Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tereny zielone i termy przy Solparku w Kleszczowie. Jak będą wyglądały? [WIZUALIZACJE]

Grzegorz Maliszewski
Zielone Serce Kleszczow/Mat. Promocyjne
Zaprezentowano nową koncepcję zagospodarowania terenów przy Solparku. Baseny geotermalne powstaną, ale w ramach przebudowy pływalni w kompleksie. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2018 roku. Natomiast już 28 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczowie odbędą się warsztaty urbanistyczne z udziałem wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy. Spotkanie posłuży wspólnej dyskusji nad koncepcją zagospodarowania terenów zieleni w sąsiedztwie Solparku.

Parki i nowatorskie obiekty rekreacyjne czyli „Zielone serce Kleszczowa” to kolejna koncepcja na zagospodarowanie terenów przy kleszczowskim Solparku. Urbaniści z GT Real Estate z Rudy Śląskiej, którzy przez ostatnie kilkanaście miesięcy przygotowywali koncepcję zagospodarowania 6,5-hektarowej działki w sąsiedztwie kompleksu, zaprezentowali efekty swojej pracy. Przygotowane opracowanie dotyczy terenów w południowo-wschodniej części od strony Solparku.

Według pomysłu urbanistów ma powstać tam teren rekreacyjno-sportowy. Na połowie działki z nagromadzonej tam ziemi miałoby zostać zbudowane trzynaście mniejszych obiektów, które otoczone byłyby wysokimi na ok. 6 metrów nasypami tworząc obiekty na wzór „kraterów”, wewnątrz których znajdowałyby się przygotowane atrakcje. Według koncepcji w obiektach znalazłyby się m.in. skatepark dla młodzieży, teren przeznaczony dla sportów zimowych, tężnie, plac zabaw. Odwiedzający tereny będą mogliby także skorzystać z miejsca do aromaterapii oraz strefy rekreacji. W jednym z obiektów miałoby powstać muzeum, zlokalizowane częściowo pod ziemią, które powiązane byłoby z historią regionu, dotyczyłoby też zagadnień związanych z geologią.

Zelone serce Kleszczowa ma być też magnesem, który przyciągnie turystów

W drugiej części działki, zlokalizowanej od strony zachodniej, zaplanowano park z zielenią, który będzie przedzielony 52 alejkami. Według zamysłu parki zostanie podzielony na strefy różnych gatunków zieleni oraz dwa płytkie zbiorniki wodne. Obok powstałaby też agora - plac przeznaczony do organizacji koncertów.
Twórcy koncepcji zapewniają, że nie jest ona jeszcze ostateczna. W najbliższych miesiącach gmina zaplanowała warsztaty i konsultacje z mieszkańcami, podczas których będzie można nanieść ewentualne zmiany.

- To jeszcze nie jest ostateczna wersja i może ona ulec modyfikacjom - mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów. - Cała społeczność gminy będzie brała udział w warsztatach w związku z przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego tych terenów, łącznie z uczniami i seniorami. Musimy projekt doprecyzować - dodaje.

Wójt podkreśla, że jest to z pewnością milowy krok w staraniach o zagospodarowanie terenów w pobliżu kompleksu Solpark. W związku z inwestycją, której szacunkowy koszt to kilkanaście milionów złotych, gminę czeka jeszcze wiele formalności.

- Jeśli udałoby nam się w tym roku przeprowadzić przetarg, to byłoby bardzo dobrze, ale chcemy wszystko dopiąć na ostatni guzik, aby te tereny w przyszłości optymalnie funkcjonowały - mówi wójt Chojnowski.

Ogłoszony przetarg odbyłby się w formule „zaprojektuj i zabuduj”.

Sceptycznie to przedstawionej koncepcji odnoszą się niektórzy radni. - Z góry wygląda to jak „kretowisko”. Miejsce do rekreacji wyobrażałem sobie zupełnie inaczej, jak teren otwarty, a nie zamknięty nasypami - mówi Henryk Michałek, radny gminy. - Nie chciałbym być odbierany jako przeciwnik takiego miejsca, bo uważam, że tereny rekreacyjne są potrzebne, ale powinny one być bardziej praktyczne. Park do spacerów w gminie, gdzie każdy na działce ma drzewa i zieleń też nie jest trafionym pomysłem. Mam nadzieję, że koncepcja będzie jeszcze poprawiona.

Rozbudują Solpark

Gmina Kleszczów planuje zbudować dwa baseny geotermalne w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu Solpark. Inwestycja ma zostać przeprowadzona w ramach przebudowy obiektu.

Gmina zdecydowała się skromniejszy wariant basenów geotermalnych, o których budowie w Kleszczowie mówi się już od 2009 roku, kiedy pierwszy próbny odwiert potwierdził, że z głębokości ponad 1,6 tys. metrów można wydobyć solankową wodę o temperaturze ok. 52 stopni Celsjusza. Wcześniej rozważano koncepcje m.in. z budową kompleksu termalnego z hotelem, a nawet tropikalnej wyspy w wielkiej balonowej hali. Z pomysłu gmina jednak się wycofała głównie ze względów ekonomicznych, jak i ograniczonej wydajności odwiertu z gorącymi źródłami. Dwa nowe baseny geotermalne zlokalizowane będą na zewnątrz Solparku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się basen zewnętrzny. Przygotowywany projekt zakłada również budowę mniejszych baseników dla dzieci, sauny na zewnątrz, części gastronomicznej, a także ewentualną przebudowę zjeżdżalni. Budowa term połączona zostałaby z naprawami gwarancyjnymi usterek w pływalni Solparku.
- Liczymy, że w tym roku uda się rozstrzygnąć przetarg, a w październiku rozpocząć prace - mówi Sławomir Chojnowski. - Chcemy też rozbudować szatnię i zwiększyć przepustowość obiektu.
Przebudowa Solparku i wybudowanie basenów geotermalnych ma potrwać maksymalnie około 4-5 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto