Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek razem z "Dziennikiem Łódzkim" film "Powstanie Warszawskie. Kulisy"

Lucjan Strzyga
W piątek razem z "Dziennikiem Łódzkim" dostaną Państwo płytę "Powstanie Warszawskie. Kulisy powstawania filmu". Znalazły się na niej komentarze i wywiady z jego twórcami, historykami i pasjonatami pracującymi przy żmudnej rekonstrukcji ocalałych kronik z 1944 r. „Powstanie Warszawskie” to film, który jest fenomenem na skalę światową. Sami twórcy mówią, że to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction.

Jak wyglądał proces tworzenia tego niezwykłego filmu, tłumaczą m.in. producent Jan Ołdakowski, będący dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz producent wykonawczy Piotr C. Śliwowski, kierownik Sekcji Historycznej MPW.

„Tu nie ma miejsca na aktorstwo. Wszystko, co widzimy, działo się naprawdę. Jeśli ci ludzie się cieszą, to się cieszą. Jeśli widzimy śmierć, to niestety jest śmierć” - tak w Polskim Radiu Ołdakowski tłumaczył kulisy produkcji.

Na płycie znajduje się ponad półtorej godziny unikalnych materiałów o kulisach powstawania filmu oraz autentycznych materiałów historycznych z powstania. Konsultanci historyczni pracujący przy rekonstrukcji kronik opowiadają m.in o powstańczej Warszawie i dzisiejszym wyglądzie miejsc znanych z filmu, broni, jakiej używali powstańcy, oraz organizacji życia mieszkańców stolicy w tamtym czasie.

Na płycie zamieszczony został także teledysk muzyczny o powstaniu warszawskim „Nad ranem” (słowa: Tadeusz Gajcy, muzyka: Marek Wiński, wykonanie: Szymon Goldberg, produkcja: Breakthru Films). Jest to premiera pierwszego w historii teledysku muzycznego wykonanego w technice animacji malarskiej. Piosenka powstała do słów Tadeusza Gajcego - poety i żołnierza Armii Krajowej. Teledysk stanowi alegorię losu Gajcego, który zginął w drugim tygodniu powstania warszawskiego.

Przy produkcji teledysku przez pół roku pracował kilkunastoosobowy zespół malarzy i animatorów, którzy przy pomocy pędzla przenieśli obraz żywych aktorów na ekran (każda sekunda teledysku to 12 namalowanych odręcznie obrazów).

Patronem płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a jej mecenasem Bank Zachodni WBK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto