Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorząd Bełchatowa szuka tłumaczy, koordynuje pomoc i noclegi dla Ukraińców, trwa zbiórka

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Miejski sztab kryzysowy koordynuje działania pomocowe podejmowane w Bełchatowie przez organizacje i mieszkańców. Dzięki temu powstaje m.in. baza miejsc noclegowych, zasobów darów. Potrzebni są też tłumacze języka ukraińskiego

Pomoc dla Ukraińców w Bełchatowie koordynuje miejski sztab kryzysowy

Specjalne spotkanie miejskich radnych, pracowników magistratu, sztabu kryzysowego odbyło się dziś w Urzędzie Miejskim w Bełchatowie. Ustalono m.in., że sztab kryzysowy w mieście będzie koordynował działania pomocowe podejmowane przez bardzo wielu mieszkańców, stowarzyszenia i organizacje.

Co ważne, tu też można już zgłaszać chęć przyjęcia pod swoich dach uchodźców z Ukrainy. Do sztabu można też zgłaszać się po różnego rodzaju pomoc związaną z pobytem w Bełchatowie i Polsce obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Sztab będzie miał informację, kto i gdzie organizuje zbiórki darów, jakie ma zasoby, kto i gdzie oferuje miejsca noclegowe, darmowy transport na granicę, kto oferuje przywiezienie Ukraińców z granicy, Warszawy czy też innych rejonów kraju do których dotarli.

Niestety w Polsce pojawia się obecnie wiele sprzecznych informacji związanych z tym, gdzie na pomoc oczekują Ukraińcy, bywa, że samochody wyjeżdżają po obywateli Ukrainy, ale nie wiedzą, w jakie miejsca jechać. Pracownicy sztabu będą w stanie podpowiedzieć, gdzie pytać o aktualne informacje.

- To niesamowite, jak wielkimi sercami wykazują się bełchatowianie - mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prezydenta Bełchatowa. - Jesteśmy wdzięczni za każdą, choćby najdrobniejszą pomoc czy inicjatywę. Koniecznie jest jednak skoordynowanie tych działań, by te działania przyniosły jak najlepszy efekt.

Dlatego dzwonić można na nr telefonu sztabu kryzysowego w Bełchatowie. tel. 669 126 123, pisać można też na adres e-mail [email protected]. To również kontakty dla osób z Ukrainy, które chcą uzyskać pomoc i informację.

W razie potrzeby miasto udostępni też miejsca noclegowe w różnego rodzaju placówkach. jak zaznacza Kryspina Rogowska, na razie pod uwagę brane są różne lokalizacje, jak choćby budynek Gwarka czy dawnego Monaru, które jednak trzeba było odpowiednio przystosować.

Poszukiwani są również tłumacze języka ukraińskiego, którzy zgłaszać mogą się do magistratu.

- Choćby po to, byśmy mogli tworzyć komunikaty dla przebywających u nas obywateli Ukrainy w taki sposób, by były one dla nich zrozumiałe - mówi Kryspina Rogowska. - I oczywiście kontaktować się z osobami z Ukrainy, które pojawią się w Bełchatowie.

Od soboty trwa zbiórka darów z myślą o partnerskich regionach Bełchatowa na Ukrainie. Rzeczy przynosić można do Gwarka i Szkoły Podstawowej nr 5 w Bełchatowie-Grocholicach. Zbiórka prowadzona będzie do piątku w godz. 16-18.

Jak jednak zaznacza Kryspina Rogowska, jeśli ktoś chce pomóc, a nie może tego zrobić we wskazanych godzinach, paczki przynosić można też do Urzędu Miasta czy siedziby sztabu zarządzania kryzysowego w Bełchatowie przy ul. Kościuszki 15 (mieści się w budynku Straży Miejskiej).

- Na pewno potrzebne będą też kartony do pakowania darów, taśmy pakowe. koce, śpiwory, karimaty - dodaje Kryspina Rogowska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto