sprzątaczki bełchatów protest sprzątaczki bełchatów protest

Protest sprzątaczek z Bełchatowa w Warszawie (© Jakub Żaczek, Związek Syndykalistów Polski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sprzątaczki z Bełchatowa, które od kwietnia straciły pracę w firmie Naprzód obsługującej szpital protestowały w Warszawie pod siedzibą Sejmu oraz Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Grupa byłych pracownic firmy Naprzód, które od kwietnia pozostają bez pracy, po tym jak ich firma zerwała kontrakt na sprzątanie w bełchatowskim szpitalu, protestowała w Warszawie. Kobiety domagają się powrotu do pracy. Sprzątaczki pojechały pod Ministerstwo Zdrowia, następnie w eskorcie policji przeszły pod Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Sejm.

- Chcemy zainteresować najwyższe władze naszą sytuacją, bo rozmowy z łódzkim urzędem marszałkowskim nie przyniosły rezultatów - mówi Wiesława Dratwa, jedna z protestujących.

Nie przyniosły rezultatów, bo zdaniem protestujących sprzątaczek z Bełchatowa władze województwa o ich sytuacji wcale nie poinformowały ministerstw w Warszawie, mimo składanych deklaracji.

- W ministerstwie pracy zrobili wielkie oczy na naszą petycję, bo nic nie wiedzieli o naszym problemie - mówi Wiesława Dratwa.

Firma Naprzód, która zajmowała się m.in. sprzątaniem w szpitalu w Bełchatowie, rozwiązała z placówką umowę. Nowa firma z Łodzi przejęła tylko część ze 150 pracownic, oferując im jedynie czasowe umowy-zlecenie. 60 sprzątaczek zostało bez pracy. Od pracodawcy nie otrzymały wypowiedzeń i świadectw pracy. Od kwietnia nie mają ubezpieczenia i środków do życia.

Protest sprzątaczek przed szpitalem w Bełchatowie
Protest bełchatowskich pracownic w Łodzi


Protest w stolicy to ich trzecia pikieta. W maju protestowały przed szpitalem, a miesiąc temu pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. - Po rozmowach z wicemarszałek Dorotą Ryl miałyśmy obiecane zasiłki, ale nic nie dostałyśmy - mówi Wiesława Dratwa.

Sprzątaczki z Bełchatowa w Warszawie udały się także pod siedzibę spółki Delfa, która wygrała najnowszy przetarg na sprzątanie w szpitalu. Poszły prosić o przyjęcie do pracy.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

amico (gość)

Wspomnijcie kobitki PRL! Była praca, był szacunek dla pracownika, było gdzie pójść ze skargą gdy działa się krzywda! A teraz? Ci w Warszawie nie pomogą! A może pomoże ksiądz proboszcz?

zyczliwy (gość)

Dopóki będą na stołkach tacy dyrektorzy jak w Bełchatowskim szpitalu to ludzie są tak traktowani a nie inaczej czyli murzyn zrobił swoje murzyn możne odejść

Tom (gość)

Pierdo*** aż mi się rzygać chcę. Sami kur**a karierowicze, a zero patriotów! Problem polega na tym, że do władzy (w większości) pchają się ludzie pozbawieni zamiłowania.... wręcz przeciwnie ludzie którzy nie mają pomysły dla siebe....
Nie dajcie się oszukać tym z Platformy i Młodym Demokratom! Mógłbym podać konkretne przykłady zajmowanych stołków po znajomościach, ale daruję sobie...

plusinka (gość) (Mieszkaniec Bełchatowa)

masz racje
do tego maja służbowe komórki, służbowe auta, rozbijają się za nasze pieniądze i w pakiecie mają kochanice tak jak Chrzanik i Jasiński, jeżdżą w delegacje i śmieją się z nas, którzy zarabiamy po 20-30.000 rocznie.
mam nadzieję , że skończą się ich rządy tak w mieście jak i w powiecie

Mieszkaniec Bełchatowa (gość)

Wystarczy poczytać w Bip oświadczenia majtkowe za 2013. Większość ma kredyty. jak można rządzić 12 lat miastem lub powiatem, mieć dochody ponad 100.000 na rok i nie mieć oszczędności lub tyle co kot napłakał , jeździć starym samochodem i mieć 100 tysięcy pożyczki. To trzeba być chyba idiotą albo oszustem. Co maja powiedzieć ci co zarabiają 30 tys na rok, maja 5 osobową rodzinę i do tego oszczędzają. tacy powinni rządzić nami. Zbliżają sie wybory. zastanówmy sie czy jeszcze na nich głosować.
oswiadczenia w powiecie
http://www.e-bip.pl/Start/46/PersonalWealth
oświadczenia w mieście
http://bip.belchatow.pl/bip/index.php?t=200&fid=4

info (gość)

Skorupa była nauczycielką zanim została radną. Teraz ma posadę dyrektora w wod kanie za 100.000zł rocznie i ponad 20.000zł ma z diet radnej.

info (gość)

Sprzątaczki protestują, a prezes wod-kanu, przewodniczący Rady Powiatu zarobił w ubiegłym roku 180,000zł pani Skorupa -dyrektor ds projektów, nauczycielka, przewodnicząca Rady Miasta zarobiła ponad 100,000zł