Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Bełchatowie o nadwykonania powalczy w sądzie?

Grzegorz Maliszewski
Pacjenci, zapisujący się w rejestracji bełchatowskiego szpitala, na wizyty do niektórych specjalistów muszą czekać do września lub października. Najdłuższe kolejki są do kardiologa i endokrynologa
Pacjenci, zapisujący się w rejestracji bełchatowskiego szpitala, na wizyty do niektórych specjalistów muszą czekać do września lub października. Najdłuższe kolejki są do kardiologa i endokrynologa Grzegorz Maliszewski
Ponad 3 miliony złotych nadwykonań wypracował w ubiegłym roku szpital wojewódzki w Bełchatowie. Kolejki do specjalistów nie maleją

Nadwykonania, czyli usługi wypracowane przez bełchatowski szpital ponad to, co było zakontraktowane z Narodowym Funduszem Zdrowia, w ubiegłym roku były rekordowe. Oddziały, na których przyjęcia wpływają na taki wynik, są od lat te same: chirurgia ogólna, urologia czy kardiologia. Dziś wiele wskazuje na to, że podobnie jak w latach ubiegłych o odzyskanie pieniędzy placówka będzie musiała walczyć przed sądem, bo z NFZ już dostała informację, że dodatkowych pieniędzy na tego typu usługi nie ma.
- Przygotujemy pismo z prośbą o zapłatę, a jeśli to nie przyniesie skutku, wystąpimy na drogę sądową - mówi Mirosław Leszczyński. - Jeśli wówczas NFZ zaproponuje zapłatę, zapewne zawarta zostanie ugoda.

Jak dodaje, szpital dopiero co wywalczył w sądzie pieniądze za nadwykonania z 2012 roku. Z kwoty blisko 2 milionów złotych udało się odzyskać 40 procent, czyli 800 tys. zł. To więcej niż w latach wcześniejszych, kiedy szpital za lata 2010 - 2011 za nadwykonania otrzymał30 procent pieniędzy.

Niestety, bełchatowska placówka może mówić o pechu, bo nie skorzysta z dodatkowych pieniędzy, jakie łódzki NFZ przeznaczył na początku tego roku na leczenie specjalistyczne, co w pewnym stopniu ma skrócić kolejki do lekarzy specjalistów. Z kwoty 7,5 mln zł, jaką fundusz uzyskał z niewykonań z roku ubiegłego, zapłaci za nadwykonania w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w sumie 85 poradniom z całego województwa. Pieniądze otrzymały m.in. poradnie dla dzieci: (ortopedyczna, alergologiczna), i dla dorosłych (onkologiczna, hematologiczna, położnicza czy chirurgii). W 100 proc. zapłacono nadwykonania w zakresie gastroskopii i kolonoskopii.

- Szpital w Bełchatowie za rok 2013 w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nie wykazywał nadwykonań w zakresach, w których je opłacaliśmy - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ.
Z tej puli pieniędzy skorzystały m.in. szpitale w Radomsku czy Piotrkowie.
Do specjalistów w bełchatowskim szpitalu kolejki są wciąż długie. Na lipiec zapiszemy się do urologa, do endokrynologa na wrzesień, do kardiologa na październik. - Na bieżąco można zapisać się do onkologa, ginekologa, chirurga dziecięcego i laryngologa - mówi Mariola Krzykowska, kierownik rejestracji w szpitalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto