Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów: Elbest nie zasługuje na takie traktowanie? Nie milkną echa protestu pracowników

Maciej Wiśniewski
Bełchatów: pracownicy Elbestu protestowali we wtorek pod siedzibą spółki w Sport Hotelu
Bełchatów: pracownicy Elbestu protestowali we wtorek pod siedzibą spółki w Sport Hotelu Maciej Wiśniewski
Bełchatów: Elbest został postawiony w świetle na jakie nie zasługuje - mówią władze spółki, po wtorkowym proteście pracowników Elbestu.

Protestujący przed Sport Hotelem pracownicy Elbestu i Elbest Security spółkę, która ich zatrudnia uśmiercili z datą w 2011 roku, czyli odkąd władze w niej przejął nowy zarząd. Około setka osób protestowała przed siedzibą spółki we wtorek. Pikietę zorganizował Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników „Zjednoczeni”. Protestujący domagali się przywrócenia zmienionego przed rokiem zakładowego układu zbiorowego i wprowadzenie jego zapisów we wszystkich oddziałach spółki.

Zobacz jak pracownicy Elbestu protestowali pod Sport Hotelem

- Mamy odpowiedź z Głównego Inspektoratu Pracy, że wprowadzone zmiany były nielegalne i jeśli w formie ugody nie będą cofnięte, to pójdziemy do sądu - mówi Ewa Mościcka, wiceprzewodnicząca związku.

Chodzi m.in. o cofnięte premie, czy dodatki stażowe. - Mam 40-letni staż pracy, a okazuje się po zmianach, że mój staż pracy na pasku wynagrodzenia wynosi zero - mówi Zofia Kędziak, przewodnicząca MZZ „Zjednoczeni”.

Tyle tylko, że jak tłumaczy Kamila Leś-Kałuża, prezes Elbestu, uprawnienia, o których mówią pracownicy, zostały wykupione, co kosztowało spółkę kilka milionów złotych. - Nie zabraliśmy ludziom uposażeń, tylko na zasadzie dobrowolności je wykupiliśmy, dostali za nie odszkodowania przy jednoczesnej gwarancji, że do końca 2017 roku pozostałe składniki wynagrodzeń nie ulegną uszczupleniu - tłumaczy. - Postulowane przywrócenie starych zapisów układu zbiorowego bez zwrotu przez pracowników wypłaconych środków cofałoby nas do punktu wyjścia i zniweczyło wypracowany w ostatnich latach przy udziale strony społecznej projekt utrzymania naszej działalności w ramach grupy kapitałowej PGE, jej rozwoju na rynku oraz zagroziło płynności finansowej spółki - dodaje.

Zdaniem władz spółki optymalizacja, w tym zmiany warunków zatrudnienia pracowników, to efekt przyjętego w 2012 programu restrukturyzacji, który pozwolił przekonać PGE, a więc właściciela Elbestu, do odstąpienia od planów prywatyzacji spółki. I jak mówi Kamila Leś-Kałuża, innej drogi wówczas nie było. Albo restrukturyzacja, albo sprzedaż spółki.

Różnice w wysokościach wynagrodzeń pracowników poszczególnych oddziałów, to zdaniem władz spółki zaszłości historyczne. Elbest konsolidował bowiem branżę hotelarsko-ochroniarską z grupy PGE, gdzie w poszczególnych spółkach płace były różne.

- Mam świadomość, że w oddziałach Elbest Security warunki zatrudnienia są różne, ale ze stroną społeczną stale pracujemy nad możliwością stopniowego ich uspójniania, w tym także w zakresie wysokości wynagrodzeń - podkreśla prezes Leś-Kałuża. - Począwszy od 2012 roku pracownicy Rogowca 2 dostają podwyżki wynagrodzeń.

Trumna, którą nieśli podczas pikiety pracownicy miała symbolizować upadek firmy.

- Wyprzedaje się majątek za bezcen - mówi Zofia Kędziak. - Słok, 35 hektarów z domkami, restauracją, w zalesionym terenie został sprzedany za 5 zł za metr kwadratowy To kpina!

Hotele Sport, Wodnik, Wolin i Krynica to fundamenty funkcjonowania Elbestu, które rokują perspektywicznie i nie są przewidziane do sprzedaży. Natomiast pozbywanie się nierentownego majątku to zdaniem władz Elbestu jedno z podstawowych założeń programu optymalizacji spółki. Zarówno Słok jak i Wawrzkowizna (jest na nią kupiec, ale rozmowy jeszcze trwają) były obciążeniem i notują straty.

- Wycena majątku dokonana była przez rzeczoznawcę, sprzedaż odbywała się w formie otwartego przetargu i przez lata nie było chętnych, więc trudno mówić, że cena była zaniżona - podkreśla prezes Leś-Kałuża. - Nie mogę zaakceptować zarzutu, że prowadzimy spółkę do bankructwa, to bzdura - dodaje.

W 2014 Elbest zanotował około 14,5 mln zł straty, ale w tej kwocie zawierają się też fundusze wypłacone na wykupienie uprawnień pracowniczych. Do końca października tego roku Elbest istotnie zmniejszył jednak straty w porównaniu do lat minionych i jak podaje Kamila Leś-Kałuża, przy dodatnim bilansie Elbest Security, razem obie spółki prawdopodobnie na koniec roku osiągną dodatni wska-źnik EBITDA. W planie do 2020 roku Elbest zakłada kolejne etapy rozwoju, w tym inwestycje skutkujące znaczną poprawą wyników finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto