Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywny senior to szczęśliwy, zdrowszy człowiek. Warto ćwiczyć. Sposoby na zdrowsze życie i energię. Porady dla seniorów

(d)
Systematyczne uprawianie sportu pomaga seniorom radzić sobie ze stresem, rozładowuje napięcie psychiczne i poprawia samopoczucie
Systematyczne uprawianie sportu pomaga seniorom radzić sobie ze stresem, rozładowuje napięcie psychiczne i poprawia samopoczucie 123rf
Wiadomo, że człowiek aktywny jest zdrowszy i pełen życia, tryska energią. Zwłaszcza seniorzy powinni zainteresować się zajęciami usprawniającymi ciało, żeby dłużej zachować zdrowie. Aktywność fizyczna wpływa też na zadowolenie z życia.

Jeśli chcemy zachować zdrowie, warto znaleźć czas na różnego rodzaju zajęcia usprawniające nasze ciało. Badania naukowców dowodzą, że aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i innych schorzeń. Odkryto, iż brak ruchu przyspiesza starzenie się DNA. Konsekwencją tego, jest zmniejszona zdolność komórek do regeneracji, co prowadzi do szybkiej utraty sił.

Wiadomo, że człowiek aktywny jest zdrowszy i pełen życia. Aktywność fizyczna, czyli różnego rodzaju ćwiczenia i formy ruchowe poprawiają ruchomość stawów, pomagają w schorzeniach kręgosłupa, usprawniają narządy ruchu i dodają seniorowi siły, która jest mu potrzebna w wykonywaniu codziennych zajęć i obowiązków.

Spacer z kijkami

W ostatnich latach popularny i lubiany przez seniorów jest Nordic Walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, który między innymi odciąża stawy i pobudza krążenie.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha – od czego zacząć, jak ćwiczyć i jak utrzymać efekty?

Regularne chodzenie na świeżym powietrzu jest bardzo dobrym sposobem na pobudzanie metabolizmu. Takie zajęcia odbywają się w wielu klubach seniorów i uniwersytetach trzeciego wieku. Cieszą się one zainteresowaniem wśród pań, jak i panów.

Technika nordic walking wygląda na łatwą, ale tak naprawdę wymaga dobrej synchronizacji ruchów rąk i nóg. Nordic walking angażuje do pracy ponad 90 proc. mięśni całego ciała. W przeciwieństwie do biegania, ćwiczenia te bardziej aktywizują górne partie sylwetki: ramiona, barki, klatkę piersiową. Jednocześnie nordic walking odciąża stawy kolanowe i kręgosłup, ponieważ kijki stanowią dodatkowe wsparcie dla aparatu ruchu.

Okazje

Podaruj zdrowie

Materiały promocyjne partnera

Ćwiczenia w wodzie

Wiele starszych osób przekonało się także do ćwiczeń w wodzie, czyli aqua aerobiku. Gimnastyka w wodzie to doskonały sport dla osób starszych. To, że ćwiczenia są wykonywane w wodzie, ma duże znaczenie – w wodzie człowiek jest lżejszy, nie obciąża się więc ani kręgosłupa ani stawów.

Regularne ćwiczenia aqua aerobik wyszczuplają, odciążają kręgosłup, likwidują stres i napięcie. Często ćwiczenia w wodzie są najlepszą metodą rehabilitacji po doznanych wcześniej złamaniach. Podczas aqua aerobiku w dynamiczny sposób angażowane są rozmaite grupy mięśni. Ćwiczenia są skuteczne i bezpieczne. Jednak dobieranie ćwiczeń i prowadzenie treningu powinno się odbywać przez instruktora lub fizjoterapeutę. Aqua aerobik to nie tylko przyjemność, ale także świetna zabawa!

Taniec – radosna forma ruchu

Tańcz! Taniec jest naturalną formą ruchu, a dzięki obcowaniu z muzyką uwalniają się endorfiny (nazywane hormonami szczęścia), które poprawiają nasze samopoczucie. Nigdy nie jest za późno na lekcje tańca. Warto zaplanować w najbliższym czasie np. wyjście na wieczorek taneczny, albo po prostu włączyć ulubioną muzykę i zaprosić znajomych na małą prywatkę.

Gimnastyka usprawnia

Chodzi o bezpieczne ćwiczenia dla osób starszych, które nie obciążają stawów i kolan. Gimnastyka dla seniorów to sposób na poprawienie kondycji ruchowej, a co za tym idzie – uzyskanie większej sprawności w wykonywaniu codziennych zajęć i uchronienie się przed urazami.

Należy pamiętać, aby kłaść nacisk raczej na częstotliwość ćwiczeń (3-5 razy w tygodniu po ok. 30 min.) niż na ich intensywność, zwłaszcza przy schorzeniach układu krwionośnego (wówczas lepiej zrezygnować z ćwiczeń wzmacniających mięśnie). Bezpieczny trening zakłada powolne, ale precyzyjne ruchy wykonywane w stabilnej pozycji. Podstawą ćwiczeń jest rozciąganie i rozluźnianie mięśni z jednoczesnym kontrolowaniem spokojnego i rytmicznego oddychania. Ćwiczenia należy wykonywać we własnym, spokojnym tempie – ruch musi być odpowiednio dawkowany, w zależności od możliwości zdrowotnych i kondycyjnych.

Okazje

Podaruj relaksujący prezent

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto