Koparka w ruch i pojawi się pierwszy węgiel. Kopalnia planuje wydobyć go jeszcze przed południem, w błysku fleszy, ale prawdopodobnie nie pośle go od razu do elektrowni. Najpierw górnicy chcą go sprawdzić.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Koparka w ruch i pojawi się pierwszy węgiel. Kopalnia planuje wydobyć go jeszcze przed południem, w błysku fleszy, ale prawdopodobnie nie pośle go od razu do elektrowni. Najpierw górnicy chcą go sprawdzić.

- Odsypiemy go jeszcze w celu wypróbowania, zmieszamy też z innym - mówi Kazimierz Kozioł, wiceprezes kopalni i dyrektor ds. technicznych w spółce. - To pierwszy węgiel, zbierzemy go z wierzchu, może się okazać, że głębiej jest trochę inny. Lepiej więc najpierw sprawdzić i dopiero podać do elektrowni.

Jak żartuje Kazimierz Kozioł kopalnia chce pokazać, że tam węgiel faktycznie jest. - Bo niektórzy żartowali, czy aby na pewno - śmieje się dyrektor.

Po wydobyciu pierwszych brył węgla, kopalnia zrobi na Szczercowie małą przerwę, a wznowienie wydobycia planowane jest pod koniec tego roku, w październiku lub listopadzie.

Odkrywka Szczerców to bardzo istotna inwestycja dla regionu, ale nie tylko.

- W 2017 roku skończy się węgiel w Bełchatowie - mówi dyrektor Kozioł. - Jeszcze wcześniej, od około 2014 roku, znacznie zmniejszać się będą ilości wydobywanego tutaj węgla. Funkcjonowanie rozpocznie też trzynasty blok elektrowni, który zwiększa jej moc, rośnie więc zapotrzebowanie na węgiel.

Jak mówi Kazimierz Kozioł koło roku 2015-2016 kopalnia będzie w stanie zapewnić wydobycie na poziomie 42 mln ton rocznie, czyli zaspokoić pełne zapotrzebowanie wszystkich bloków elektrowni.

Przygotowania do uruchomienia odkrywki Szczerców trwały od kilku lat, ale plany jej uruchomienia sięgają jeszcze lat 70. Dopiero w 1996 roku zapadły jednak poważne decyzje o wznowieniu prac przy budowie odkrywki. Dwa lata później rozpoczęły się roboty odwodnieniowe. Siedem lat temu uruchomiono pierwszy układ KTZ (koparka-taśmociąg-zwałowarka). Uroczystość zorganizowano z dużą pompą, wziął w niej wówczas udział ówczesny premier Leszk Miller, poseł Andrzej Pęczak, wojewoda Krzysztof Makowski, cała grupa parlamentarzystów i polityków. Biskup Adam Lepa dokonał symbolicznego poświęcenia koparki.

Teraz, gdy odkrywka rusza już na dobre, będzie bez oficjeli i pompy. Kopalnia planowała, że w późniejszym terminie odbędzie się w Bełchatowie wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji gospodarki, ale to też nie jest jeszcze pewne.

Planuje się, że eksploatacja złoża w szczercowskim polu potrwa do 2038 roku. Kopalnia przymierza się już jednak do działania na innych terenach. Chciałaby eksploatować węgiel w Złoczewie.
Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!