Złodziej na plakacie w Bełchatowie. Właścicielka sklepiku idzie na wojnę ze złodziejami

Złodziej na plakacie w Bełchatowie. Właścicielka osiedlowego sklepu w Bełchatowie wywiesiła zdjęcie mężczyzny, który miał dopuścić się kradzieży piwa. Czy to odstraszy innych
Zdjęcie umieszczono w jednym ze sklepików sieciowych na osiedlu Wolność w Bełchatowie
 Grzegorz Maliszewski

Właścicielka jednego z osiedlowych sklepików, należącego doznanych sieciówek, uznała, że koniec pobłażania złodziejom. W swoim sklepiku wywiesiła fotografię namierzonego monitoringiem mężczyzny, który w niedługim czasie ukradł kilkanaście piw. Zdjęcie podpisała: złodziej sklepowy.
- To ma odstraszać takich drobnych złodziejaszków, których jest coraz więcej - mówi Róża Piecuch. - Zdjęcie każdego kolejnego złapanego na gorącym uczynku, czy na nagraniu monitoringu będzie wywieszone w sklepie - dodaje.
Kobieta potwierdza, że sprawę już zgłosiła policji, a nagrania z kolejnych kradzieży zamierza przekazać w najbliższych dniach. Co ciekawe, mężczyzna, którego zdjęcie widnie-je w sklepie, to mieszkaniec pobliskiego osiedla. Gdy dowiedział się, że została wywieszona jego fotografia, to próbował ją zerwać. Groził też właścicielce sklepu. Ta jednak podkreśla, że podjęła się takich działań trochę z bezsilności, bo złodzieje w sklepiku robią się coraz śmielsi.
- Ekspedientka, gdy wejdzie grupa osób, jest bezsilna, bo nie wszystko widzi, a złodzieje to wykorzystują. Alkohol chowają nawet w bieliznę - mówi Róża Piecuch.

Niekonwencjonalne działania właścicielki sklepu budzą kontrowersje. Jedni pomysł popierają, inni krytykują.
- Tak nie można, bo przecież obowiązuje ochrona wizerunku i jakaś godność. Jeśli ten mężczyzna popełnił przestępstwo, to niech zajmie się tym policja, bo od tego jest- mówi jeden z klientów sklepu.
Właścicielka sklepu pytana, czy nie obawia się kłopotów w związku z ochroną wizerunku i pozwu sądowego na drodze cywilnej, uważa, że racja jest po jej stronie.
- Jeśli mnie pozwie, to będzie musiał udowodnić, że nie jest złodziejem - mówi Róża Piecuch.

Sprawą kradzieży piwa ze sklepu zajmowała się policja.
- Sprawca został wykryty i skierowaliśmy wniosek do sądu o jego ukaranie - mówi Sławomir Szymański, rzecznik bełchatowskiej policji.
- Prowadzimy także postępowanie karne w sprawie gróźb karalnych na szkodę właścicielki sklepu - dodaje.
Policja nie chce oceniać wywieszania wizerunku złodzieja.
- Jest to sprawa kontrowersyjna, jednak wizerunek podlega ochronie prawnocywilnej i jako taki pozostaje poza kompetencjami policji - mówi Sławomir Szymański.
Według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wizerunek każdej osoby podlega ochronie. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Osoba na zdjęciu może wystąpić z pozwem do sądu cywilnego.

  • Polska Dziennik Łódzki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.