Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UJK w Piotrkowie: Rok akademicki ruszył, rekrutacja jeszcze trwa

Aleksandra Tyczyńska
Na UJK w Piotrkowie nowy rok zainaugurowano 2 października, ale uzupełniająca rekrutacja na niektórych kierunkach trwa do połowy tego miesiąca
Na UJK w Piotrkowie nowy rok zainaugurowano 2 października, ale uzupełniająca rekrutacja na niektórych kierunkach trwa do połowy tego miesiąca Dariusz Śmigielski
Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie zadowolona z rekrutacji. Na WSH już tylko studia podyplomowe

Od przejścia orszaku w togach rozpoczęła się inauguracja nowego roku akademickiego w piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Tu władze uczelni są zadowolone z rekrutacji. Choć po raz pierwszy nie został uruchomiony pierwszy rok filologii polskiej, to odrodziła się historia i udało się uruchomić 2. stopień bezpieczeństwa narodowego.

Prorektor prof. Zygmunt Matuszak przypomniał, że w przyszłym roku filia UJK w Piotrkowie będzie obchodzić 35-lecie swego istnienia, a w tym roku uzyskała zgodę na utworzenie 2. stopnia studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Zwrócił także uwagę, że kolejny rok z rzędu w Piotrkowie pojawią się w ramach programu Erasmus, na filologii angielskiej, studenci z Turcji.

Jak dodaje prof. Matuszak, w tym roku akademickim po raz pierwszy nie ruszy pierwszy rok filologii polskiej z powodu zbyt małej liczby chętnych (tylko 13 osób). - Ale udało nam się uruchomić wszystkie pozostałe kierunki plus 2. stopień bezpieczeństwa narodowego, gdzie liczyliśmy na 60 nowych studentów, a mamy ich w sumie ponad 100. Zwyżkę studentów mamy ponadto na historii, ktra nam się odbudowała - mówi prorektor.

Łącznie na pierwszym roku naukę rozpoczęło kilkuset studentów. To mniej o jakieś 20 proc. niż 5 lat temu, ale więcej, niż np. w ub. roku. Spośród ogółu studentów tylko niespełna 10 proc. stanowią piotrkowianie. Pozostali pochodzą w większości z Tomaszowa, Bełchatowa, Opoczna, Radomska oraz powiatów. Szacuje się, że na południe od Łodzi, piotrkowski UJK jest najczęściej wybierają uczelnią.

- Współpracujemy z 10 szkołami średnimi, skąd w dużej mierze rekrutują się nasi studenci. Utworzyliśmy też Uniwersystet I Wieku w Bełchatowie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy - mamy nadzieję - kiedyś rozpoczną studia u nas - mówi prorektor Matuszak.

W Wyższej Szkole Handlowej w Piotrkowie w tym roku akademickim jest prowadzona rekrutacja już tylko na studia podyplomowe, ale za to na 61 kierunków (m.in. kurator, mediator, kadry i płace). - Niż demograficzny dotyka wszystkie uczelnie w Polsce. Młodzieży podejmującej studia jest mniej niż w poprzednich latach i znacznie mniej niż było to pięć lat temu - mówi rektor WSH dr Andrzej Gołębiowski. Dodaje, że planach jest uruchamianie kolejnych kierunków studiów podyplomowych.

Zamiejscowe zniknęły
A Filia UJK to jedyna uczelnia w Piotrkowie kształcącą na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych 1. i 2. stopnia . Z mapy uczelni wyższych poznikały ośrodki zamiejscowe takich uczelni jak Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Kupiecka. Studia licencjackie (m. in. fizjoterapeuta, pielęgniarstwo, logistyka) prowadzi jeszcze w ramach ośrodka zamiejscowego Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto