(© Archiwum)

W związku z nasileniem się włamań do domów jednorodzinnych na terenie powiatu bełchatowskiego, policjanci apelują do mieszkańców o ostrożność i przezorność. Przypominają, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza. - Jeśli widzisz podejrzanie kręcące się osoby, kogoś kto robi zdjęcia na tle domu czy też nieznany samochód, z którego jesteś obserwowany możesz dzwonić pod nr 690 115 431, czynny całą dobę i powiadomić policjantów o swoich podejrzeniach. Każda informacja będzie zweryfikowana - podkreśla Ewelina Maciejewska z KPP Bełchatów.

W ostatnich dniach na terenie powiatu bełchatowskiego doszło do kilku włamań do domów jednorodzinnych. Do przestępstw dochodzi najczęściej pomiędzy godziną 16.00 a 19.00. Sprawcy dostają się do domów poprzez wyważenie drzwi tarasowych lub okna, często znajdującego się z tyłu budynku. Łupem złodziei najczęściej padają biżuteria i pieniądze.

- Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z faktem włamania przekazujemy kilka ważnych wskazówek, które pozwolą lepiej zabezpieczyć mienie - mówi Ewelina Maciejewska z KPP Bełchatów.

Pamiętaj- zamykaj okna i drzwi zawsze kiedy wyjeżdżasz, zwłaszcza znajdujące się z tyłu budynku (nawet jeśli to tylko wyjazd na zakupy)

- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących,

- wychodząc z domu pamiętaj o załączeniu urządzeń alarmowych (jeżeli takie są),

- nie trzymaj dużej gotówki w domu,

- nie trzymaj w jednym miejscu biżuterii i pieniędzy, poszukaj też oryginalnej skrytki (innej niż słoik lub barek);

Warto także sporządzić dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj Policję gdy:


- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,

- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,

- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,

- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, szczególnie jeżeli próbują robić zdjęcia domu i twojej okolicy.

Policja apeluje do mieszkańców o obserwowanie i informowanie funkcjonariuszy, nawet anonimowo, o kręcących się, podejrzanie zachowujących się osobach bądź samochodach z obcymi wyróżnikami tablic rejestracyjnych, dzwoniąc na numer 690 115 431, czynny całą dobę, bądź bezpośrednio do dyżurnego na nr 997 lub 112.

Z regionu

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

zaniepokojony obywatel (gość)

To skuteczność naszej policji mocno podupadła, jak musimy sami chronić swój dobytek. "Dobra" ta zmiana. Nie ma leczenia, obrony, ochrony - czy to państwo teoretyczne?

permen (gość) (pobieram1000+)

nie będę czytał tego burczenia pod nosem jakiegoś rozczarowanego życiem smutnego człowieczka
chciałbym cię (specjalnie z małej) tylko pochwalić za świetnie orientowanie się w temacie ile wynosi minimalna krajowa, nasłuchuj wieści ze świata to za rok może już będziesz mógł się pochwalić kosmiczną podwyżką o 50 zł brutto :))))))

pobieram1000+ (gość) (permen )

O czym ty pierniczysz? zjarałeś sie jakimś zielonym łajnem czy co? Najpierw piszesz ze jak to ludzie maja fajnie i dobrze, do pracy nie muszą chodzić sobie bo za pare set złotych z zasiłku maja extra wypasione zycie eldorado wręcz i jeszcze zachęcasz do kradzieży! Tak wiec nieźle ci zal d.e sciska widac bo nie masz dzieci bo ci nie staje albo jestes homo a potem mi wyjezdzasz ajki to ty bogaty jestes? a pisząc: "gościu mam tyle kaski że mógłbym kupić całą twoją (specjalnie z małej) rodzinę" pokazałeś jakim jesteś ŚMIECIEM i zadufanym w sobie ZEREM tyle w temacie! Poza ty mnie przyszło ci do twej Nowoczesnej POstepowej łepetyny ze większość ludzi pobiera 500+ bo juz od dawna maja dzieci! a nie ze jak to wy ktorym nie stoi piszecie ze ludzie robia dzieci by dostac kase! To co moze teraz mam utopic je w stawie zeby jasnie panu żółć z dup.y nie wyciekała?

permen (gość) (pobieram1000+)

gościu mam tyle kaski że mógłbym kupić całą twoją (specjalnie z małej) rodzinę

a to że pobierasz świadczenie 500+ na dwójkę dzieci to nie wiem czy jest się czym chwalić, jak się nie jest w stanie samodzielnie utrzymać rodziny to radzę nie brać się za jej zakładanie, zastanów się ewenemencie ile oddajesz z własnych podatków do skarbu państwa a potem zrób sobie szybki rachunek o ile umiejętności matematyczne ci (specjalnie z małej) na to pozwalają ile z tego do ciebie wraca, jesteś tak naiwny jak małe dzieci co myślą że pieniądze biorą się z bankomatu

a gejowskie przytyki nie na miejscu, wszak to ty jesteś codziennie robiony w sam wiesz co przez wyzyskującego pracodawcę i zabetonowany system śmiejący się w twarz takim dziadom prowansalskim jak ty

pobieram1000+ (gość) (permen)

Widze ze ci nie staje i musisz jakieś permeny zażywać i przy okazji ci na mózg padło. Nie stoi ci i nie masz dzieci i ci zal ściska twoje gejowskie dupsko tak? A i żebyś wiedział ze za 2100zl brutto bo tyle proponują w bełchatowskim eldorado to sie naprawdę nie opłaca! Poza tym skoro tak twierdzisz ze tak fajnie i bogato jest na zasiłku to na co czekasz? ZWOLNIJ sie i żyj za 500+ pajacu a jak nie to nie uzalaj sie i nie pitol w intenecie!