Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Telemonitoring zatroszczy się o zdrowe serca mieszkańców

Redakcja
Grzegorz Maliszewski
Ponad stu mieszkańców Bełchatowa będzie mogło skorzystać z telemonitoringu serca. Miasto po raz drugi postanowiło dofinansować ten nowatorski program pomagający w walce z chorobami serca. Z miejskiego budżetu na ten cel przeznaczono 20 tys. zł. Kto ma szansę, aby zakwalifikować się do projektu?

Masz problem z omdleniami, miewasz duszności lub zawroty głowy, czy odczuwasz ból w klatce piersiowej? To może być znak ostrzegawczy, że z twoim sercem jest coś nie tak. W Bełchatowie osoby z takim problemami po raz kolejny mają szansę, aby zakwalifikować się do nowatorskiego programu telemonitoringu serca.

Jak informuje magistrat, projekt telemonitoringu serca w Bełchatowie realizowany będzie od kwietnia do sierpnia 2019 roku. W czasie trwania projektu mieszkańcy będą mogli skorzystać ze 133 bezpłatnych, miesięcznych abonamentów. Zgodnie z kwalifikacją lekarską, dokonywaną w Szpitalu Wojewódzkim i w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Bełchatowie, pacjenci objęci zostaną jedno, dwu lub trzymiesięcznym telemonitoringiem serca. Dotychczas najczęściej z opieki korzystały osoby między 50 a 70 rokiem życia, najmłodszy pacjent miał 19 lat, a najstarszy – 85. Podobnie jak w roku ubiegłym, każdy z zakwalifikowanych do programu pacjentów zostanie przeszkolony z prawidłowego użytkowania urządzeń w PAKS Bełchatów.

- Pomysł telemonitoringu w ubiegłym roku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, dlatego pani prezydent Mariola Czechowska postanowiła, że ten pomysł będzie kontynuowany i skierowany do mieszkańców. W tym roku skorzysta z niego ponad sto osób, które będą pod nadzorem specjalistów i fachowców z PAKS. Jesteśmy pewni, że ten projekt tym osobom, które zostaną zakwalifikowane, pozwoli czuć się bezpiecznie, bo w każdej chwili to małe urządzenie zostanie wykorzystane dla ich bezpieczeństwa - mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.

Bełchatów to pierwsze w Polsce miasto, które wprowadziło teleopiekę medyczną w ramach budżetu obywatelskiego. Do tej pory skorzystało z niej blisko 200 mieszkańców miasta, a kolejni otrzymają taką szansę w tym roku.

- W ramach telemonitoringu serca pacjent dostaje mały aparat, który w czasie rzeczywistym monitoruje EKG. Ważną informacją jest to, że urządzenie zapisuje na bieżąco EKG i zapamiętuje je, więc można odtworzyć zapisy archiwalne. Pacjenci w razie dolegliwości mogą nacisnąć odpowiedni przycisk i przesłać za pomocą sieci komórkowej transmisję EKG do centrum monitorowania serca. Jest ono oglądane przez ratowników i konsultowane z lekarzem kardiologiem przez 24 godziny na dobę. Pacjent może wysłać taką transmisję z każdego miejsca m.in. z pracy, podróży czy domu - mówi Joanna Apanasiewicz z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bełchatowie. - Po konsultacji zespół centrum monitorowania serca kontaktuje się z pacjentem telefonicznie i może też wezwać karetkę pogotowia do pacjenta w razie wystąpienia zaburzeń rytmu serca czy innych niepokojących dolegliwości. Do telemonitoringu serca mogą być pacjenci z wywiadem przebytego omdlenia, zasłabnięcia, zawrotów głowy, duszności, bólu w klatce pierwsiowej, jak i po przebytych interwencjach wieńcowych - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto