Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie specjalnego zespołu chcą zająć się transformacją Bełchatowa i regionu

mbf
Magda Buchalska-Frysz
Członkowie utworzonego właśnie zespołu zajmą się transformacją regionu bełchatowskiego. Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu

Zadaniem Zespołu ds. rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego,będzie opracowanie koncepcji dotyczącej funkcjonowania regionu bełchatowskiego, gdy kopalnia zakończy tu swoje wydobycie. Celem jest m.in. pozyskanie unijnych funduszy, które pomogą odpowiednio przygotować region, stworzyć nowe miejsca pracy.

Wczoraj w Bełchatowie spotkali się przedstawiciele samorządów z powiatu bełchatowskiego, PGE GIEK, posłowie.

Pomysłodawcą zespołu jest poseł Grzegorz Lorek. - Chodzi o utworzenie platformy dla regionu bełchatowskiego - mówi poseł Lorek. - Zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej w Unii Europejskiej działa Platforma Regionów. Taka Platforma została powołana na Górnym Śląsku. Chodzi o pozyskiwanie środków unijnych na restrukturyzację obszarów pokopalnianych.

Jak dodaje, Złoczew, nie otwiera perspektywy dla regionu Bełchatowskiego. - Znajduje się w powiecie sieradzkim, jest oddalony o 55 km od Bełchatowa - mówi. - Istnienie Złoczewa, które oczywiście popieramy, nie otwiera perspektywy dla miasta i powiatu bełchatowskiego. Podatki od Złoczewa będą wpływać do pow. sieradzkiego. Dlatego istotne jest, by pomyśleć, co powstanie w miejsce kompleksu w Bełchatowie, co stanie się z pracownikami i ich rodzinami.

Zespół miałby opracować strategię transformacji regionu. Jak mówi Grzegorz Lorek, trzeba wziąć pod uwagę m.in. ile miejsc pracy uda się zachować, ile jest potrzebnych, co można przebranżowić, na jakie ulgi podatkowe może liczyć region. Kolejny etap to z jakich programów unijnych związanych z transformacją można skorzystać, jakiego partnera gospodarczego można byłoby ściągnąć, który pozwoliłby na rozwój regionu bełchatowskiego w chwili, gdy kopalnia zaprzestanie swojej działalności.

- Będziemy zabiegać u premiera i u właściwej minister, by środki w zakresie Unii wynegocjowane dla Bełchatowa były jak najlepsze - deklaruje Grzegorz Lorek.

Jak mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa, konieczne są ustalenia, które pozwolą przygotować się do restrukturyzacji i zagospodarowania całego regionu kopalnianego. - Potrzebne są działania związane z wytycznymi Unii Europejskiej do których musimy się dopasować, ale tak, by nasz region po perspektywie wydobycia węgla mógł podjąć nowe wyzwania, przy wsparciu pieniędzy unijnych, które w nowej perspektywie będą przewidziane dla terenów pokopalnianych.

Na razie w skład zespołu weszli przedstawiciele samorządów z powiatu bełchatowskiego, PGE GIEK, senator Wiesław Dobkowski, posłowie Małgorzata Janowska i Grzegorz Lorek. Jak mówią jednak uczestnicy spotkania, oczywiście zespół poszerzany może być także o przedstawicieli innych gmin związanych z działalności kopalni, organizacji związkowych, społecznych czy sektora biznesowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto