Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w szkołach ponadgimnazjalnych w Tomaszowie. Ratują jedną szkołę kosztem innej?

Beata Dobrzyńska
Ogromne emocje wzbudzają decyzje władz powiatowych w zakresie szkół ponadgimnazjalnych. Rada powołała nowe technikum, ale zdaniem wielu osób powstanie ono kosztem innej szkoły, czyli samochodówki.

Ratowanie tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych czy może pogłębianie ich problemów i konfliktów? Ostatnie decyzje nowego zarządu powiatu i rady powiatowej w zakresie szkolnictwa wywołują ogromne emocje i ożywioną dyskusję. Nie od dziś wiadomo, że co roku niektóre szkoły mają problem z naborem, że wielu uczniów powiatu wybiera szkoły poza Tomaszowem. W tym roku uczniów jest jeszcze mniej i z pewnością tworzonych klas będzie mniej niż w roku ubiegłym. Szkoły, które mają największe problemy z naborem to ZSP nr 3, czyli samochodówka, III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Nadrzecznej, o każdego ucznia co roku walczy też ZSP nr 6 przy Strefowej. Władze powiatu próbują wyjść na przeciw tym problemom, ale ich decyzje napotykają na skrajnie opinie.

Chcieli zdjęcia punktu z porządku obrad
Podczas ostatniej sesji rady powiatu radni podjęli uchwałę w sprawie utworzenia nowego technikum w Tomaszowie. Ma się ono mieścić w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Nadrzecznej, szkoła dzięki temu nie będzie już tylko ogólniakiem, ale także szkołą zawodową.

Zanim jednak radni uchwałę podjęli wywiązała się dyskusja.
Przede wszystkim na sesji stawili się reprezentanci grona pedagogicznego zarówno samochodówki jak i szkoły na Nadrzecznej. Już na początku sesji w imieniu ZSP nr 3 głos zabrała Elżbieta Rodzeń, która zaapelowała do rady o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego utworzenia nowego technikum, a także o wspólne spotkanie radnych, zarządu z nauczycielami samochodówki, w celu omówienia zamiarów szkoły wobec tej szkoły. Szybko okazało się, że wnioski w sprawie porządku obrad mogą podejmować tylko radni. Starosta Mirosław Kukliński wyjaśnił także, że uchwała musi zostać podjęta teraz, bo samorządy na zmiany w systemie szkół mają czas do końca lutego. Poza tym starosta przypomniał, że temat zmian w oświacie był szeroko omawiany podczas posiedzeń komisji oświatowej i przedstawiciele szkoły mogli na nią przyjść.

Będą stawiać na kierunki zawodowe
Uchwałę o powołaniu nowego technikum przedstawiła i uzasadniła Katarzyna Banaszczak, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego, mówiąc, że zarząd powiatu, reorganizując szkolnictwo ponadgimnazjalne ma na celu utrzymanie dotychczasowej liczby szkół, pomimo niżu demograficznego, ale jednocześnie przygotowanie ich na wyż demograficzny za około 10 lat, gdy do szkół średnich pójdą obecni 6 i 7-latkowie.

- Nie jest natomiast możliwe utrzymanie proporcji oddziałów w poszczególnych szkołach, na poziomie takim jak dotychczas - mówiła Katarzyna Banaszczak. - Zgodnie z wytyczonymi standardami dobrze byłoby, aby w liceach kształciło się ok. 40 proc. uczniów, a w kierunkach zawodowych 60 proc. Wybieranie nauki w liceum ogólnokształcącym nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Warto i należy rozwijać szkolnictwo zawodowe, zarówno na poziomie techników jak i zasadniczym.
Stąd właśnie decyzja o powołaniu nowego technikum, kosztem klas ogólnokształcących.

Nowe technikum kosztem samochodówki?

Cezary Żegota, dyrektor III LO w imieniu swojego personelu mówił, że kadra odczuwa potrzebę i konieczność zmian i propozycja utworzenia w tej szkole szkół zawodowych obudziła nadzieję na lepsze jutro dla tej szkoły. - Dzięki temu będziemy mogli funkcjonować i być może w przyszłości się rozwijać - mówił dyrektor.
W kontrze do jego wypowiedzi byli nauczyciele ZSP nr 3, których zdaniem utworzenie nowego technikum odbędzie się kosztem ich szkoły, tym bardziej, że część kierunków ma być właśnie tam przeniesiona. Tymczasem, jak zapewniają nauczycielem samochodówka ma pracownie, kadrę, egzaminatorów do kształcenia.
Krystian Wiśniewski jeden z nauczycieli ZSP nr 3 mówił, że niepokój nauczycieli wynika z faktu, że do nowego technikum mają zostać przeniesione popularne kierunki Z ZSP nr 3, który posiada już zaplecze i kadrę, jako choćby technik budownictwa, a w samochodówce mają powstawać takie kierunki, które np. w Polsce są wygaszane np. technik spedytor.

Spotkanie władz powiatu z kadrą ZSP nr 3 zaplanowano na 3 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto