MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsza tułowicka porcelana sprzed 1945 roku. Cacka Frankenbergów i Schlegelmilchów z Tillowitz. To trzeba zobaczyć

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Ryszard Wittke jeden z twórców Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach.
Ryszard Wittke jeden z twórców Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach. Sławomir Draguła
Około trzy tysiące eksponatów znajduje się w zbiorach Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach. Ryszard Wittke i Jakub Faron kolekcjonują tułowicką porcelanę wyprodukowaną do 1945 roku i co najważniejsze udostępniają zwiedzającym. To trzecie muzeum porcelany w tym małym mieście.

Tułowicka porcelana z lat 1886 - 1945

Jednorodzinny dom przy ul. Dworcowej 6 w Tułowicach z zewnątrz nie przypomina muzeum. Wszystko co najpiękniejsze i najcenniejsze znajduje się w środku. Na piętrze przedwojennego budynku można zobaczyć porcelanowe cudeńka wyprodukowane w latach 1886 - 1945 w zakładach Frankenbergów i Schlegelmilchów w Tillowitz.

Można zwiedzać je po uprzednim umówieniu się z jego właścicielami pod numerem telefonu 518 354 614.

W zbiorach jest m.in. 25 rzadko spotykanych pełnych serwisów kawowo-obiadowych, talerze, talerzyki, patery, wazy, wazony, bomboniery, filiżanki, imbryki, solniczki a nawet pojemniki na włosy. W sumie około 3000 eksponatów! Wszystko misternie zdobione, piękne i kruche...

Miłością do porcelany zaraziła babcia

Twórcami Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach są Ryszard Wittke i Jakub Faron. Obaj kolekcjonują tułowicką porcelanę wyprodukowaną do zakończenia II wojny światowej i co najważniejsze udostępniają swoje zbiory zwiedzającym. To trzecie muzeum porcelany w tym małym mieście.

- Miłością do porcelany zaraziła mnie babcia, która pracowała w pobliskiej fabryce - mówi Ryszard Wittke. - Mam nawet stare czarno-białe zdjęcie, na którym jest właściciel fabryki wraz ze swoimi pracownikami, w tym moją babcią. Można powiedzieć, że porcelana to nasza rodzinna tradycja.

Kolekcja cały czas jest powiększana. W ostatnim czasie Wittke i Faron odkupili od dwóch rodzin z Niemiec pokaźne zbiory.

- Od jednej 160 sztuk porcelany z lat 1896 - 1945 razem z książkami z lat 50. o historii jej tworzenia oraz z opisami sygnatur - mówi Jakub Faron. - W zbiorach są też wspaniałe porcelanowe wielkanocne jaja. Wkładano do nich słodycze i chowano gdzieś w ogrodzie, a dzieciaku szukały łakoci i miały wspaniałą zabawę.

Od kolejnej rodziny, która wraz z porcelaną wyjechała w 1945 roku z Niemodlina i osiedliła się w jednym z bawarskich miasteczek, obaj panowie odkupili 300 cudeniek. Wśród nich jest przepiękna i rzadka figurka Frankenbergów z 1886 roku przedstawiająca dziewczynkę i chłopczyka.

Muzeum porcelany w Tułowicach. Kontakt

Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha przy ul. Dworcowej 6 w Tułowicach można zwiedzać po uprzednim umówieniu się z właścicielami pod numerem telefonu 518 354 614.

To już trzecie muzeum porcelany w Tułowicach

Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce porcelany ul. Porcelanowej 2 E w Tułowicach na początku kwietnia 2024 ruszyło Muzeum Porcelany Śląskiej. Jak sama nazwa wskazuje można w nim zobaczyć porcelanę produkowaną na całym Śląsku, natomiast w 2023 roku roku w budynku stacji PKP otwarto Muzeum Porcelany w Tułowicach.

Tułowice porcelaną stały

Zakład produkcji porcelany założony został w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA.

Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.

Muzeum Porcelany im. Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto