Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Belchatów: tlenek węgla zabija

Maciej Wiśniewski
Bełchatów: Tlenek węgla to cichy morderca, dlatego warto robić przeglądy kominów wentylacyjnych i zaopatrzyć się w czujki czadu i dymu - mówią st. bryg. Wojciech Jeleń, komendant powiatowy PSP w Bełchatowie i mistrz kominiarski Krzysztof Żak.
Bełchatów: Tlenek węgla to cichy morderca, dlatego warto robić przeglądy kominów wentylacyjnych i zaopatrzyć się w czujki czadu i dymu - mówią st. bryg. Wojciech Jeleń, komendant powiatowy PSP w Bełchatowie i mistrz kominiarski Krzysztof Żak. Maciej Wiśniewski
Bełchatów: tlenek węgla to cichy morderca - podkreślają strażacy i kominiarze. Starostwo wspólnie ze strażą pożarną już po raz kolejny z początkiem okresu grzewczego propaguje akcję "Bezpieczny dom",

Bełchatów: tlenek węgla to cichy morderca, od kilku lat starostwo wspólnie ze strażakami stara się uświadomić to mieszkańcom. W tym roku wprawdzie te instytucje nie będą rozdawać czujek czadu, ale w ostatnich latach kilkaset sztuk trafiło do mieszkańców powiatu. Ci, którzy jeszcze ich nie mają, a ogrzewają domy piecami, powinni je zakupić. Wydatek kilkudziesięciu złotych może uratować życie. W okresie grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem czyli tlenkiem węgla - silnie trującym gazem, który jest bezbarwny i niewyczuwalny dla człowieka, przez co bardziej niebezpieczny.

W ubiegłych latach na terenie powiatu doszło do kilku śmiertelnych zatruć czadem, dlatego starostwo wspólnie ze strażą pożarną dalej prowadzą akcję „Bezpieczny dom”. - Wolimy zapobiegać pożarom czy zatruciom, niż być świadkami ludzkich tragedii - mówi st. bryg. Wojciech Jeleń, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. - Najwięcej ofiar jest w budynkach mieszkalnych, gdzie przecież powinniśmy być najbezpieczniejsi.

Co roku w Polsce w pożarach domów i mieszkań ginie około 400 osób, 90 osób umiera na skutek zatrucia czadem, a 2000 jest poszkodowanych w tego rodzaju zdarzeniach. Dane przedstawiane przez strażaków są alarmujące. W Polsce, w sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 ponad 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło. Od września tego roku 169 osób zostało poszkodowanych, 1 osoba zmarła. Liczby dotyczące pożarów w budynkach mieszkalnych są jeszcze wyższe. W poprzednim sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 2201 osób zostało rannych, a 304 zginęły. Od września tego roku 437 osób zostało rannych, natomiast 40 osób zginęło.

Tragedii łatwo zapobiec, systematycznie kontrolując stan urządzeń elektrycznych, gazowych, kominowych i wentylacyjnych, do czego zachęcają kominiarze. Mistrz kominiarski Krzysztof Żak podkreśla, że prawo nakłada na właścicieli budynków obowiązek kontroli przewodów dymowych, czy wentylacyjnych. W blokach robią to administratorzy, ale w domach muszą o to zadbać właściciele.

- Prawo nakłada na właścicieli budynków obowiązek czterokrotnej w ciągu roku kontroli przewodów dymowych, dwukrotnej spalinowych, a raz w roku wentylacyjnych – mówi mistrz kominiarski Krzysztof Żak. - W budynkach wielorodzinnych ten obowiązek spoczywa na administratorach czy zarządcach, natomiast w domach jednorodzinnych odpowiada za to właściciel. Uważam, że dzięki corocznej akcji informacyjnej starostwa i bełchatowskiej komendy straży pożarnej świadomości właścicieli budynków na terenie powiatu bełchatowskiego znacznie wzrosła, coraz więcej osób zgłasza się do nas z prośbą o przegląd instalacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto