Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki otwiera nowe kierunki

Jacek Losik
Dr hab. Adrianna Wojtal - Frankiewicz, prof. Maciej Bartos, prof. Maciej Zalewski z WBiOŚ na UŁ
Dr hab. Adrianna Wojtal - Frankiewicz, prof. Maciej Bartos, prof. Maciej Zalewski z WBiOŚ na UŁ Grzegorz Gałasiński
W przyszłym roku akademickim na UŁ pojawi się wiele nowych kierunków, m.in. biomonitoring. Powoli zbliża się termin elektronicznej rejestracji na studia oraz dokonania opłaty rekrutacyjnej.

Niecały miesiąc został na wybranie kierunku tegorocznym maturzystom, którzy nie zdecydowali jeszcze, na jakie studia chcą się wybrać. Na Uniwersytecie Łódzkim termin elektronicznej rekrutacji oraz dokonania opłaty rekrutacyjnej mija 10 lipca. Uczelnia stara się przyciągnąć potencjalnych studentów nowymi kierunkami, które - jak przekonują władze poszczególnych wydziałów - są odpowiedzią na zapotrzebowanie na rynku pracy. Oto opis kilku z nich.

Zobacz też:Rewitalizacja miast. Nowy międzyuczelniany kierunek studiów [ZDJĘCIA, FILM]

Biomonitoring (studia stac. I stopnia)

Uruchomienie nowego kierunku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska uczelnia ogłosiła w czerwcu. Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne to autorski projekt UŁ. Studenci nauczą się na nim, w jaki sposób na podstawie analizy biowskaźników (poszczególne wrażliwych gatunków bakterii, glonów, porostów, grzybów roślin i zwierząt) ocenić stan i stopień przekształcenia środowiska.

- To będą bardzo praktyczne studia, pokazujące zastosowanie nowoczesnych metod rekultywacji środowiska. Chcemy nauczyć naszych studentów, w jaki sposób funkcjonują ekosystemy, jak organizmy w nich żyjące reagują na działalność człowieka, a także sposobów wdrażania metod poprawiających jakość środowiska - mówi dr hab. Adrianna Wojtal-Frankiewicz z Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska.

Absolwenci tych studiów będą mogli znaleźć pracę m.in. w rządowych i samorządowych jednostkach zajmujących się ochroną przyrody, różnego rodzaju laboratoriach badań środowiska, firmach konsultingowych zajmujących się wykonywaniem ocen oddziaływania inwestycji na środowisko, parkach narodowych lub krajobrazowych, a także społecznych organizacjach ekologicznych. Na kierunek przyjętych ma być maksymalnie 60 osób.

Zobacz też:Rozpoczęła się rekrutacja na Uniwersytet Łódzki. Uczelnia kusi nowymi kierunkami

Studia azjatyckie (studia stac. I stopnia)

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ rekrutuje natomiast na nowy kierunek - studia azjatyckie. Uczelnia przekonuje, że studia przygotowują do swobodnego poruszania się w orientalnych kręgach dyplomatycznych oraz otoczeniu biznesowym na tamtejszych rynkach.

- Interdyscyplinarny charakter kierunku obejmuje zagadnienia niezwykle zróżnicowanych i dynamicznych procesów politycznych, gospodarczych i społecznych w ujęciu lokalnym, regionalnym i globalnym. Zdobyta na studiach wiedza teoretyczna oraz narzędzia praktyczne uczynią z absolwenta studiów azjatyckich, z jednej strony, osobę zdolną do refleksji i krytycznej oceny zjawisk we współczesnym świecie, z drugiej strony, z racji rosnącego zapotrzebowania - specjalistę pożądanego na rynku pracy - podaje Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego.

Na kierunek przyjętych ma być maksymalnie 50 osób.

Organizacja widowisk (studia stac. I stopnia)

Produkcja teatralna i organizacja widowisk, to z kolei nowa propozycja Wydziału Filologicznego UŁ. Uczelnia zapewnia, że program studiów jest przede wszystkim nastawiony na przekazanie studentom praktycznych umiejętności.

- Celem studiów jest uzyskanie kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji do produkcji, organizacji oraz zarządzania spektaklami teatralnymi oraz wszelkiego rodzaju imprezami widowiskowymi. W trakcie studiów studentki i studenci poznają zasady organizacji przedsięwzięć artystycznych, zarządzania projektem, efektywnej realizacji celów i oceny ryzyka - informuje biuro prasowe UŁ.

Program studiów obejmuje 360 godzin praktyk zawodowych w instytucjach związanych z produkcją i organizacją widowisk. Na kierunek zostanie przyjętych maksymalnie 35 osób.

Zamówienia publiczne (studia niestac. II stopnia)

Wydział Prawa i Administracji uruchomił magisterskie studia niestacjonarne Prawo zamówień publicznych. Absolwenci nauczą się na nim m.in., jak przygotować i przeprowadzić przetarg, a także samych ofert.

- Z uwagi na aktualność i interdyscyplinarność problematyki zamówień publicznych, jak i dzięki kompleksowemu ujęciu prawnej problematyki zamówień, absolwent kierunku jest przygotowany do podjęcia zatrudnienia zarówno w organach administracji rządowej i samorządowej oraz innych podmiotach i instytucjach publicznych, jak i w sektorze prywatnym - informuje uczelnia.

Ponadto, absolwent kierunku będzie mógł kontynuować naukę między innymi na studiach podyplomowych z prawa, zarządzania, ekonomii, jak i innych dyscyplin związanych z szeroko pojętym rynkiem gospodarczym. Na studia może dostać może się maksymalnie 80 osób.

Czytaj też:Nowe kierunki studiów na łódzkich uczelniach

Rewitalizacja miast (studia stac. II stopnia)

To szczególny kierunek studiów, ponieważ jest pierwszy realizowanym wspólnie przez Uniwersytet Łódzki oraz Politechnikę Łódzką. Absolwent tych studiów będzie potrafił m.in. analizować warunki techniczne, infrastrukturalne, architektoniczne i urbanistyczne rewitalizowanego obszaru, a także wskazać podmioty i grupy społeczne, których interesy mogą być związane z rewitalizacją. To jedyne tego typu studia w kraju.

Na rewitalizację mogą dostać się osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskich o charakterze technicznym, społecznym, ścisłym lub przyrodniczym. Co ważne, rekrutacja prowadzona jest przez PŁ do 20 września. Na pierwszy rok zostanie przyjętych 30 lu 60 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto