Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100-lecie OSP w Wolborzu. Wojewódzkie obchody jubileuszu Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 11.09.2021 - ZDJĘCIA

Marek Obszarny, mat. UM Wolbórz
100-lecie OSP w Wolborzu. Wojewódzkie obchody jubileuszu Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 11.09.2021
100-lecie OSP w Wolborzu. Wojewódzkie obchody jubileuszu Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 11.09.2021 Marek Obszarny
100-lecie OSP Wolbórz: Wojewódzkie obchody stuletniego jubileuszu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odbywały się w sobotę, 11.09.2021, w Wolborzu. Do miasta zjechali druhowie z całego województwa. Zobaczcie zdjęcia z tych uroczystości w naszej galerii!

100-lecie OSP w Wolborzu. Wojewódzkie obchody jubileuszu Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 11.09.2021 - ZDJĘCIA

Wolbórz został wybrany do celebrowania 100. rocznicy powstania Związku OSP RP nie przez przypadek. To w tym mieście urodził się prekursor pożarnictwa Andrzej Frycz Modrzewski. Powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolborzu datowane jest na 1805 rok i tu działa także - jedno z nielicznych w Polsce - Muzeum Pożarnictwa.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w sobotę, 11 września 2021. Rozpoczęły się mszą świętą w Kolegiacie św. Mikołaja.

Po mszy wszyscy uczestnicy obchodów przenieśli się na pl. Straży w Wolborzu przy ulicy Modrzewskiego, gdzie rozpoczęła się część oficjalna, na której m. in. uhonorowano najwyższymi odznaczeniami ZOSP RP Ochotnicze Straże Pożarne, druhny i druhów strażaków.

Natomiast od godz. 15.30 na orliku w Wolborzu odbędzie się rodzinny piknik strażacki z pokazem sprzętu pożarniczego, którym posługiwano się 100 lat temu, jaki i najnowocześniejszych zdobyczy pożarnictwa. Wieczorem rozpoczną się koncerty muzyczne przygotowane przez Wolborskie Centrum Kultury. Wystąpi m.in. Zespół Kasjana, Loka i Nowator.

Historia Związku OSP

Pierwsze wzmianki o zorganizowanym ratownictwie ogniowym na ziemiach polskich pochodzą z okresu średniowiecza. Z biegiem stuleci władze miejskie przywiązywały coraz więcej uwagi do wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy i do zadań związanych z prewencją. W latach sześćdziesiątych XIX wieku organizacje przeciwpożarowe zaczęły powstawać niezależnie we wszystkich zaborach.

W latach I wojny światowej strażacy wszystkich zaborów walczyli o niepodległość w Polskiej Organizacji Wojskowej, w powstaniu Wielkopolskim oraz w Powstaniach Śląskich.

W listopadzie 1918 r. aktywnie uczestniczyli w rozbrajaniu garnizonów niemieckich i austriackich.

Wraz z nadejściem niepodległego Państwa Polskiego przywódcy wszystkich Związków Strażackich powstałych na terenie Królestwa Polskiego, Galicji i Zaboru pruskiego podejmują decyzję o połączeniu i utworzeniu jednego Głównego Związku Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zjazd Strażactwa Polskiego odbył się 8 i 9 września 1921 r. w Warszawie, przy udziale 3707 delegatów z 742 straży.
Celem zjazdu było „zjednoczenie organizacyjne strażactwa w imię wielkiej idei nierozerwalności wskrzeszonej ojczyzny oraz zespolenie wszystkich sił duchowych i fizycznych narodu w dobie jej budowy".
Ogólnokrajowy zjazd w 1921 r. rozpoczął nowy etap w rozwoju polskiego pożarnictwa. Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził jednolitą strukturę organizacyjną i przystąpił do rozbudowy sieci straży. Oprócz gaszenia pożarów podejmowano różnorodne działania zmierzające do zapobiegania im.
Lata II wojny to walka strażaków na wszystkich frontach, tysiące strażaków poległo w szeregach Wojska Polskiego i organizacji podziemnych. Już w grudniu 1939 r. utworzona zostaje strażacka organizacja konspiracyjna "Skała", która w 1943 r. weszła w skład Korpusu Bezpieczeństwa. W 1949 r. Rada Ministrów wydaje rozporządzenie o rozwiązaniu Związku.

W grudniu 1956 r. Związek OSP zostaje reaktywowany. W kwietniu 1992 r. podczas IX Zjazdu Krajowego przyjęto nazwę Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

X Zjazd Krajowy Związku OSP RP w czerwcu 1997 r. przyjmuje program działania na przełom tysiącleci, a Nadzwyczajny Zjazd Krajowy w październiku 1999 r. przyjmuje statut dostosowujący strukturę Związku OSP RP do nowego podziału administracyjnego kraju i w tym stanie funkcjonuje do dzisiaj.

100-lecie OSP w Wolborzu. Wojewódzkie obchody jubileuszu Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 11.09.2021

100-lecie OSP w Wolborzu. Wojewódzkie obchody jubileuszu Och...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto