Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arena Design 2013: Studenci znaleźli sposób na chaos w łazience [ZDJĘCIA]

Red
- Stare wiadra znalazłam u wuja, a z domu przywiozłam emaliowaną miskę, podobną do tej, w jakiej w latach 20. brano kąpiel – opowiadały projektantki o procesie tworzenia łazienki. Studenci Pracowni Mebla Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pokazali na targach pięć projektów łazienek w ramach programu współpracy 12PE-P z firmami. Można je zobaczyć na Międzynarodowych Targach Poznańskich w pawilonie piąty, od 5 do 8 marca w godz. od 10 do 18.

Docelowo każdy zespół studentów zaprojektował meble i urządzenia sanitarne do łazienki o wymiarach dwa na dwa metry bądź dwa na trzy metry. Prace poprzedziły badania polskich łazienek.
- U wuja znalazłam stare wiadra, a z domu przywiozłam emaliowaną miskę, podobną do tej, w jakich w latach 20. brano kąpiel – opowiadała projektantka łazienki „Retro plus misy”.

Czytaj też: To nie koniec zmian na Uniwersytecie Artystycznym

Martyna Pawlak, Radosław Janowski i Maria Melerowicz pokazali wannę, która nawiązuje do balii z naszego dzieciństwa. - Chcieliśmy ukazać klientom, że ze starych form można korzystać przy pomocy nowej technologii – mówią projektanci.

Jak wyglądają polskie łazienki, sprawdzali też u sąsiadów. - Obeszliśmy piętnaście sąsiednich łazienek i zrobiliśmy ich fotografie. Panuje w nich miszmasz. Ludzie kupują szafkę, dokupują po czasie lustro, inne elementy. Okazuje się potem, że w małej łazience nie można się ruszyć – opowiadają projektanci łazienki „Simple”.

Studenci tej łazienki wpadli na pomysł powiększenia przestrzeni przez odwrócenie bokiem szafki z elementami łazienkowymi. - Im mniej bodźców wizualnych, tym łazienka wydaje się większa – mówią projektanci „Simple”, Wojciech Janicki, Zofia Zadan, Agnieszka Dolska.

Innowacyjnym pomysłem okazała się też szafka na pralkę Joanny Lisieckiej. - Pralka nie jest obcym elementem w łazience. Można ją też ukryć, razem z koszem na pranie, a obok zamontować szuflady na środki czystości. Sąsiedzi, których odwiedzałam mieli problem z przestrzenią wokół pralki – mówi projektantka.

Projektanci dostrzegli też potrzebę siedziska mobilnego w łazience. - W łazience często siadamy na brzegu wanny. Wygodniej byłoby nam skorzystać ze specjalnego siedziska – mówią Tomasz Ferczykowski, Natalia Zakrzewska i Aleksandra Jakuć.

Projektantów wsparły firmy, które wyprodukowały meble i urządzenia sanitarne na potrzeby prezentacji studentów na tragach. Część z nich ma szansę na pojawienie się w sklepach. - Na razie podjęte są prace wdrożeniowe. Jesteśmy jeszcze przed konkretnymi rozmowami z firmami – mówią projektanci z UAP-u.

Bilet na Targi Arena Design kosztuje od 7 do 20 zł.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto