Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Street art i graffiti - sztuka, która upiększa miasta regionu łódzkiego

Krystian Arkowski
Sztuki miasta uczyli się uczestnicy warsztatów m.in. z Opoczna, Wielunia, Łowicza, Kutna, Radomska, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego, Łęczycy, Bełchatowa, Pabianic, Zduńskiej Woli
Sztuki miasta uczyli się uczestnicy warsztatów m.in. z Opoczna, Wielunia, Łowicza, Kutna, Radomska, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego, Łęczycy, Bełchatowa, Pabianic, Zduńskiej Woli
W projekcie "Graffiti - sztuka miasta" Łódzkiego Domu Kultury uczestniczyły dzieci i młodzież z prawie 20 miast województwa łódzkiego

Sztuka ulicy od lat kojarzy się z wandalizmem, napisami szpecącymi mury miejskich kamienic, spontanicznymi i niecenzuralnymi wypowiedziami młodych ludzi, nierzadko pozbawionymi sensu przejawami ekspresji. Łódzki Dom Kultury podjął próbę zmiany takiego postrzegania street artu, pokazania innego oblicza graffiti.

Co udało się osiągnąć przez te pięć lat? Realizując projekt "Graffiti - sztuka miasta" organizatorzy dotarli do Opoczna, Skierniewic, Wielunia, Łowicza, Kutna, Radomska, Sieradza, Piotrkowa Trybunalskiego, Łęczycy, Bełchatowa, Pabianic i Tomaszowa Mazowieckiego. We wszystkich wymienionych miastach powstały murale, dzięki którym szare powierzchnie zyskały nowy blask i zamiast szpecić ożywiają miejski krajobraz. Nad ich realizacją czuwali artyści zajmujący się street artem. Wiele z powstałych prac oprócz walorów artystycznych niesie ze sobą treści, które skłaniają do refleksji i oderwania się od galopującej, wypełnionej obowiązkami codzienności.
Przez ten czas Łódzki Dom Kultury dorobił się wychowanków, którzy podjęli studia plastyczne w Akademiach Sztuk Pięknych. To właśnie ludzie, którzy świadomie potrafią kreować otaczającą ich rzeczywistość - kolorowo i z sensem - stanowią największą wartość projektu.

Przez pięć lat młodzi pasjonaci sztuki ulicy, których łączą podobne zainteresowania, spotykali się na finałach w Łodzi, gdzie mogli razem pracować tworząc wspólnie prace. Być może niektórzy z nich będą dalej rozwijać swoje fascynacje związane ze street artem, a graffiti uznają za najlepszą dla siebie formę ekspresji.

W 2014 r. formuła projektu uległa zmianie podobnie jak jego nazwa. W edycji pod nazwą "Street art - sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa" podstawowym założeniem była edukacja animatorów kultury, tak by mogli oni w przyszłości samodzielnie kierować projektami. Punktem wyjścia do szkolenia animatorów były wykłady i zajęcia praktyczne prowadzone przez specjalistów w dziedzinie street artu. W trakcie zajęć uczestnicy projektu zdobyli podstawową wiedzę na temat historii, technik i dobrych praktyk związanych z realizacjami w przestrzeni miejskiej. Efektem tych spotkań były działania podejmowane w Bełchatowie, Kutnie, Opocznie, Piotrkowie, Radomsku, Sieradzu, Skierniewicach, Wieluniu, Zduńskiej Woli i Zgierzu. Uczestnicy projektu spotkają się na Wielkim Finale w Łodzi, 20 września o godz. 11.00 na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 przy ul. Drewnowskiej 151.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem publikacji jest Łódzki Dom Kultury w Łodzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto