Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok 858 MW elektrowni Bełchatów jako jedyny pracuje w czasie awarii 17.05.2021. Uruchomiono go w 2011 roku

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Blok 858 MW Elektrowni Bełchatów uruchomiono we wrześniu 2011 roku
Blok 858 MW Elektrowni Bełchatów uruchomiono we wrześniu 2011 roku Dariusz Śmigielski/archiwum
Awaria, która w poniedziałek, 17 maja 2021 roku spowodowało odcięcie 10 bloków elektrowni Bełchatów, spowodowała niepokój w całym kraju. Przez wiele godzin pracował jedynie blok czternasty, najnowocześniejszy w bełchatowskiej elektrowni. Do użytku oddano go we wrześniu 2011 roku.

Blok 858 MW elektrowni Bełchatów pracował w czasie awarii 17 maja 2021 r.

Awaria do której doszło w poniedziałkowe popołudnie, 17 maja 2021 roku spowodowała, że nagle przestało pracować 10 bloków energetycznych bełchatowskiej elektrowni. Pracy nie przerwał tylko blok nr 14, 858 MW, podłączony do innej stacji rozdzielczej niż 10 starych bloków.

Przypomnijmy, tzw. "czternastka" czyli najnowocześniejszy blok w Elektrowni Bełchatów, oddany został do użytku 28 września 2011 roku. Była to bardzo kosztowna inwestycja, a uruchomiony wówczas blok był najnowocześniejszym blokiem w polskiej energetyce.

Jego uruchomienie było wydarzeniem na skalę europejską. Na uroczystym oddaniu bloku 858 MW do użytku zgromadziło się kilkaset osób. Tego dnia Elektrownię Bełchatów odwiedził m.in. ówczesny premier Donald Tusk.

– Widząc genialny efekt ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych w to osób, możemy powiedzieć, że jesteśmy w miejscu, które stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa Polski - mówił podczas uroczystości w 2011 roku Donald Tusk. - Bełchatów to początek drogi z nowoczesną polską energetyką. Toczymy nieustanną kampanię w Europie o to, aby w Polsce prąd był produkowany z węgla brunatnego, dziś naszego najcenniejszego surowca. Chcemy Europę przekonać, że węgiel ma przyszłość. Nie można bezpieczeństwa energetycznego oprzeć Polski i Europy tylko na rosyjskim gazie.

Blok 858 MW Elektrowni Bełchatów kosztował 1,2 mld euro. Budowa trwała cztery lata, zatrudnienie przy inwestycji znalazło wówczas w niektórych miesiącach nawet ponad 2 tysiące osób, także z zagranicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto