchomości i działkę przy ul. Zdzieszulickiej, gdzie znajduje się schronisko dla zwierząt (nim zresztą również spółka zarządza), a miastu oddała cmentarz, który będzie wydzierżawiony Kościołowi.

- Ta sytuacja wymagała jakiegoś rozwiązania, dlatego dobrze, że prezydent dogadał się z archidiecezją - mówi Włodzimierz Kuliński, przewodniczący rady miasta Bełchatowa. - Archidiecezja zaproponowała teraz rozwiązania inne niż te, które dwa lata temu proponował Kościół. Obecnie partnerem jest Archidiecezja, która reprezentuje wszystkie parafie, a dwa lata temu propozycja wychodziła tylko z jednej bełchatowskiej parafii - dodaje Kuliński.

W najbliższym czasie miasto będzie dopinać z kurią szczegóły umowy, ale wydaje się, że wszelkie wątpliwości zostały rozwiane w trakcie sesji rady, podczas której przedstawiciel kurii odpowiadał na pytania radnych. Zapewniał pełną przejrzystość funkcjonowania cmentarza. Będzie wiadomo, kto jest kierownikiem, a także jaki jest cennik usług cmentarnych.

Każdy, kto zapłaci, będzie dostawał dokument zapłaty. I co ważne, dostęp do cmentarza mają mieć także osoby bezwyznaniowe, a także innych wyznań.

- Dochodziły do nas głosy o kontrowersjach wokół tego cmentarza. Wydaje mi się, że wzbudzał wiele niepotrzebnych emocji. Naszą intencją jest usankcjonować to miejsce, bo cmentarz jest miejscem świętym, tak jak kościół czy kaplica - mówi ks. Ireneusz Kulesza, ekonom łódzkiej kurii.

Z wydzierżawienia kurii cmentarza wydają się też zadowoleni mieszkańcy. - Dobrze, że w końcu wyjaśniła się sytuacja z tą częścią cmentarza, bo ludzie tak naprawdę nie wiedzieli co myśleć. To chyba lepiej, że Kościół będzie trzymał pieczę nad całym cmentarzem - mówi Teresa Purzycka. - Zamknięta brama, ogrodzenie dzielące stary cmentarz od nowego - to wszystko nie za dobrze wyglądało. Mam nadzieję, że teraz będzie inaczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto