Bełchatów. Jedenasta bramka Mateusza Marca i wysoka porażka z GKS Tychy [GALERIA]

Adam Kieruzel
W klasyfikacji strzelców Fortuna 1. Ligi 25-latek wraz z Omranem Haydarym z Olimpii Grudziądz zajmuje ex aequo miejsce lidera Piotr Tokarczyk / FotoPiotr
W ostatnim meczu rundy jesiennej rozgrywek Fortuna 1. Ligi drużyna GKS Bełchatów po raz drugi w tym sezonie przegrała na własnym terenie. "Brunatni" ulegli drużynie GKS Tychy 1:4, a honorowego gola dla gospodarzy w 26. minucie z rzutu karnego zdobył Mateusz Marzec.

W porównaniu z wygranym przez GKS meczem w Niepołomicach w wyjściowej jedenastce zabrakło pauzującego za cztery żółte kartki Adriana Małachowskiego. Z przymusu jego miejsce w środku pola przeciwko tyszanom zajął Dawid Flaszka, bo w kadrze zabrakło kontuzjowanych graczy z tej pozycji: Marcina Ryszki i Artura Golańskiego.

Pierwsi zaatakowali bełchatowianie, ale strzał z okolic 16. metra Dawida Kocyły poszybował nad bramką. Przyjezdni objęli prowadzenie w 12. minucie gry. Centrę z rzutu wolnego i błąd Pawła Lenarcika wykorzystał Marcin Biernat, który skierował piłkę do niemalże pustej bramki.

Kilkanaście minut później w dogodnej sytuacji faulowany był Emile Thiakane, a sędzia wskazał na 11. metr. Do piłki podszedł Mateusz Marzec, który precyzyjnie uderzył tuż przy prawym słupku, zdobywając 11. gola w sezonie (ex aequo pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców Fortuna 1. Ligi z Omranem Haydarym z Olimpii Grudziądz) i doprowadzając do wyrównania.

W 36. minucie meczu świetne zagranie prosto na głowę otrzymał Marcin Grolik, ale stoper minimalnie chybił. Trzy minuty później pod bramką GKS "Grolo" po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Łukasza Grzeszczyka wyskoczył w powietrze i chciał wybić piłkę, ale ta musnęła o jego głowę, zaskoczyła Lenarcika i wpadła do bramki, a na przerwę goście schodzili, prowadząc 2:1.

Drugą część spotkania aktywniej rozpoczęli bełchatowianie. W 51. minucie uderzenie z dystansu Pawła Czajkowskiego wybronił z problemami Konrad Jałocha, a cztery minuty później próba Czajkowskiego była niecelna. W 63. minucie sprzed pola karnego uderzył nad bramką Mateusz Marzec. Chwilę po wejściu na boisko swoją okazję miał Viktor Putin, ale jego mocny strzał nie zagroził bramce gości. W 68. minucie rywalizacji świetnie sparował piłkę na aut bramkowy Paweł Lenarcik po uderzeniu z rzutu wolnego Grzeszczyka. W 72. minucie uderzał Dawid Kocyła, ale po tej akcji był tylko rzut rożny.

Dziewięć minut później po zamieszaniu w polu karnym GKS pięknie przymierzył Maciej Mańka i futbolówka znalazła drogę do bramki. W kolejnych akcjach było sporo kontrowersji. Dwie minut później Kocyła uderzył i piłka najprawdopodobniej przekroczyła linię bramkową, ale sędziowie byli innego zdania. 60 sekund później znów w roli głównej był napastnik GKS Bełchatów, a po jego strzale jeden z graczy GKS Tychy ewidentnie zagrał ręką we własnym polu karnym. Gwizdek Artura Aluszyka ponownie milczał. W ostatniej akcji meczu GKS Tychy dobił gospodarzy. Rzut karny po faulu w wykonaniu Grolika zamienił na bramkę Grzeszczyk i goście wygrali 4:1.

Po 17. kolejkach w ligowej tabeli GKS Bełchatów zajmuje 13. lokatę z dorobkiem 21 punktów i bilansem 22 goli zdobytych i 23 bramek straconych.

Najbliższy mecz "Brunatni" rozegrają w sobotę 13 listopada o godz. 15 w Olsztynie ze Stomilem, który zajmuje 11. pozycję, ma na koncie o jeden punkt więcej i notuje serię sześciu spotkań z rzędu bez wygranej (2 remisy i 4 porażki). W tym pojedynku nie wystąpi kapitan GKS Bełchatów - Marcin Grolik, który pauzuje za cztery zółte kartki w tym sezonie Fortuna 1. Ligi.