Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Żołnierze Wyklęci"tematem konferencji w Muzeum Regionalnym

Muzeum Regionalne w Bełchatowie, emd
Paweł Wasiak (Muzeum Regionalne w Bełchatowie)
Bełchatów. „Za krew przelaną dla Ojczyzny, za ofiary z naszych żyć! Podziemie niepodległościowe w walce z reżimem komunistycznym - to tytuł konferencji, która odbyła się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Była to też okazja do odsłonięcia tablicy poświęconej Antoniemu Stefaniakowi "Sępowi". Znajduje się ona w Magdalenowie (gm. Szczerców)

Bełchatów. Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Za krew przelaną dla Ojczyzny, za ofiary z naszych żyć!”. Podziemie niepodległościowe w walce z reżimem komunistycznym odbyła się w Muzeum Regionalnym w Bełchtaowie. Jej organizatorami byli: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UJK Filia w Piotrkowie Trybunalskim, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Celem konferencji było przedstawienie najnowszego stanu badań nad powojenną konspiracją antykomunistyczną w Polsce i na Ziemi Łódzkiej, przybliżenie losów żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz popularyzowanie tematyki „Żołnierzy Wyklętych”.

Referaty przedstawili m.in. badacze z Łodzi, Szczecina, Warszawy, Lublina i Piotrkowa Trybunalskiego. Tematy regionalne zaprezentowali: dr Tomasz Toborek (IPN), Konspiracyjne Wojsko Polskie 1945-1955, dr Dariusz Rogut (UJK Filia), Obwód „Buki” Konspiracyjnego Wojska Polskiego (Łask, Zelów, Bełchatów), Paweł Wąs, Działalność Konspiracyjnego Wojska Polskiego w powiecie piotrkowskim - batalion „Żniwiarka”, „Biwaki”, Milena Bykowska (PAN), Problematyka poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956.

Z kolei w Magdalenowie, z inicjatywy rodziny Peczków, odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci poświęconej Antoniemu Stefaniakowie ,,Sępowi” – żołnierzowi AK – ROAK - KWP. Jej organizatorami był Krzysztof Kamieniak wójt Gminy Szczerców oraz Muzeum Regionalne w Bełchatowie. Uroczystości poprowadził dr Dariusz Rogut, a mszę św. celebrował ks. Zenon Miksa. Uczestniczyli w nich m.in. zaproszeni goście, władze samorządowe, rodzina Antoniego Stefaniaka, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy.

Kim był "Sęp"?
Antoni Stefaniak ,,Sęp” urodził się 20 stycznia 1924 r. w Gręboszowie koło Drużbic. W 1942 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej w Drużbicach Obwód Łask AK. ,,Sęp”, znając doskonale teren, wraz z bratem Janem, wielokrotnie przeprowadzali przez granicę z tzw. Kraju Warty do Generalnej Guberni, żołnierzy AK i cywili.
Na początku 1944 r. ,,Sęp” wstąpił do oddziału ,,Grom” dowodzonego przez por. Aleksandra Arkuszyńskiego ,,Maja”. Z powodu nasilających się represji sowieckich i terroru komunistycznego w marcu 1945 r. wstępuje do nowo utworzonego oddziału ,,Zryw”, dowodzonego przez jego byłego dowódcę, por. ,,Maja”, wchodzącego w skład Ruchu Oporu Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. bierze udział w zdobyciu PUBP w Pabianicach i uwolnieniu żołnierzy AK. Od sierpnia 1945 r. służy w oddziale Kazimierza Roszaka „Wichra”.
W marcu 1946 r. zostaje żołnierzem łaskiej komendy powiatowej Konspiracyjnego Wojska Polskiego krypt. ,,Buki”. 22 maja 1946 r. przenosząc meldunek od Antoniego Jędraszka ,,Żuka”, do por. Jana Nowaka ,,Cis –Troi”, został zastrzelony w zasadzce we wsi Magdalenów przez funkcjonariuszy UB i MO ze Szczercowa.
Został pochowany na cmentarzu w Drużbicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto