Bobry zbudowały tamę, rolnik z powiatu łaskiego ma problem. Jakie jest możliwe wyjście z kłopotliwej sytuacji? ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Mieszkaniec gminy Widawa Grzegorz Barczyński żali się, że z nadejściem wiosny nie mógł dokonać zasiewów na swoich polach ze względu na ich zalanie. Powodem kłopotów stało się spiętrzenie wody na pobliskiej rzece Niecieczy, które pojawiło się, gdy bobry zbudowały na niej tamę
Mieszkaniec gminy Widawa Grzegorz Barczyński żali się, że z nadejściem wiosny nie mógł dokonać zasiewów na swoich polach ze względu na ich zalanie. Powodem kłopotów stało się spiętrzenie wody na pobliskiej rzece Niecieczy, które pojawiło się, gdy bobry zbudowały na niej tamę materiały prywatne
Bobry zbudowały tamę, doszło do spiętrzenia wody, a w efekcie do zalania pól. Z takim problemem, który zagraża dalszemu prawidłowemu funkcjonowaniu gospodarstwa, boryka się rolnik Grzegorz Barczyński ze wsi Ochle w gminie Widawa (powiat łaski). Na jakie rozwiązania można liczyć w takiej sytuacji?

Mieszkaniec gminy Widawa Grzegorz Barczyński żali się, że z nadejściem wiosny nie mógł dokonać zasiewów na swoich polach ze względu na ich zalanie. Powodem kłopotów stało się spiętrzenie wody na pobliskiej rzece Niecieczy, które pojawiło się, gdy bobry zbudowały na niej tamę. - Woda na rowie jest spiętrzona o co najmniej 50 cm i nie można zasiać zboża czy jęczmienia. Podtopionych jest łącznie co najmniej 20 ha – alarmował informując, że zboża są niezbędne do chowu drobiu, czym zajmuje się gospodarstwo.

Jakie są procedury w takim przypadku? Na jakie działania można liczyć? Czy w rachubę wchodzi usunięcie tamy, czy pozostaje tylko kwestia ewentualnych odszkodowań? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, gdzie interweniował również rolnik z gminy Widawa. Jak usłyszeliśmy, Fundusz jest „instytucją finansów publicznych powołaną do finansowego wspierania przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i nie dysponuje odpowiednimi narzędziami do przeprowadzenia czynności interwencyjnych w przedmiotowej sprawie”. Fundusz podkreślił także, że do jego zadań nie należy również monitorowanie podobnych zjawisk, a właściwą ku temu instytucją – o czym poinformował także mieszkańca powiatu łaskiego - jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.

Działalność bobrów. Jakie działania można podjąć?

Jak zatem odnosi się do sprawy łódzki RDOŚ, gdzie rolnik z gminy Widawa już zainterweniował (sprawa jest w toku)? - Bobry w województwie łódzkim są rozpowszechnione, ich obecność można zauważyć w pobliżu środowisk wodnych, z którymi są nieodłącznie związane. Chyba nie ma rzeki, w której nie byłoby bobrów. W niektórych miejscach są stale obecne, a w innych przebywają przez 2-3 sezony i opuszczają je, gdy zabraknie pokarmu. W miejscu swojego występowania zagospodarowują teren w taki sposób, aby zapewnił im bezpieczeństwo i bazę pokarmową. Z tego powodu kopią nory, ścinają drzewa oraz budują tamy. Działalność bobrów związana z budową tam jest bardzo korzystna dla przyrody: przywraca właściwe stosunki wodne, zwiększa różnorodność biologiczną, ogranicza erozję, zwiększa tempo samooczyszczania się wód – zaznacza Tomasz Radziewicz, z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi - Regionalny Konserwator Przyrody dodając, że jednocześnie bobry mogą również powodować straty w gospodarce człowieka2, ale... - bóbr europejski Castor fiber jest objęty ochroną częściową i wobec tego gatunku obowiązują zakazy, w tym m.in. zakaz umyślnego zabijania osobników, umyślnego chwytania osobników, niszczenia ich siedlisk i ostoi, niszczenia nor, żeremi, tam lub innych schronień, transportu osobników, ich umyślnego płoszenia lub niepokojenia czy przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca. Właściwy terytorialnie regionalny dyrektor ochrony środowiska został upoważniony do wydawania zezwoleń na odstępstwa od zakazów obowiązujących wobec gatunków objętych ochroną – w tym wobec bobra europejskiego. Zezwolenie takie może być wydane w sytuacjach wyjątkowych, czyli w razie braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli nie jest to szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji chronionych gatunków roślin, zwierząt lub grzybów oraz gdy spełniona jest choć jedna z przesłanek, m.in. wtedy, gdy dana czynność wynika z konieczności ograniczenia poważnych szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innych rodzajów mienia albo leży to w interesie zdrowia lub bezpieczeństwa powszechnego.

Jak uzupełnia Tomasz Radziewicz... - W przypadku odstępstwa od zakazu umyślnego chwytania i przemieszczenia osobników bobra z miejsc regularnego przebywania w inne, mniej konfliktowe miejsca, wnioskodawca – po wskazaniu podmiotu, który przeprowadzi czynność umyślnego chwytania i przemieszczania osobników bobra z miejsca regularnego przebywania na inne miejsce/miejsca, a także określeniu dokładnej lokalizacji miejsca, na które będą przemieszczane ww. osobniki bobra - występuje z wnioskiem do regionalnego dyrektora ochrony środowiska o wydanie zezwolenia na ww. czynności. Zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska wymaga również m.in. umyślne płoszenie lub niepokojenie, odstrzał osobników bobra europejskiego czy też rozbiórka tam bobrowych. W przypadku ubiegania się o zezwolenie na niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie tam budowanych przez bobry na rowach melioracyjnych, z wnioskiem występuje gminna spółka wodna - jeśli taka na terenie gminy działa - lub właściciel działki, czy zarządca cieku wodnego, np. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Istnieje również możliwość wystąpienia o zezwolenie na rozbiórkę tam na działce, której Wnioskodawca nie jest właścicielem/zarządcą, jednakże w sytuacji, gdy w celu realizacji uzyskanego zezwolenia wystąpi potrzeba bądź konieczność wkroczenia na teren działek ewidencyjnych, które nie będą stanowiły własności wnioskodawcy lub nie będą się znajdowały w jego zarządzie, Wnioskodawca powinien uzyskać zgody właścicieli/zarządców działek, na wejście na ich teren i prowadzenie działań związanych z realizacją wnioskowanych czynności. Z wnioskiem takim, w imieniu poszkodowanych i w przypadku zagrożenia infrastruktury gminnej/miejskiej (drogi, przepusty itp.) może wystąpić też wójt/burmistrz/prezydent miasta. W przypadku umotywowania rozbiórki tam ograniczeniem poważnych szkód wyrządzanych przez osobniki bobra europejskiego w gospodarstwach czy w mieniu – zezwolenia takie wydawane są bez zbędnej zwłoki. Jeśli natomiast zachodzi potrzeba rozbiórki tam bobrowych na rzekach, z wnioskiem na odstępstwo od zakazów do właściwego terytorialnie regionalnego dyrektora ochrony środowiska winien wystąpić zarządca cieku (np. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie). Podjęcie decyzji o potrzebie wystąpienia o takie zezwolenie należy już do zainteresowanego.

Można ubiegać się o odszkodowanie

W przypadku, gdy bobry spowodują szkodę – jak podaje Regionalny Konserwator Przyrody - można ubiegać się o odszkodowanie. Szacowanie i wypłata odszkodowań realizowane są zgodnie z art. 126 ww. ustawy o ochronie przyrody i rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową. Zgodnie z art. 126 ww. ustawy o ochronie przyrody, Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone m.in. przez bobry w gospodarstwach rolnych, leśnych, rybackich oraz w mieniu. Ww. przepisy nie przewidują wypłaty odszkodowania za podtopienie samego gruntu. Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry europejskie przysługuje w użytkach zielonych, uprawach lub płodach rolnych, roślinach sadowniczych, powierzchni gruntu (nory i zapadliska), drzewostanach, zadrzewieniach i pojedynczych drzewach, uprawach leśnych, gospodarstwie rybackim oraz innym mieniu.

Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez bobry nie obejmuje przy tym utraconych korzyści. Oględzin i szacowania szkód – na wniosek poszkodowanego – a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje właściwy terytorialnie regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Do RDOŚ w Łodzi - jak słyszymy - wpływa rocznie ok. 400 wniosków o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry i w większości przypadków wypłacane jest odszkodowanie. Formularze wniosków o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do dziko występujących lub innych niż dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową, jak i dodatkowe informacje, dostępne są na stronie internetowej TUTAJ. KLIKNIJ. Formularz wniosku o wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do dziko występujących lub innych niż dziko występujących gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową, w formie dokumentu elektronicznego, minister właściwy do spraw środowiska udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu. Prawidłowo wypełnione formularze wniosków wraz z wymaganymi załącznikami należy dostarczyć osobiście, wysłać pocztą na adres: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, ul. Traugutta 25, 90-113 Łódź lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Leśnicy w Szczecinku rozdają sadzonki. Akcja sadziMy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bobry zbudowały tamę, rolnik z powiatu łaskiego ma problem. Jakie jest możliwe wyjście z kłopotliwej sytuacji? ZDJĘCIA - łódzkie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie