Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, ZDJĘCIA

Anna Frysz
Anna Frysz
Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, 22 lutego 2024 r.
Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, 22 lutego 2024 r. Anna Frysz
"Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?". Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy dzisiejszego seminarium, które odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Bełchatowie

Dzisiaj w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbyło się seminarium "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?".

Podczas debaty uczestnicy seminarium poszukiwali odpowiedzi na pytania: jak skutecznie przygotować mieszkańców, przedsiębiorców i samorząd na transformację energetyczną, która pociąga za sobą zmiany m.in. społeczne i gospodarcze, jak zwiększyć szanse na rozwój przedsiębiorczości, uniknąć bezrobocia i wyludnienia, jak przeciwdziałać problemom ekologicznym i w jaki sposób utrzymać wizerunek regionu jako dobrego miejsca do życia.

Seminarium poprowadzili goście z miasta Turek, gdzie już sześć lat temu zakończyła się epoka paliwowo-energetyczna, a swój żywot zakończyła, po 51 latach funkcjonowania, 1 stycznia 2018 roku, elektrownia "Adamów" opalana węglem brunatnym. W elektrowni oraz obsługującej ją kopalni w szczycie zatrudnienia pracowało blisko 3 tysiące osób.

Elektrownia "Adamów" była zawodową, konwencjonalną elektrownią cieplną o mocy zainstalowanej 600 MW, opalaną węglem brunatnym. Została oddana do eksploatacji w 1966 roku. Posiadała zamknięty obieg chłodzenia z pięcioma chłodniami kominowymi. Niezależnie od produkcji energii elektrycznej elektrownia zasilała miasto Turek w energię cieplną oraz dostarczała parę do celów technologicznych dla pobliskich zakładów pracy. Obecnie ciepło do turkowskiej sieci ciepłowniczej dostarczane jest z ciepłowni GETEC Polska. Po zamknięciu kopalni i elektrowni większość zwolnionej kadry koncernu energetycznego przejęły lokalne firmy. Z typowo rodzinnych przedsiębiorstw, część z nich dynamicznie się rozwinęła, wdrażając automatykę i robotykę oraz wchodząc na rynki zagraniczne.

Prelegenci omówili czynniki, jakie sprawiły, że mimo zamknięcia kopalni i elektrowni w Turku, tamtejszy rynek pracy i gospodarka wyszły z transformacji zwycięsko. Podzielili się także swoimi doświadczeniami w kwestii m.in. rozwoju przedsiębiorczości.

- Nie wolno czekać, tylko trzeba działać szybko. Udać się do tych instytucji, które mogą pomóc w rozwoju gospodarczym Bełchatowa i regionu. Wskazywać na problemy, które mogą powstać w związku z zamknięciem kopalni i elektrowni. Szybkie podjęcie działań pozwoli przejść przez transformację niemal bezboleśnie - podkreśla Romuald Antosik, burmistrz miasta Turek.

- Z władzami Turku spotykaliśmy się już wcześniej. Wówczas rozmawialiśmy o ciepłowni, która dostarcza ciepło mieszkańcom tego miasta. Z tego spotkania wynieśliśmy mnóstwo praktycznej wiedzy - mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Bełchatowskie seminarium było pierwszym z cyklu, który ma wzmocnić lokalną przedsiębiorczość. Przyczynić się do tego mają różne formy współpracy między samorządem, a lokalnym biznesem oraz wypracowanie dobrych praktyk, jakie będzie można wdrożyć praktycznie od zaraz. Wszystko to w przyszłości może przełożyć się na podniesienie jakości życia oraz innowacyjności transformowanego regionu.

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces transformacji?" odbyło się w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, 22 lutego 2024 r.

Seminarium: "Czy da się przejść suchą stopą przez proces tra...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto