Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Łodzi i regionie. Ile drzew może stracić miasto? [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Wycinka drzew w pasie drogowym nie musi już być konsultowana z Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska
Wycinka drzew w pasie drogowym nie musi już być konsultowana z Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska Grzegorz Gałasiński
"Dzięki" reformie ministra środowiska - Jana Szyszki - w całej Polsce trwa samowolka w sprawie wycinki drzew z prywatnych działek i posesji. Firmy wycinkowe zatrudniają stażystów, bo nie nadążają z realizacją zamówień.

W całym regionie trwa wycinka drzew. Obowiązujące od 1 stycznia przepisy pozwalają właścicielom działek wycinać drzewa, jeśli tylko nie tną ich na cele gospodarcze. Mieszkańcy Łódzkiego chętnie z tego korzystają.

Koło skrzyżowania ul. Warszawskiej z Wałbrzyską w Łodzi na początku lutego zniknęło kilkanaście dużych drzew, m.in. klonów. Właściciel jeszcze w zeszłym roku wystąpił do magistratu o zgodę na wycinkę z powodu złego stanu roślin. Urzędnicy zgody wydać nie zdążyli, bo przestała być potrzebna. Społecznicy, którzy zgłosili w magistracie wątpliwości co do wycinki dowiedzieli się, że jest to teren prywatny, więc urząd nie ma nic do tego.

Zobacz też: Tereny zielone Łodzi Górnej. Mieszkańcy nie zgadzają się na nowe bloki, by chronić miejską zieleń
Tymczasem jeszcze w 2016 roku właściciele drzew o obwodach pni powyżej 25-35 cm musieli mieć zgodę na wycinkę. Teraz na cele niegospodarcze może ciąć każdy. Mogą też ciąć rolnicy, jeśli chcą znów uprawiać zalesiony teren. A firmy mogą wycinać drzewa, jeśli ich obwód w zależności od gatunku nie przekracza 50 lub 100 cm.

To sprawiło, że mieszkańcy regionu chętnie pozbywają się drzew. Tak jak łodzianin, który od dawna starał się o zezwolenie na wycinkę wiekowego dębu. Dąb był zdrowy, więc urzędnicy odrzucili jego prośbę. Po 1 stycznia dąb zniknął. Przy nowych przepisach nie mają już na to wpływu.

Zainteresowanie cięciem zauważyli też właściciele firm ogrodniczych. W firmie Ogrody Łódź telefony się urywają. - Mamy więcej zleceń niż jesteśmy w stanie wykonać - mówi Wojciech Mastalerz, właściciel.

500 złotych wynosi maksymalna opłata dla przedsiębiorców za 1 cm obwodu wycinanego drzewa

Najwięcej pochodzi od właścicieli domków jednorodzinnych, zwłaszcza z łódzkich Bałut i Julianowa. - Ścinamy zwłaszcza świerki sadzone w latach 70. - mówi właściciel. - Miały być ozdobą, ale z czasem się rozrosły i zacieniają i zawilgacają elewacje. Przy nowych przepisach właściciele mogą je wyciąć - dodaje.

Z powodu nawału pracy firma wystąpiła do urzędu pracy o przysłanie stażystów. - Doświadczonych pracowników bardzo trudno jest znaleźć. Dlatego chcemy przeszkolić pięć lub sześć osób - przyznaje Mastalerz.

Zobacz też: Wędrujące Drzewa na Starym Polesiu w Łodzi. Akcja społeczno-artystyczna

Władze lokalne w obronie drzew mogą zrobić niewiele. Ustawa pozwala im jedynie... ułatwić wycinkę przez obniżenie opłat za wycięte drzewa. Obecnie są one bardzo wysokie, maksymalnie to 500 zł za 1 cm obwodu. Jednak wiadomo już, że Łódź na to się nie zdecyduje. Jak podkreśla Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi, wysokie opłaty mogą zniechęcić część przedsiębiorców. - Jednak żadna uchwała nie może zmusić właściciela prywatnego terenu do zaniechania wycinki drzew - podkreśla Masłowski. - Liczymy na rozsądek łodzian. Na razie jednak sygnały o nadmiernych wycinkach do nas nie dotarły - dodaje.

Zdaniem łódzkiej radnej Urszuli Niziołek-Janiak (PO) w Łodzi wycinek jest mniej niż np. w stolicy. - W Łodzi nie ma takiej presji inwestycyjnej w centrum miasta - ocenia radna. - Wolne działki są najczęściej po zburzonych kamienicach i nie są zadrzewione. W Łodzi można się spodziewać wycinek na obrzeżach - dodaje.

W stolicy symbolem nowego prawa stał się prywatny teren przed urzędem stołecznej dzielnicy Śródmieście, gdzie kilka dni temu wycięto 11 drzew i kilka krzewów. Zamiast skweru ma powstać hotel.

Przeciwko takim działaniom zaprotestowali mieszkańcy. W poniedziałek przed urzędem dzielnicy Śródmieście protest zorganizowała partia Razem i miejscy aktywiści.

Protest nie przeszedł bez echa. Jak podała PAP w poniedziałek wieczorem Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę prawa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto