Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CBŚP przejęło nielegalną broń. Zatrzymany 42-latek podejrzany o planowanie wysadzenia budynku sądu i prokuratury w Opocznie

Oprac. dag
Materiały Centralnego Biura Śledczego Policji
Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Prokuratury Krajowej zatrzymało 63 osoby i przejęło 110 egzemplarzy broni palnej, ok. 25 tys. szt. amunicji, a także materiały wybuchowe. Jeden z zatrzymanych w 2019 r. jest podejrzany o planowanie wysadzenia budynków sądu i prokuratury w Opocznie. Według śledczych nielegalny towar był przemycany do Polski z Europy Zachodniej oraz Czech. 15 osób tymczasowo aresztowano.

Nielegalny rynek broni w Łódzkiem - 63 osoby podejrzane i zlikwidowane „arsenały broni”

Policjanci z łódzkiego CBŚP pod nadzorem Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi prowadzą śledztwo dotyczące grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu broń palną i amunicję.

- Według śledczych nielegalny towar był przemycany do Polski z Europy Zachodniej oraz Czech - informuje zespół prasowy CBŚP. - Dodatkowo broń i różnego rodzaju amunicja była pozyskiwana przez osoby trudniące się wyszukiwaniem broni i amunicji z okresu II wojny światowej oraz materiałów wybuchowych pochodzących z niewybuchów. Uzyskana w ten sposób broń i materiały wybuchowe trafiały na polski rynek do tzw. „kolekcjonerów”, członków zorganizowanych grup przestępczych, czy na przykład do kłusowników.

Policjanci CBŚP wpadli na trop grupy w 2017 roku i od tego momentu dokładnie ustalali sposób jej działania oraz jej członków, a także osoby mogące posiadać nielegalną broń palną oraz materiały wybuchowe.

W trakcie największej akcji w listopadzie 2019 roku zaangażowanych w realizację było niemal 300 policjantów, a działania objęły prawie cały kraj. Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 63 osoby, którym przedstawiono ponad 120 zarzutów, głównie dotyczących wyrabiania, handlu i posiadania broni palnej bez wymaganego zezwolenia. Za te czyny grozi kara 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo czterech podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, natomiast jedna zarzut kierowania tą grupą.

42-latek podejrzany o planowanie wysadzenia budynku sądu i prokuratury w Opocznie

Jednym z zatrzymanych i następnie tymczasowo aresztowanych w sierpniu 2019 roku był 42-letni mieszkaniec województwa łódzkiego, który jak wynika z zebranego materiału dowodowego, przy użyciu posiadanych materiałów wybuchowych, znajdujących się w pociskach artyleryjskich, planował wysadzenie Sądu Rejonowego w Opocznie oraz Prokuratury Rejonowej w Opocznie.

- Wszystko wskazuje na to, że motywem jego działania było niezadowolenie z rozstrzygnięć w sprawie, w którą był zaangażowany - informuje CBŚP. - Ten mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące przygotowania sprowadzenia zdarzenia, które mogło by zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w postaci pożaru i eksplozji, jak również posiadania materiałów wybuchowych.

W maju tego roku podczas realizacji na terenie województwa śląskiego ujawniono prawdziwy arsenał materiałów niebezpiecznych w postaci różnego rodzaju niewybuchów z okresu II wojny światowej, z którego można było pozyskać duże ilości trotylu.

Przedmioty niebezpieczne znajdowały się na terenie prywatnego budynku i konieczna była ewakuacja mieszkańców okolicznych domów do czasu neutralizacji zagrożenia. Podobne sytuacje miały miejsce wcześniej w listopadzie 2019 roku w województwie mazowieckim i we wrześniu 2020 roku na terenie Małopolski, gdzie w wyniku odkrycia domowych arsenałów ewakuowano mieszkańców pobliskich domów.

Od początku śledztwa w realizacjach wzięli udział funkcjonariusze z niemal wszystkich zarządów terenowych CBŚP oraz policjanci Wydziału do zwalczania Aktów Terroru CBŚP, a także kontrterroryści z SPKP w Kielcach, policjanci z Komend Wojewódzkich Policji w Łodzi i Kielcach oraz innych jednostek Policji. Czynności w toku tej sprawy wykonywali również policjanci Wydziału w Łodzi Biura Spraw Wewnętrznych Policji, którzy zatrzymali 2 podejrzanych. Jeden z nich został następnie tymczasowo aresztowany przez sąd.

Łącznie w ramach tego postępowania, funkcjonariusze przeprowadzili blisko 250 przeszukań, w wyniku których zabezpieczyli ponad 110 sztuk broni palnej, w postaci karabinów, pistoletów oraz rewolwerów różnego rodzaju i kalibru, około 25 tysięcy sztuk amunicji, kilkadziesiąt pocisków artyleryjskich, moździerzowych oraz granatów z okresu II wojny światowej zawierających materiały wybuchowe. Przejęto także blisko 4 kg gotowych materiałów pirotechnicznych w postaci trotylu i heksogenu, zapalniki, a nawet dwa ręczne, przeciwpancerne pociski rakietowe. Zabezpieczono także części broni i amunicji oraz narkotyki.

Dotychczas w całym postępowaniu zastosowano 15 tymczasowych aresztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto