Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Start w karierę: Większość uczniów szkół średnich nie wie, w jakim chce pracować zawodzie

Magdalena Buchalska-Frysz
Spotkanie w ramach ,,Startu w karierę" odbyło się m.in. w Piotrkowie Trybunalskim
Spotkanie w ramach ,,Startu w karierę" odbyło się m.in. w Piotrkowie Trybunalskim Dariusz Śmigielski
Ponad 80 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie wie, w jakim zawodzie chciałoby pracować w przyszłości.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu ,,Start w karierę", realizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Spotkania z młodzieżą odbyły się w Piotrkowie, Bełchatowie, Tomaszowie i Łodzi.

Pracodawcy dużych firm z regionu opowiadali uczniom szkół ponadgimnazjalnych, jakich pracowników będą potrzebować w perspektywie kilku najbliższych lat, jakie warunki powinni oni spełniać, jakie kierunki studiów czy nawet języki obce będą preferowane w ich firmach. W spotkaniach brali udział także przedstawiciele spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, skupiającej m.in. kopalnię i elektrownię Bełchatów.

W pięciu spotkaniach uczestniczyło w sumie około 600 uczniów i rodziców. Jak mówi Joanna Ostrowska z firmy Marketing Żarówka, bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się testy kompetencyjne, dzięki którym młodzież mogła sprawdzić swoje zdolności. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Łódzki na 102 licealistach wynika, że czworo na pięcioro pytanych uczniów już planuje swoją przyszłość zawodową, ale większość nie jest zdecydowana co do zawodu w którym chciałaby pracować. Rekordziści zadeklarowali aż dziesięć zawodów, z którymi mogliby związać swą przyszłość. Jedna osoba na dziesięć ma natomiast sprecyzowaną profesję - jedną lub dwie.

Najpopularniejsze wskazywane przez uczniów zawody to specjalizacje związane z marketingiem, reklama i public relations. Najmniejszym powodzeniem cieszył się natomiast zawód farmaceuty, praca w charakterze pracownika naukowego, sportowca czy nauczyciela.
Zdaniem uczniów problemem jest też odpowiedni dostęp do informacji, które mogłyby pomóc im podjąć decyzję co do przyszłej drogi zawodowej. Uniwersytet Łódzki planuje w tym roku kontynuację projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto