Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Zbadają wady postawy u dzieci w przedszkolach

Grzegorz Maliszewski
Archwium
Blisko dwa tysiące maluchów z bełchatowskich przedszkoli zostanie przebadanych pod katem wady postawy. W placówkach rozpoczął się właśnie program "Nasze dzieci badamy - wadom się nie damy", który realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego.

Jak informuje magistrat, do programu „Nasze dzieci badamy – wadom się nie damy” zakwalifikowane zostaną wszystkie dzieci w wieku 3 – 6 lat, u których istnieje podejrzenie nieprawidłowości w postawie i których rodzice wyrażą pisemną zgodę. Według szacunków specjalistyczne badania przejdzie około 2 tysięcy dzieci z przedszkoli. Pierwsze badania już się rozpoczęły. Jako pierwsze badane są maluchy z Przedszkola Samorządowego nr 2.

Pomysłodawcy badania wskazują, że jest ono niezwykle potrzebne, ponieważ dziś niemalże każde dziecko ma wadę postawy. Według danych Instytutu Matki i Dziecka wynika nawet do 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Rozwijają się one zazwyczaj powoli i stopniowo. Dziecko zwykle nie skarży się na ból, dlatego tak ważną rolę w profilaktyce odgrywa obserwacja – rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, jak pociecha chodzi, w jaki sposób stawia stopy, czy się garbi oraz jak ma ustawione barki i łopatki. Najwięcej przypadków wad postawy zaczyna być widocznych około 5 roku życia. Najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami są skolioza, nadmierna kifoza piersiowa, koślawość kolan, płaskostopie i nadmierna lordoza lędźwiowa.

Jednak odpowiednio wcześniej wykryte nieprawidłowości postawy można skorygować. Program „Nasze dzieci badamy – wadom się nie damy” finansowany jest w ramach budżetu obywatelskiego miasta. Zadanie realizuje Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań”, które na ten cel otrzymało 50 tys. złotych z Urzędu Miasta.

Podczas wizyty w każdym z przedszkoli zostaną przeprowadzone badania przy użyciu skoliometra, który pozwala wykryć stopień krzywizny kręgosłupa, oraz podoskopu z komputerową oceną wad chodu, stóp i postawy ciała. Ponadto sprawdzone zostaną także wada i wzrost, które mają istotny wpływ na rozwój dziecka. W zależności od rodzaju wykrytych nieprawidłowości, dzieci kierowane będą na zajęcia korekcyjno-usprawniające lub do specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Do ortopedy trafią przede wszystkim najmłodsi z podejrzeniem skoliozy, pochylenia i rotacji miednicy oraz te ze znaczną dysfunkcją kończyn dolnych o zgłaszające dolegliwości bólowe.

Zajęcia korekcyjne (20) prowadzone będą co najmniej 2 razy w tygodniu w kilkuosobowych grupach, co zapewni ich większą efektywność. Po zakończeniu cyklu, terapeuci przygotują dla każdego dziecka zestaw ćwiczeń domowych oraz przekażą wskazówki i zalecenia do ewentualnego kontynuowania terapii oraz ponownej konsultacji.
Dla rodziców zostaną zorganizowane wykłady, podczas których dowiedzą się oni m.in.: jak kształtować prawidłowe postawy u swoich dzieci, jak ważna dla ich rozwoju jest aktywność ruchowa.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto