Wkrótce park na placu Wolności w nowej odsłonie. A tak wyglądał jeszcze niedawno [ZDJĘCIA, FILM]

Już za kilka dni, 11 listopada na rewitalizowanym placu Wolności odsłonięty zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Roboty na całym placu zakończyć mają się do grudnia. Tymczasem dziś zdjęciowe wspomnienie sprzed rozpoczęcia prac.

Zdjęcia i film udostępnili nam bełchatowianie, którzy chcieli uchwycić, jak wyglądało to miejsce przed rewitalizacją. Fotografie powstały w maju ubiegłego roku, natomiast film jesienią 2017 roku.

Już wkrótce będzie można się przekonać, jak będzie wyglądał park w nowej odsłonie. 11 listopada w centralnej części placu odsłonięty zostanie pomnik Józefa Piłsudskiego. Nie oznacza to jednak oddania do użytku całego placu. Prace w pozostałej części będą bowiem jeszcze trwały, zakończyć mają się grudniu.

POMNIK MARSZAŁKA PRZYJECHAŁ DO BEŁCHATOWA

Od wielu miesięcy w mieście pojawia się wiele negatywnych komentarzy i obaw o to, że zieleń w parku zastąpi beton. Są jednak i pozytywne głosy mówiące o tym, że park zyska nowe oblicze i przypominające, że podobnie negatywnie wiele osób nastawionych było do rewitalizacji placu Narutowicza, który teraz cieszy się popularnością wśród mieszkańców.

Z parku na placu Wolności usunięto 73 martwych, jak zapewniali przedstawiciele miasta, umierających lub zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz 33 krzewów. Wykarczowane zostały także odrosty korzeniowe.

Z PLACU ZNIKNIE CZĘŚĆ DRZEW

- Powstanie atrakcyjny, zielony teren w sercu miasta. Krytyczne głosy, jakie się pojawiają wokół projektu, być może wynikają z porównań z rewitalizacją placu Narutowicza i obawami, że będzie dużo kostki i betonu, a mało zieleni. Zapewniam, że tak się nie stanie – mówił w maju Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa.

Z informacji przekazywanych przez miasto wynika, że projekt rewitalizacji Placu Wolności przewiduje posadzenie 636 drzew liściastych, m.in. kasztanowca czerwonego, buka pospolitego i grabu pospolitego. Wsadzonych ma także zostać 1442 krzewów liściastych (m.in. berberysy, trzmielina, tawuła japońska), zalecanych w kodeksie dobrych praktyk ogrodniczych. Pojawią się także trawy ozdobne, rośliny bylinowe.

Zobacz także:
JAK ZMIENIAŁ SIĘ PLAC WOLNOŚCI NA PRZESTRZENI LAT?

Park na Placu Wolności jesienią

autor: Tomasz Przybylski

Wideo

mbf

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.11.2018, 16:11

Beton beton .. wszedzie to samo przydało by się więcej zieleni ..

09.11.2018, 20:32

Jest rozkopane i będzie rozkopane. Sami ostatnio przyznali, że teraz zrobiona będzie tylko część 'patriotyczna'. A jak tam rondo na Wojska Polskiego? Robią coś?

09.11.2018, 19:15

Jeśli chodzi o plac Narutowicza to przed rewitalizację była tam droga więc trudno wymagac by wczesniej chodzili tak jakoś masowo ludzi, Co do placu wolności wszystko jest rozkopana i może będzie ukońzona latem

09.11.2018, 14:45

"Z parku na placu Wolności usunięto 73 martwych, jak zapewniali przedstawiciele miasta, umierających lub zagrażających bezpieczeństwu drzew"
To tam było tyle drzew? Jeśli tak, to ile z nich było faktycznie martwe przed rozpoczęciem budowy tej szopki?

09.11.2018, 14:39

VIVA LA BETON!! Cytat z miejskiego fejsbuka: "Dzień dobry, z historycznego punktu widzenia plac Wolności nigdy nie był parkiem. Początkowo było to targowisko nazywane Nowym Rynkiem, od 1935 roku miejsce nosiło nazwę Plac Pierwszego Marszałka Józefa Piłsudskiego. W latach okupacji hitlerowskiej był to Hindenburg Platz, a po II wojnie światowej początkowo przywrócono nazwę przedwojenną, by w kwietniu 1948 roku zmienić ją na plac Wolności. I ta nazwa funkcjonuje o dziś. Pozdrawiamy" i chu... parku nie będzie, będzie plac. Nie będzie drzew, będzie beton.

09.11.2018, 12:48

Obawiam się że masz niestety rację.

09.11.2018, 10:22

Matko z dzieckiem. Kilka dni za późno. Już po wyborach - wygranych. Pani Prezydent już nie musi udawać, że słucha mieszkańców.

09.11.2018, 08:04

A kiedy zostanie uporządkowany park-plac zabaw na ul. Tkackiej. Strach pojawić się tam z małymi dziećmi. Stare drzewa grożące odłamaniem komarów. Zarośnięte chaszsze. Pani Prezydent prosimy o interwencję.

09.11.2018, 07:42

Ciekawe te 'dobre praktyki ogrodnicze'. Większość zalecanych drzew to rachityczne badyle, które potrzebują 20 lat żeby zaczęły przypominać drzewa. O ile dotrwają. Jak widać przykłady z wielu miast, o te drzewa trzeba dbać, a nie tylko posadzić i potem zmuszać wykonawcę rewitalizacji do "wymiany gwarancyjnej", bo uschło... U nas i tak plus, że drzewa wsadzili do 'prawdziwej' ziemi, a nie do donic postawionych na betonie...