(© archiwum)

Zmarł Franciszek Zochniak, żołnierz Armii Krajowej, oficer rezerwy Wojska Polskiego, prezes bełchatowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Honorowy Obywatel Miasta Bełchatowa i Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego. Miał 95 lat.

Franciszek Zochniak zmarł 12 lutego w wieku 95 lat. W 2013 roku za "wyjątkowe zasługi – troskę, pamięć i pielęgnowanie historii Bełchatowa" został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. W następnym roku dostał także tytuł Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego.

Franciszek Zochniak był rodowitym mieszkańcem regionu bełchatowskiego. Urodził się 23 marca 1923 roku w Kocieszewie. W wieku 20 lat, w październiku 1943 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej, pod pseudonimem "Medyk". W czasie hitlerowskiej okupacji pracował w składzie aptecznym przy ul. Kościuszki, z którego obserwował gmach magistratu i niemieckiej żandarmerii. Z obserwacji tych składał raporty swoim przełożonym.

W podziemiu działał do końca wojny na naszych terenach. W latach 90. ubiegłego wieku został awansowany na stopień kaprala rezerwy, a potem podporucznika i w 2003 roku porucznika rezerwy.

Działał w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej od jego powstania w 1990 roku. Siedem lat później został prezesem bełchatowskiego koła tej organizacji. Decyzją Prezesa Rady Ministrów z 2001 r. otrzymał tytuł „Weterana walk o wolność i niepodległość Ojczyzny”. Za zasługi dla kraju odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej. W ostatnich latach poruszał się na charakterystycznym wózku elektrycznym. Zmarł 12 lutego.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!