Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia w Łodzi. Politechnika Łódzka zaczęła rekrutację

Maciej Kałach
W piątek zaczął się finał juwenaliów Politechniki Łódzkiej. Tegoroczni maturzyści, którzy chcą być gospodarzami zabawy za rok, już mogą zapisywać się w systemie rekrutacyjnym uczelni
W piątek zaczął się finał juwenaliów Politechniki Łódzkiej. Tegoroczni maturzyści, którzy chcą być gospodarzami zabawy za rok, już mogą zapisywać się w systemie rekrutacyjnym uczelni Krzysztof Szymczak
Rekrutacja na Politechnikę Łódzką rozpoczęła się już w piątek, 2 czerwca. Na studiach dziennych na PŁ czeka 4.750 miejsc.

Trwa rekrutacja na Politechnikę Łódzką. Uczelnia przygotowała 4.750 miejsc na studiach stacjonarnych (czyli bezpłatnych) pierwszego stopnia. Do wyboru są 63 propozycje oferowane przez 14 jednostek uczelni - chociaż niektóre kierunki się pokrywają: np. można znaleźć cztery informatyki (prowadzone na dwóch wydziałach i - w języku angielskim w Centrum Kształcenia Międzynarodowego).

W rekrutacji przed rokiem to właśnie informatyki cieszyły się największą popularnością: po ponad tysiąc zgłoszeń na ten kierunek odnotowały dwa wydziały: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIiA) oraz Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej (FTIiMS).

Największa konkurencja, przeliczana jako liczba kandydatów na miejsce, również panowała na dwóch kierunkach informatycznych, ale prowadzonych przez Centrum Kształcenia Międzynarodowego (13 chętnych na miejsce).

PŁ ma bardzo przyjazny dla kandydatów system rekrutacyjny. W ramach jednej opłaty każdy może wysłać aż 8 zgłoszeń na różne kierunki. Kandydat układa listę kierunków według swoich preferencji, a punkty uzyskane na maturze zdecydują, na który z nich się dostanie.

Jednak ten przyjazny system ma wpływ na zaciemnienie statystyk naboru. Część kandydatów wykorzystuje swoją pełną pulę i wysyła 8 zgłoszeń, inni mniej. Uczelnia uwzględnia w prezentowanych później statystykach wszystkie zgłoszenia, a nie tylko te z „pierwszej preferencji”. Nie wiadomo więc, czy z tysiąca zgłoszeń na informatykę EEIiA przed rokiem, każdy kandydat tak naprawdę marzył o tych studiach najbardziej. Zapewne część z tych kandydatów zgłosiła się także na informatykę na FTIiMS, zatem doszło do powielenia kandydatów w statystykach. Na takie zjawisko wskazują dane ubiegłoroczne. Wtedy PŁ także przygotowała 4.750 miejsc na studiach stacjonarnych. Ponad tysiąc z nich było jeszcze wolnych po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu naboru, choć napłynęło prawie 18 tys. zgłoszeń od kandydatów (uczelnia nie poinformowała, ilu ich było).

Opłata za rekrutację to 85 zł, chyba że kandydat przystępuje do jednego sprawdzianu uzdolnień plastycznych (120 zł) lub dwóch takich egzaminów organizowanych na uczelni (150 zł).

18 lipca będzie sprawdzian obowiązkowy dla kandydatów na kierunki inżynieria wzornictwa przemysłowego oraz wzornictwo, zaś dzień później - dla kandydatów na architekturę, architekturę wnętrz oraz inżynierię architektoniczną.

Przyjmowanie dokumentów na studia pierwszego stopnia kończy się 14 lipca, zaś wyniki głównego etapu naboru ogłoszone będą 25 lipca. Również tego dnia okaże się, na których kierunkach pozostały jeszcze wolne miejsca, co będzie wiadomością przydatną przede wszystkim dla osób zamierzających w sierpniu poprawiać niezdaną maturę. Zwykle dogrywka rekrutacji na PŁ odbywa się we wrześniu.

Przed rozpoczęciem tegorocznego naboru uczelnia zapewniała, że debiutująca w naborze inżynieria wzornictwa przemysłowego to coś innego niż dotychczasowe (i wciąż obecne w ofercie PŁ) wzornictwo.

– Są to studia dla osób, które pasjonuje wzornictwo i chcą projektować futurystyczne, praktyczne, designerskie produkty i usługi. Nowy kierunek łączy kompetencje inżynierskie, czyli znajomość techniki i technologii z rozwojem artystycznych pasji oraz ekonomiczną i marketingową wiedzą. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu studenci inżynierii wzornictwa przemysłowego poznają w teorii i praktyce, jak tworzyć projekty użytkowe dla firm produkcyjnych oraz badać i przewidywać zachowania konsumentów - opowiadała o inżynierii wzornictwa przemysłowego dr Ewa Chojnacka, rzeczniczka politechniki. Ta nowość debiutuje w ofercie Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Z kolei Wydział Chemiczny we współpracy z Centrum Kształcenia Międzynarodowego uruchamia studia prowadzone w języku angielskim. To advanced biobased and bioinspired materials (czyli biomateriały inspirowane naturą).

– Natura bywa często dla inżynierów znakomitym wzorem do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Trzeba tylko nauczyć się ją podglądać i czerpać z jej mądrości – opisywała cel nowych studiów Ewa Chojnacka. – Ich interdyscyplinarny charakter tworzy połączenie wiedzy z chemii, biologii, medycyny, fizyki i nauk technicznych.

Studenci mają nauczyć się projektowania, wytwarzania i analizowania właściwości materiałów funkcjonalnych o znaczeniu biologicznym i medycznym, ich zastosowania oraz metod utylizacji.

ZOBACZ |Juwenalia 2017 Politechniki Łódzkiej. Koncert Koniec Świata

Rekord Guinnessa! Studenci otworzyli tysiąc butelek Coca Coli [ZDJĘCIA]

Trwają Juwenalia Politechniki Łódzkiej 2017 [ZDJĘCIA, FILM]

Juwenalia PŁ 2017. Sobotnie koncerty [FILM ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto