Zaletą przyszpitalnej przychodni jest fakt, że wizyty umawia się tu na bieżąco

Zaletą przyszpitalnej przychodni jest fakt, że wizyty umawia się tu na bieżąco (© fot. Ewa Drzazga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Liczba pacjentów, zadeklarowanych w przyszpitalnej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, wzrosła w ciągu roku o połowę. Szefowie placówki mają nadzieję, że pacjentów jeszcze przybędzie i kuszą dodatkowymi profitami.

- Mamy zadeklarowanych około 3 tys. pacjentów - mówi Mariola Krzykowska, kierownik szpitalnej rejestracji. - To o około tysiąc więcej, niż rok temu, gdy rozpoczynaliśmy akcję propagującą naszą przychodnię. Wśród zadeklarowanych mamy zarówno pacjentów z samego Bełchatowa, jak i z terenu powiatu.

Tym, co uważają za największą zaletę przychodni, jest fakt, że pacjenci przyjmowani są tu na bieżąco, od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 18.

- Nie trzeba, tak jak to bywa w niektórych przychodniach, zrywać się wcześnie rano, żeby zarejestrować się do lekarza ogólnego - mówi Jerzy Ogłuszka, dyrektor ds. medycznych bełchatowskiego szpitala. - U nas rejestracja i przyjęcia odbywają się na bieżąco. Co najwyżej trzeba poczekać w niezbyt długiej kolejce.

Dyrektor Ogłuszka nie kryje, że dużym atutem są nazwiska lekarzy.

- Udało nam się ściągnąć dr Kazimierza Śliwińskiego - dodaje dyrektor. - Przyszło za nim ok. 400 pacjentów. Ogromną zaletą naszej przychodni jest też to, że od ręki można umówić wizytę u specjalisty czy uzgodnić termin przyjęcia do szpitala.

To okoliczność nie do pogardzenia, bo pacjenci nie muszą tracić czasu, żeby specjalnie przyjeżdżać tylko po to, żeby wyznaczono im kolejny termin. W szczególnych wypadkach przewidziano też "skróconą" poradę lekarską przez telefon.

- Wiadomo, że przez telefon nikt nie wypisze recepty ani nie udzieli porady medycznej - zaznacza od razu Ogłuszka. - Ale można np. skonsultować, czy mamy do czynienia z czymś pilnym. Lekarz może powiedzieć, by najlepiej chory stawił się jeszcze tego samego dnia, albo ustalić, że przyjdzie do przychodni jutro czy pojutrze.

W szpitalu dobrze wiedzą, że na niekorzyść przychodni działa fakt, iż szpital położony jest na peryferiach miasta. A dla większości pacjentów odległość od domu jest wciąż ważniejszym kryterium niż np. dostępność specjalisty.

Dyrektor Ogłuszka zaznacza, że działalność przychodni POZ, choć stanowi w zasadzie margines tego, czym zajmuje się szpital, jest dla placówki szczególnie korzystna. Wszystko przez to, że w tym wypadku nie trzeba się liczyć z limitami narzuconymi przez NFZ, tak jak to jest np. w wypadku porad specjalistów czy przyjęć na oddziałach.

Obecnie w przychodni zatrudnieni są trzej lekarze na etatach.

- I przy tej liczbie zostaniemy - mówi Jerzy Ogłuszka. - Chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości liczbę pięciu tysięcy zadeklarowanych pacjentów. Szacujemy, że nawet przy tylu zadeklarowanych taka obsada lekarska będzie w zupełności wystarczająca.

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jarek (gość)

Zgadzam się z poprzednikiem wypowiedzi- jak ktoś nie ma co pisać to raczej niech sobie odpuści takie komentarze.

Ola (gość)

Tajemnicą nie jest kto "bierze" wie kto dawał i komu. Więc takie głupkowate wypowiedzi w stylu .... do policji o ustalenie autora... darujcie sobie.

swen (gość)

Brak kolejek, sami spec doktory, hahaha jak można siać tak obłudne kłamstwa? w kwietniu byłem się zarejestrować do okulisty a termin wizyty na listopad!!! miła obsługa w rejestracji? chyba żeś pan nie był pacjentem swojej przychodni! wizyta do chirurga dziecięcego (miała być pilna konsultacja), czas oczekiwania trzy miesiące! a do autora artykułu, prośba o sprawdzenie faktów o których się pisze, a po może być ciekawie.

arczi (gość)

sugerujesz, że ten lekarz wypisuje zwolnienia za kasę? to jest pomówienie, chyba że masz dowody. jeśli nie masz, jesteś po prostu głupia pisząc takie rzeczy. bo to jest karalne, nie zdziwię się, jeśli Śliwiński wystąpi do policji o ustalenie autora szkalującego go wpisu.