Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolskie sympozjum energetyczne odbyło się w Bełchatowie, ZDJĘCIA, VIDEO

Anna Frysz
Anna Frysz
Wideo
od 16 lat
O przyszłości bełchatowskiej energetyki rozmawiano podczas Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów 2023

XXV edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów 2023

O przyszłości bełchatowskiej energetyki rozmawiano w hali widowiskowo-sportowej przy hotelu Sport w Bełchatowie podczas Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów 2023. To jedno z największych spotkań branży w kraju.

To już 25 edycja tego wydarzenia. W tegorocznym sympozjum, które rozpoczęło się 4 września i trwało do 6 września, udział wzięło prawie 500 osób, specjalistów z branży energetycznej. Najważniejsze wyzwania dla branży, innowacje, nowe źródła energii i oczywiście zbliżająca się transformacja energetyczna regionu - to tylko część tematów, jakie poruszono podczas wspomnianej konferencji.

W programie sympozjum znalazły się m.in.: referat specjalny: "A gdyby tak Słońce zgasło - gdzie szukać źródeł energii?", wywiad publiczny: "Rola PGE GiEK S.A. w transformacji polskiej energetyki”, panele wykładowe poświęcone nowoczesnym rozwiązaniom technicznym dla energetyki, paliwom przyszłości, utrzymaniu ruchu, innowacjom czy zielonej transformacji.

Ponadto organizatorzy zaprosili uczestników do udziału m.in. w Forum energetycznym: „Energetyka w ujęciu lokalnym i globalnym", podczas którego rozmawiano o transformacji polskiej energetyki, sytuacji geopolitycznej i jej wpływie na energetykę krajową i światową, o strategiach w niepewnych czasach - w co powinna inwestować energetyka.

Do wtorkowej debaty "Lokalna energetyka - przyjazna środowisku i społeczności" prowadzonej przez Macieja Kozakiewicza, pełnomocnika Zarządu Województwa Łódzkiego do spraw transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi zaproszeni zostali: Wojciech Dobrołowicz, burmistrz miasta i gminy Bogatynia, Zbigniew Matyjas, dyrektor Departamentu Transformacji Energetycznej, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent miasta Bełchatowa, Magdalena Chawuła, ekspert do spraw sprawiedliwej transformacji, Bank Światowy, Monika Olszewska, dyrektor departamentu funduszu sprawiedliwej transformacji w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi i Katarzyna Kleska, pełnomocnik starosty bełchatowskiego do spraw transformacji powiatu bełchatowskiego.

- Uruchomiony już został Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, wydatkowane są pierwsze środki. W tym pierwszym etapie zostały zaprogramowane na odnawialne źródła energii, co jest gorącym tematem w energetyce. Myślę, że teraz mamy rok, może dwa na to, aby precyzyjnie zaplanować transformację, łącząc wszystkie dane, którymi na dzisiaj dysponujemy. Bo jeśli popatrzymy na chociażby na sposoby zagospodarowania odkrywek u naszych sąsiadów zachodnich, czyli w Niemczech, to widzimy, że są to procesy, które wymagają kilkuletniego planowania, a później kilkudziesięcioletniej realizacji - mówił Maciej Kozakiewicz, pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego do spraw transformacji energetycznej regionu bełchatowskiego w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi.

Wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, podczas panelu tak mówił o czekającej Bełchatów transformacji energetycznej.

- Od trzech lat pracujemy nad szeroko pojętą transformacją energetyczną. Razem z innymi samorządami wykonaliśmy ogrom pracy. Wypracowaliśmy szereg pomysłów i projektów. Czekamy na ostateczne decyzje rządowe, co do energetyki w Bełchatowie. Kiedy zapadną, a liczymy, że będzie to do końca roku, będziemy mogli działać dalej, aplikować o konkretne środki, wdrażać poszczególne projekty. Na ten moment jako miasto angażujemy się we wszystkie możliwe projekty, dzięki którym Bełchatów może stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla inwestorów i przedsiębiorców. Stąd projekt Kolej Plus, w ramach której linia 24 Bełchatów - Piotrków Trybunalski zostanie zmodernizowana i zelektryfikowana, ale też wydłużona do Bogumiłowa. Widzimy z tego korzyści dla miasta i regionu, dlatego tak zabiegaliśmy o tę inwestycję. Wiemy też, że Bełchatów ma wielu doświadczonych i wykształconych fachowców. To nasz potencjał, którego nie możemy zmarnować - mówił podczas sympozjum wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

Katarzyna Kleska, pełnomocnik starosty bełchatowskiego do spraw transformacji powiatu, podczas debaty wypowiedziała się w kwestiach związanych z dostosowaniem kierunków nauczania do zawodów, które w przyszłości będą najbardziej cenione na rynku pracy.

Podczas sympozjum, którego organizatorem był BMP zaś rolę honorowego gospodarza pełniło PGE GiEK S.A., rozmawiano również o energetycznych innowacjach, bezpieczeństwie energetycznym Polski, technologiach SMR czy nowych możliwościach pozyskiwania energii.

Sympozjum towarzyszyła wystawa stoisk - w tym zewnętrznych, z samochodami elektrycznymi oraz dwie wycieczki techniczne (do Elektrowni Bełchatów oraz KWB Bełchatów).

XXV edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego Energetyka Bełchatów 2023

Ogólnopolskie sympozjum energetyczne odbyło się w Bełchatowi...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto