Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Był działaczem niepodległościowym, dowódcą I Brygady Legionów, współtwórcą II RP, pogromcą Sowietów w roku 1920. Był ojcem polskiej niepodległości, jednym z najwybitniejszych Polaków XX stulecia.
Ówczesna Polska zamarła w bezruchu – przerywano widowiska i koncerty, zamykano restauracje, ludzie gromadzili się w kościołach, mając jeszcze nadzieję, że informacja podana przez Polskie Radio mija się z prawdą. Kiedy ostatecznie potwierdziło się to, że Piłsudski nie żyje, ulice miast i witryny sklepowe powoli zaczęto przyozdabiać biało-czerwonymi flagami z kirem oraz portretami zmarłego przybranymi zielenią.
Jego ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".
Człowiek, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP, był ważny także dla międzywojennego Bełchatowa. 12 czerwca 1926 roku Rada Miejska Bełchatowa uczciła śmierć Marszałka Józefa Piłsudskiego minutą ciszy, a następnie nadała mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. To pierwsze takie wyróżnienie w historii miasta. Decyzją ówczesnych władz samorządowych Nowy Rynek (obecny Plac Wolności) przemianowany został na Plac Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?