GKS Bełchatów podejmuje w sobotę Śląsk Wrocław

Bogusław Kukuć
Czy Mate Lacić będzie w sobotę gratulował Dawidowi Nowakowi
Czy Mate Lacić będzie w sobotę gratulował Dawidowi Nowakowi fot. Dariusz Śmigielski
W sobotę o godz. 13.30 na stadionie przy ul. Sportowej piłkarze PGE GKS Bełchatów wznawiają rozgrywki po przerwie dla reprezentacji. Rywalem będzie Śląsk, czyli lider tabeli T-Mobile Ekstraklasy.

Wrocławanie z kilku względów są wyjątkowym rywalem dla bełchatowian. To właśnie 16 lat temu bezbramkowy remis GKS u siebie ze Śląskiem dał klubowi z Bełchatowa pierwszy w historii punkt w ekstraklasie. Było to w szóstej kolejce sezonu 1995/96. W dziesięciu dotąd rozegranych meczach ligowych Śląsk wygrał cztery, a GKS trzy spotkania. Wszystkie zwycięstwa GKS odnotował na swoim stadionie: 8 marca 1997 roku 3:2, 3 kwietnia 2003 roku 2:1 oraz 16 października 2009 roku 2:0.

W poprzednim sezonie oba mecze wygrał Śląsk . W Bełchatowie zwyciężył 1:0 (gol Vuka Sotirovicia), a w rewanżu we Wrocławiu 4:2. To zdecydowało, że GKS stracił szanse startu w europejskich pucharach. Bramki zdobyli: Sebastian Mila 11 karny, Tomasz Szewczuk 51, Cristián Díaz 52, 90 - Marcin Żewłakow 14, Dawid Nowak 39.

Trenerem gości jest Orest Lenczyk, który prowadził bełchatowski zespoł w 73 meczach ekstraklasy i za jego kadencji GKS zdobył jedyne wicemistrzostwo oraz grał w kwalifikacjach europejskich pucharów. Nie można zapominać o drugim trenerze gości, Marku Wleciałowskim, który prowadził drużynę GKS w MESA i był w Bełchatowie asystentem Lenczyka. W odniesieniu aż sześciu zwycięstw pomagali byli piłkarze GKS Dariusz Pietrasiak i Mateusz Cetnarski.

Nie wiadomo, czy w zespole Śląska będzie mógł zagrać Dariusz Sztylka, mający problemy z kolanem. Do końca rundy nie wystąpi kontuzjowany obrońca Amir Spahić. Już strzela gole rekonwalescent Łukasz Gikiewicz. Być może dostanie szansę gry po długiej przerwie Przemysław Kaźmierczak.

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia