Wod-Kan Bełchatów nie rozstrzygnął przetargu na ZKF. Dlaczego?

Wod-Kan Bełchatów nie rozstrzygnął przetargu na budowę zamkniętych komór fermentacyjnych w oczyszczalni ścieków, bo zwycięzca przetargu nie podpisał umowy. Opozycja grzmi, Wod-Kan tłumaczy, że działał zgodnie z przepisami. Co dalej z likwidacją odorów w mieście?
Piotr Kopek i Piotr Pierzchała odpierają zarzuty Edwarda Olszewskiego
 Maciej Wiśniewski

Wod-Kan Bełchatów nie rozstrzygnął przetargu na budowę zamkniętych komór fermentacyjnych w oczyszczalni ścieków przed upływem terminu związania ofertą konsorcjum firm, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Efekt jest taki, że trzeba będzie rozpisać nowy przetarg, a budowa zkf-ów, które miały niwelować odór z obecnie otwartych basenów fermentacyjnych się przedłuży.

Opozycja grzmi. W poprzednim tygodniu konferencję prasową w tej sprawie zorganizował Edward Olszewski, były prezes Wod-Kanu, polityk Plusa, a obecnie naczelnik oświaty w starostwie. Zarzucił władzom spółki, że działały na jej niekorzyść, nie podpisując umowy z wykonawcą i jednocześnie nie zatrzymując w Wod-Kanie 400 tys. zł wadium.

Władze Wod-Kanu tłumaczą się procedurami i terminami, tłumacząc, że wadium zatrzymać się nie dało, bo do podpisania umowy z wykonawcą nie doszło przed upływem terminu tzw. związania ofertą. Piotr Kopek i Piotr Pierzchała, prezes i wiceprezes Wod-Kanu odnieśli się do sprawy na konferencji prasowej, żądając od Olszewskiego przeprosin.

Bełchatów: Cena za wodę i ścieki nie wzrośnie

Termin składania ofert na budowę zkf-ów mijał 30 marca i jak mówi Piotr Pierzchała, od tego dnia liczony był 60-dniowy okres związania ofertą firm, które przystąpiły do przetargu. Termin ten mijał 28 maja. Tymczasem przetarg udało się rozstrzygnąć dopiero 18 maja. W dwuetapowej procedurze wyboru Wod-Kan miał bowiem wiele zapytań i wniosków o uzupełnienie dokumentacji do konsorcjum, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Ostatnią odpowiedź, jak mówi Piotr Pierzchała spółka dostała właśnie 18 maja.

Tyle, że po rozstrzygnięciu przetargu rozpoczynał się jeszcze 10-dniowy okres na składanie skarg przez oferentów. Termin ten mijał 28 maja, w dniu zakończenia okresu związania ofertą. Jak mówi Piotr Kopek przed tym terminem nie można było podpisać umowy z wykonawcą, bo w przypadku ewentualnych odwołań, naraziłoby to spółkę na konsekwencje finansowe.

Tydzień przed upływem terminy Wod-Kan wysłał do wykonawcy zapytanie o możliwość przedłużenia terminu związania ofertą. Odpowiedź otrzymał już po terminie - 30 maja. Odmowną.
- Przedstawienie sprawy w taki sposób jak podaje pan Olszewski stawia spółkę w złym świetle, ale to nie jest prawda, ponieważ działanie w sposób, w jaki chciałby pan Olszewski byłoby złamaniem prawa i narażeniem miejskiej spółki na konsekwencje - mówi Piotr Kopek. - To jest polityczny populizm. Politycy Plusa od dawna próbują zdyskredytować spółkę Wod-Kan w opinii publicznej - dodaje.

Wobec Edwarda Olszewskiego Wod-Kan oczekuje publicznych przeprosin i wpłacenia zadośćuczynienia w kwocie 10 tys. zł dla stowarzyszenia "Amazonki". Spółka wystąpiła także do mediów, które opublikowały zapis konferencji Olszewskiego o sprostowanie.

Piotr Kopek tłumaczy, że oczyszczalnia nie jest winna temu, iż znów "brzydko pachniało" w Bełchatowie

Sam Edward Olszewski żądań Wod-Kanu jeszcze nie dostał, więc odnieść, jak mówi się do nich nie może. Ale podtrzymuje swoje stanowisko.
- Mam wgląd tylko do tych dokumentów, które są publicznie ujawnione, a wynika z nich, że zarząd Wod-Kanu nie rozstrzygnął przetargu, co skutkuje tym, że pani prezydent Mariola Czechowska nie zrealizuje swojego głównego punktu wyborczego, czyli walki z odorem - podkreśla Olszewski.

Wod-Kan zamierza ogłosić drugi przetarg na budowę zkf-ów i podpisać umowę z wykonawcą najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w kwietniu 2021 roku. Zdaniem Piotra Kopka nie rozstrzygnięcie pierwszego przetargu wysłuży proces inwestycyjny o ok. 3-4 miesiące. Tyle Wod-Kan potrzebuje na uzyskanie pozwolenia na przedłużenie terminów od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa zamkniętych komór fermentacyjnych to największa część jeszcze większego, opiewającego na ponad 31 mln zł projektu, który zakłada także m.in. modernizację kolektora sanitarnego oraz magistrali wodnej. Z NFOŚiGW Wod-Kan pozyskał na ten cel 20 mln zł dotacji.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

22.06.2018, 09:43

Jak Prezydent zrobi porządek z Wodkanem jak ona ma problemy sama ze sobą. Nierozwiązywalne.A swoją drogą kopek jest takim samym nieudacznikiem techniczno-biznesowym jak Olszar i Matys.

21.06.2018, 07:32

Czy Wy nie widzicie że jest problem kolejna firma nie ponosi konsekwencji jakiś dziwny traf

21.06.2018, 07:31

Ludzie przecież to komedia . Kolejny raz problemy. Jak może Pani Prezydent to tolerować.
Chłopcy sobie nie radzą dajcie spokój, Pani Prezydent niech pani zrobi porządek

21.06.2018, 06:46

Opozycja grzmi! Haha. Czyli Matyskiewicz i kto olszak?! Przecież to ludzie odpowiedzialni za smród w mieście. Kopek wyprowadził spółkę na prostą-liczby same się bronią. Opozycjo nie kompromituj się.

20.06.2018, 13:32

Panie Kopek osobo puliczno pokaz papiery o swoim wykształceniu!

20.06.2018, 13:29

Odrobina inteligencji i ksztyna honoru powinna sprawić że już dawno sami Ci pseudo menagerowie powinni odejść w cholerę.

20.06.2018, 09:38

Czy to tak trudno zrozumieć,że zarządzający np.( Wod-Kan) i nie tylko , powinien być inteligentnym - czyli również przewidującym i powinien takie terminowe wpadki przewidzieć - wszak bierze kasę za odpowiedzialność również, a czy odpowie za ten myk z terminem.Czy nowych inteligentnych nie ma w Bełchatowie .

20.06.2018, 09:11

Czyli Edek po prostu źle policzył do 60? Buahaha. Ośmieszył się. I taki sensacji szuka, konferencje robi. Szok!

20.06.2018, 08:50

Kopek fotografuje się z papierami. Biech pokaże papiery ze nadaje sie na Prezesa dyplomy ze studiów papier do R N spolek skarbu panstwa, inne podyplomowe i szkolenia.

20.06.2018, 07:30

Panie Kopek kończ waść wstydu oszczędź.
Już Panu dziękujemy

20.06.2018, 05:31

te obecne Prezesy, podobnie jak Olszewski , to wybitni specjaliści od gospodarki ściekami. Za pewne pokończyli studia kierunkowe, na porządnych Politechnikach, jak Kraków czy Wrocław lub Warszawa?

20.06.2018, 05:25

to dobrze, że ten Pieszchała ma ręce złożone do modlitwy,zawsze i wszędzie. Potrzeba nam ludzi wierzących. Wiadomo, że wiara czyni cuda i kiedyś smród z Oczyszczalni uleci na zawsze.

20.06.2018, 00:35

Marloneta odpeciała jak po dopalaczach, pani prezydent czas pakować graty. Kto za pania stoi? No przepraszam - Owczarek i Nowak z Platformy. Ten który pierwszy na Panią pluł. Teraz wielka rodzina haha. Do czasu aż Panią wydoi razem z żonką.

19.06.2018, 21:18

Ceny wody znów w górę tak nam załatwia pan Kopek.
Ten nieogolony przy prezesie to Nowak?

19.06.2018, 21:06

Edek smród to ty z kolegami z Plusa zostawiłeś a teraz na Binkowie można normalnie zyć wiec pomyśl co ty gadasz. Przypomnij jak było w 2012, 2013 a w 2014 w wakacje to był kosmos ze smrodem

19.06.2018, 21:03

Kołek zna się tylko na PR opartym na barwie głosu, z roboty w radiu Bełchatów. I tylko na tym jedzie. On nic nie umie. Dlatego Szataniaki z Pamapolu go pogonili. On na szkoły rzucał kamieniami.

19.06.2018, 19:31

Tyle smrodu w całym mieście nie czułem tego jeszcze o le o le

19.06.2018, 19:10

Czemu tak dziś waliło smrodem pytanie do pana Prezesa.
Jak tutaj czytam woda się nie bilansuje, wali smrodem to czyja wina Pana KOPKA P.

19.06.2018, 19:06

DO panie BARANIE, myślę że w stanie wskazującym , dwie spółki miejskie odpowiadają za wodę , która się nie bilansuje to właśnie WODKAN I PGM a ich OROŃCĄ JEST PREZYDENT Miasta, która jest już zagubina tym hepeningiem KOPKA I doradcą Radnym Pierzchałą juniorem i Seniorem.
Panie Kopek woda drożeje czy nie - drożeje a co wulgarny Pierzchała na to.

19.06.2018, 18:59

Kampania pełną parą. Nie śmierdzi a śmierdzi. Nie ma podwyżek a są. Komu zależy aby robić ludziom wodę z mozgu?

19.06.2018, 18:50

Mariols AUT!!!

19.06.2018, 18:44

Edward ma grać czarny charakter kampanii Matyśkiewicza, aby Dariusz był bielutki. Łatwo mu to przyjdzie. Umie to robić jak nikt. Taki charakter

19.06.2018, 18:37

Brzydko pachnieć to albo śmierdzieć albo pachniec. Nie ma czegos takiego jak brzydko pachniec.

19.06.2018, 18:25

Baranie, woda która się nie bilansuje w bloku to nie sprawa Wod Kanu, tylko waszego administratora i zarządcy nieruchomości

19.06.2018, 18:08

Aten obok na zdjęciu to za łebek wie o co chodzi ale j a

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.